ede. f J Gp M Z Kaartje van Eede (Zeeuws-Vlaanderen) anno 1693 als onderdeel van een zogenoemde ommeloper (Zeeuws Archief, Handschriftenverzameling, inv. nr. 1532). Het grensdorp Eede op een kaart in een ommeloper Ook typerend voor Zeeland zijn de overlopers of ommelopers: door de waterschappen aangelegde en bijgehouden registers, die als basis moesten dienen voor de heffing van de waterschapsbelasting, het zo geheten geschot of schot. Ze vormen vandaag een belangrijke, maar moeilijk toegankelijke bron om het vroegere landschap te reconstrueren. Moeilijk, omdat kaarten veelal ontbreken in de registers. Zo niet echter in diverse (Zeeuws-)Vaamse ommelopers, getuige dit kaartje van het ten zuiden van Aardenburg gelegen dorp Eede anno 1693. Het is van de hand van 'gezworen' landmeter J. Plante. Afgebeeld is het 'begin (of deelgebied) daer de kerke in staat', begrensd door de huidige Scheidingstraat (op de kaart: 'Nieuwe Eede') in het westen, de Brieversstraat ('Den Brievers wegh') in het noorden, de Rijksweg ('Den Hooghen wegh') in het oosten en het Grenspad ('Zydelinghen Dijck') in het zuiden. Het geheel wordt van zuid naar noord doorsneden door de waterloop de oude Eede. Opmerkelijk is hier, zo ver bij het buitenwater vandaan, het voorkomen van een dijk; en even opmerkelijk is de voor Zeeland nogal ongebruikelijke verkaveling in korte stroken. Beide zijn te verklaren uit het feit dat dit deel van (Zeeuws-)Vlaanderen ooit bedekt was met een meer of minder dik veenpakket. Bij het afgraven daarvan voor turfwinning dreigde wateroverlast in de nog niet ontgonnen gedeelten, en om zich daartegen te wapenen wierpen de toenmalige inwoners dijken op. Een van die dij ken lag op de plaats van het huidige Grenspad dat anno 2015 precies dezelfde knik vertoont als deze Zijdelingendijk in 1693. En ook de oude Eede bestaat nog als waterloop met hetzelfde, hier en daar bochtige tracé als in 1693. Bijzonder is het voorkomen van een dorp op de kaart. Normaliter bleef de bebouwde kom als niet schotplichtig namelijk buiten beeld. Hier is dat niet het geval, aangezien de dorpspercelen (met uitzondering van het met bomen beplante kerkhof) integraal deel uitmaken van de stroken in het buitengebied. Behalve de kerk zien we op de kaart ook twee standerdmolens in het dorp. Die zijn inmiddels verdwenen. Gebleven is gelukkig de structuur van dit voor Zeeland uitzonderlijke landschap. i j< b a T® Fragment van een recente stafkaart van Eede (uit: ANWB Topografische Atlas Zeeland, 2005, 2e druk, pagina 78). Zeeuws Erfgoed 5 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 5