Luchtfoto van de boerderij De Zonnehoeve anno 2012. Op het erf is de rangschikking van woonhuis, schuur en bakkeet nagenoeg dezelfde als op het bedrijfskaartje uit 1763 (foto Hanneke van der Bijl). Het moge duidelijk zijn: de betekenis van de oude kaart gaat verder dan die van bron voor kennis van het vroegere landschap. Je kunt er niet alleen mee achteromkijken, maar zeker zo goed ook mee vooruitzien. Ook wie zich zinvol bezighoudt met ons hedendaagse landschap en met de toekomstige inrichting daarvan, kan eigenlijk niet zonder kennis van het landschap van vroeger: om bijvoorbeeld te weten wat daarin kortstondig en vluchtig was, en wat daarin een vaste en onveranderlijke plek heeft. Ook voor zo'n referentiekader of inspiratiebron is de oude kaart onontbeerlijk. Maar onderzoek naar vroeger is natuurlijk niet hetzelfde als de snelle blik die een planoloog of stedenbouwkundige op een oude kaart werpt. Zo'n kaart heeft aandachtige lezers, heeft vertalers nodig, die mede op basis van andere gegevens de kaart duiden. Het Zeeuwse landschap - meer dan enig ander landschap in de loop der eeuwen rigoureus veranderd - verdient zo'n zorgvuldige benadering. Wie meer oude kaarten wil bekijken en doorgronden, kan sinds februari van dit jaar terecht in het boek De oude kaarten van Zeeland. Stad en dorp, land en water in vier eeuwen cartografie (WBOOKS, Zwolle, in samen werking met Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Zeeuws Archief, Middelburg). Wie nog veel méér oude kaarten wil zien, is daarvoor welkom in het Zeeuws Archief en in de andere archieven, zowel in als buiten Zeeland. Aad de Klerk, historisch geograaf en voormalig adviseur cultuurhistorie en landschap SCEZ; auteur van De oude kaarten van Zeeland Het boek De oude kaarten van Zeeland. Stad en dorp, land en water in vier eeuwen cartografie werd op 23 februari 2015 in de Zeeuwse Bibliotheek gepresenteerd. De eerste exemplaren van het boek werden door de auteur overhandigd aan drs. Han Polman, commissaris van de Koning in Zeeland, mr. drs. Toine Poppelaars, dijkgraaf van het waterschap Scheldestromen en dr. Marten Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap. Voorafgaand bracht schrijver Kester Freriks (van onder meer Verborgen Wildernis - Ruige natuur en kaarten in Nederland) een introductie op De oude kaarten van Zeeland. De tekst van deze lezing, evenals de lezing van de auteur zelf, zijn te vinden op de website van de SCEZ: www.scez.nl/oudekaarten. Zie verder de rubriek 'ERFGOEDallerlei' achterin dit blad. Zeeuws Erfgoed juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 6