Vf Herdenkingsmonument I 1940-1945, Koudekerke O Op 21 oktober 2011 werd het oorlogsmonument van Koudekerke opnieuw onthuld. Het monument werd eerst grondig gerestaureerd en vervolgens op de nieuwe locatie geplaatst. Al gauw werd duidelijk dat het initiatief van de dorpsraad de aandacht voor het oorlogsverleden en de herdenking daarvan een geweldige impuls gaf: zo verscheen er een boek over Koudekerke in de Tweede Wereldoorlog, werden de herdenkingen duidelijk beter bezocht en adopteerden de beide basisscholen het oorlogsmonument. Wzeeuwse ■ankers Het oorlogsmonument in Koudekerke werd in 2011 hersteld en verplaatst naar een centrale locatie voor de algemene begraafplaats. Initiatief oorlogsmonument Het initiatief voor het oprichten van een oorlogsmonument in Koudekerke werd in 1946 genomen door toenmalig burgemeester Dregmans. Hij initieerde een geldinzameling voor de financiering en stelde de algemene begraafplaats aan de Biggekerksestraat voor als locatie van het op te richten monument. Tijdens de dodenherdenking op 3 mei 1947 was het monument grotendeels gereed. De uiteindelijke voltooiing vond plaats in de zomer van 1947. Toen werd de leeuw op de zuil geplaatst. In de jaren daarna was het monument het centrale punt in de jaarlijkse dodenherdenking. Ontwerp Het circa drie meter hoge monument bestaat uit een ronde, hardstenen zuil met als bekroning een Nederlandse leeuw, die een schild met het wapen van Koudekerke vasthoudt. De zuil is geplaatst op een tapse sokkel, met daarop een tekst en de namen van twintig omgekomen burgerslacht offers uit de voormalige gemeente Koudekerke. Het monument wordt omgeven door een zwart metalen hekwerk met daarop goudkleurige dennenappels. Het monument is van de hand van Architectenbureau Klokke (zuil) en Philip ten Klooster (leeuw met wapen). Slachtoffers Tweede Wereldoorlog Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen twintig inwoners van de gemeente Koudekerke door oorlogsgeweld om het leven. Negentien slachtoffers liggen begraven op Het monument bestaat uit een ronde, hardstenen zuil met als bekroning een Nederlandse leeuw, die een schild met het wapen van Koudekerke vasthoudt. de algemene begraafplaats. Een van de slachtoffers, J.F. van de Ven, ligt begraven op de erebegraafplaats op de Grebbeberg in Rhenen. Herdenkingen In het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw nam de belangstelling voor de herdenkingen af. Geruime tijd werden er geen herdenkingen meer gehouden. Het monument raakte vergeten en verwaarloosd. Na het herstel en de verplaatsing van het monument vindt er sinds 2012 elk jaar op 4 mei weer een herdenking plaats. Een stille tocht vanaf de dorpskerk naar het monument gaat hieraan vooraf. De herdenkingen worden georganiseerd door het '4 mei-comité Koudekerke', dat samenwerkt met onder andere de basisscholen in Koudekerke, Harmonie Voorwaarts, scouting De Valkeniers, de dorpsraad en de gemeente Veere. Beheer en adoptie De gemeente Veere verzorgt het groot onderhoud aan het monument. Het klein onderhoud en het schoonhouden van het monument en zijn omgeving gebeurt door een vrijwilliger uit de dorpsgemeenschap. Christelijke Basisschool 't Klinket en Openbare Basisschool De Sprong hebben het monument geadopteerd. In de periode van herdenken besteden beide scholen in hun lessen aandacht aan het monument, de oorlogsgeschiedenis van Koudekerke en de problematiek van oorlog en vrede in het algemeen. Zeeuws Erfgoed 3 juni 2015 02

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 8