Inhoud SCEZpresse Volg de SCEZ op Twitter @erfgoedzeeland 2 SCEZpresse 3 In de - oude - kaart gekeken. Spoorzoeken aan de hand van oude Zeeuwse kaarten 7 Nationale viering Bevrijding in Vlissingen 8 Herdenkingsmonument 1940-1945, Koudekerke 10 Archeologieles in het veld en in het depot 12 Zeeuwse poststenen in Madagaskar. Stille getuigen van ons maritiem verleden 15 Vlas: een traditioneel cultuurgewas met toekomst 16 Uutgesproken Zeeuws 17 Groot pakket in het kleine Sint-Anna ter Muiden 18 Glas-in-lood. Kleurrijk en kwetsbaar 19 Frisse blik jongeren op herbestemming kerken 21 Tweede Erfgoeddag in het Landschap op Walcheren 22 Voorraadkelder Buitenplaats Overduin 23 Archeologisch nieuws 24 Uit Zeeuwse bodem 27 Archeologie bij herinrichting van de Kaai in Veere 28 ERFGOEDallerlei 31 -Colofon - MOnuMENTaal Aanmoedigingsprijs Oorlogsmonumenten @Comite4en5mei gaat naar het geredde Herdenkingsmonument 1940-1945 in Koudekerke! In de oude kaart gekeken. Lezingen van Kester Freriks en Aad de Klerk over 'De oude ttkaarten van ttZeeland' nu online: www.scez.nl/oudekaarten Frisse blik jongeren op ^herbestemming ttkerken. Huiswerk- en flexplekken in kerktorens voor jongeren en startende jonge ondernemers. ttkerk ttkrimp ttkans @gemsluis Met enige verwachting fietste ik op 3 mei naar een kerkje in Ovezande. Er zijn twee kerken in Ovezande. De ene is de Rooms-Katholieke Kerk, gebouwd in 1858-1859. Die kerk wordt goed onderhouden. De parochie koestert haar kerkgebouw, dat nog volledig in oorspronkelijke functie is. De andere kerk is de voormalige Nederlands Hervormde Kerk, in oorsprong daterend uit de vijftiende eeuw. Deze kerk heeft zijn oorspronkelijke functie verloren, maar wordt evenzeer goed onderhouden en gekoesterd. Ik fietste naar het laatste kerkje, ook wel bekend als het Witte Kerkje vanwege de witte pleisterlaag. Mijn verwachting betrof het kerkje zelf en de theatervoorstelling die er zou worden gegeven. De laatste keer dat ik in het kerkje was toonde het interieur een ietwat desolate aanblik, want er werd behoorlijk gesloopt. Gelukkig gebeurde dit met beleid en wel doordacht. Het rook er muf en vochtig. Buiten had ik al gezien dat de goten en hemelwaterafvoeren niet meer tip top in orde waren. Binnen, te midden van alle destructie, stond een energie- en ideeënrijke eigenaresse. Alles zou goed komen zei ze, 'met een beetje hulp', dat weer wel. Op 3 mei heb ik kunnen zien dat het inderdaad is goedgekomen. Via de aanbouw, ingericht als sfeervolle ontvangstruimte, betrad ik het kerkje. De muren waren strak gepleisterd, met in het zicht nog enkele muurnissen. De kerkbanken waren in hun oorspronkelijke vorm hersteld en opnieuw geverfd. Op de vloer lagen de blootgelegde restanten van enkele priestergraven. Maar ook, direct voor de kansel een praktisch podium bestaande uit losse houten elementen. Dat laatste was nodig voor de theater voorstelling De Val van Theaterloods-B. Die ging over een dictator, zijn vrouw en dochter en over de controle van een geheime dienst. Met toch een hoopgevende afloop. Is het uiteindelijk niet de liefde die alles overwint? Al met al een mooie voorstelling, passend in een mooi monument. Het blijkt maar weer dat de beste waarborg voor het behoud van een monument het gebruik ervan is, met particulier initiatief als belangrijke aanjager. Voor het beleven van erfgoed zijn er deze zomer weer legio mogelijkheden. Welke dat zijn? Een bezoekje aan www.zeeuwseankers.nl volstaat. Lees een verhaal, kijk naar de activiteiten, bepaal een plek en stippel een route uit. Geniet van het erfgoed, de natuur en het landschap in Zeeland. Fiets in juni eens langs een perceel wit of blauw bloeiend vlas in Zeeuws-Vlaanderen en ontdek de geschiedenis van de vlasverwerking in een museum. Wim Scholten, directeur Het valt niet mee om toegang te krijgen tot een draaiende molen. De Nationale Molendag is dan een uitkomst. De keus viel op Den Haas in Zierikzee, een fraaie ronde stenen stellingmolen uit 1772. Pontificaal gevestigd op het bolwerk aan de haven. Veel wind die dag. Binnen onder de kap een zacht kreunen en piepen van hout op hout. Buiten op de stelling een indrukwekkend gesuis van de wieken. De molenaar moet zwichten. Wat een dynamiek! 'Erfgoed in beweging' denk je onbewust. Die molen leeft, dat is duidelijk. Zeeuws Erfgoed 2 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 2