psnL ^k?}J c Jr. 2 A if 7 r* A |T V 7 rv Iflpr K Stadsplattegrond van Reimerswaal met de belangrijkste gebouwen, door Jacob van Deventer (circa 1565). Legenda: 1 Parochiekerk, 2 Klooster Celle-, Brood- of Zwarte Zusters, 3 Wester- of Koepoort, 4 Noord-, Vrouwen- of Waterpoort, 5 Oost- of Wittepoort, 6 Getijmolen, 7 Molenwater, 8 Markt, 9 Zoutketen (auteur naar Van der Krogt 1995). Grafmonument met gebedsportret van Adriaan van Reimerswaal en zijn vrouw Johanna van Glymes in de Sint-Gertrudiskerk, Bergen op Zoom (foto H.M.D. Dekker). Adriaan is woedend en beschuldigt schepen Jan Hendriksz van het heulen met ingelanden en geërfden. Hendriksz antwoordt dat hij een 'vremdt man' is, 'elcx vriendscepe behouvende ende eenen voet lands niet hebbende' om gedeelde belangen met de ingelanden te hebben. 'Ghij zijt altijts jegens mij!' schreeuwt Adriaan, en grijpt naar zijn wapens om de schepen neer te steken. Anderen komen tijdig tussenbeide, Jan Hendriksz ontvliedt de vergadering. Diezelfde middag komt het stadsbestuur opnieuw bijeen, en opnieuw moet Hendriksz vluchten voor de onbesuisde Adriaan. Buiten wordt hij opgewacht door neef Govert met een aantal knechten. Hendriksz ontkomt weer ternauwernood, net als zijn collega Martin Baeck. Ingelanden durven zich enkele dagen niet op straat te vertonen, omdat Govert dreigt met zijn Hollandse broers wraak te zullen nemen. Een knecht van Pieter Govertsz wordt deerlijk mishandeld. Achtergrond Martin Baeck en Willem van Kromvliet, ook al geen vriend van Adriaan, waren achtereenvolgens baljuw van Reimerswaal van 1512 tot 1515. Dit ambt was voordien traditioneel in handen van de familie Van Reimerswaal. Steunpilaren van Adriaan zijn onder anderen de burgemeesters Dirk Jansz en Adriaan Vocxz. In 1514 en 1515 proberen ze op instigatie van Adriaan door omkoping aan de macht te komen. Zelfs Jan Hendriksz wordt tevergeefs het ambt van stadsdokter voorgespiegeld. Jansz en Vocxz worden uiteindelijk gekozen vanwege de 'groote bede, instantie en begeerte van joncker Adriaen van Reymerswale'. De verkiezing wordt ongeldig verklaard door vorstelijke commissarissen, maar dit vonnis wordt genegeerd. Jansz en Vocxz zijn in deze jaren niet de enige corrupte burgemeesters in de stad. Cornelis Jacobsz., schout van Assemansbroek, waar de zwakste dijk van de Watering zich bevindt, heeft stro in de dijk gestopt en dat met aarde afgedekt. Voor deze misdadige roekeloosheid wordt hij gevangen genomen, maar door burgemeester Jacob Speck van Reimerswaal weer in vrijheid gesteld. Speck is hierbij 'zeere furieuselicken': niet vanwege het strafbare feit, maar wegens de gevangenneming van de dader! Ook na het einde van Adriaans ambtsuitoefening in 1519 veranderde er weinig aan het slechte beheer van de waterkeringen. Contacten Naar aanleiding van de misstanden in Reimerswaal stelt de procureur-generaal van de Grote Raad in Mechelen een onderzoek in. Het leidt niet tot vervolging; Adriaan heeft goede contacten bij de regering in Brussel. Maar leden van de familie Van Reimerswaal oefenen na 1518 geen ambten meer uit in de stad. Adriaan verliest door de vloed van 1530 (en de vervolgvloed van 1532) al zijn goederen en zijn kasteel in de streek. Hij vestigt zich in Bergen op Zoom, waar hij op 6 mei 1534 overlijdt. Jan Kuipers, SCEZ Literatuur C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen (Assen 1971). C. Dekker, 'Tussen twee vloeden. De strijd tegen het water in Zeeland bewesten Schelde tussen 1530 en 1532', Bijdragen en mededelingen betreffende de geschiedenis der Nederlanden dl. 103, afl. 4,1988, 607-621. Cornelis Dekker en Roland Baetens, Geld in het water. Antwerps en Mechels kapitaal in Zuid-Beveland na de stormvloeden in de zestiende eeuw (Hilversum 2010). P.C.J. van der Krogt (eindred.), Kaartbeschrijvingen [bij C. Koeman en J.C. Visser, De stadsplattegronden van Jacob van Deventer] (Alphen a/d Rijn 1995). Jan J.B. Kuipers (eindred.), Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland (Middelburg/Vlissingen, 2004). Jan J.B. Kuipers, Adriaan van Reimerswaal', URL: http://encyclopedievan- zeeland.nl/ Adriaan_van_Reimerswaal. Arie van Steensel, Edelen in Zeeland: macht, rijkdom en status in een laatmiddeleeuwse samenleving (Hilversum 2010). Zeeuws Erfgoed 1 1 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 11