pinge Fragment van een zogenoemde tiendkaart van Gapinge (Walcheren) in het midden van de zeventiende eeuw (Zeeuws Archief, Particuliere Tienden Walcheren, inv. nr. 8.6). Gapinge op een tiendkaart Met een heel ander doel werd in het midden van de zeven tiende eeuw een kaart (deel van een serie van 23) gemaakt van het Walcherse Gapinge. De kaarten dienden bij de administratie van de tienden. Dat was een belasting, al in de achtste eeuw ingesteld, waarbij van de oogst of het jonge vee jaarlijks een tiende deel moest worden afgedragen aan de eigenaar van het tiendrecht. Pas in de twintigste eeuw werd deze oeroude vorm van belasting heffing afgeschaft. zijn dat de kavelindeling van vandaag niet meer dezelfde is als op deze tiendkaart. Het wegenpatroon daarentegen is sinds de zeventiende eeuw niet of nauwelijks veranderd. En wat ook gebleven is, en dat al sinds de elfde of twaalfde eeuw, is de vliedberg of werf op het donkergroen gekleurde lapje grond boven, dat wil zeggen ten zuiden van het dorp, vlakbij de begraafplaats die daar in later tijd werd aangelegd. Wie deze kaart van het zeventiende-eeuwse dorp Gapinge wil vergelijken met de hedendaagse situatie, moet eerst weten dat de kaart niet zoals vandaag gebruikelijk noord zuid is georiënteerd, maar dat het noorden zich linksonder bevindt. Opvallend is de veelkleurigheid van de afbeelding: geel voor akkerland (het 'saeijlant'), lichtgroen voor grasland (de 'weyen'), bruin voor de wegen, blauw voor de vele sloten. Het dorp zelf is al even kleurrijk in beeld gebracht door de anonieme tekenaar. Op het vrijwel vierkante kerkhof zien we de kerk met een blauw gekleurd dak: waarschijnlijk de aanduiding voor leien. De bruin gekleurde daken van de overige dorpsbebouwing zijn naar alle waarschijnlijkheid gedekt met riet of stro. In en rond het dorp staat flink wat boombeplanting, voor een deel lijkt het om boomgaarden te gaan. Vandaag is het wat kaler in en rond Gapinge. En wat de verkaveling betreft: na enkele eeuwen van splitsing en samenvoeging van de landbouwpercelen zal het duidelijk Fragment van een recente stafkaart van Gapinge (uit: ANWB Topografische Atlas Zeeland, 2005, 2e druk, pagina 29). Zeeuws Erfgoed 4 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 4