Restauratie oud stadhuis Goes POP Het voormalige stadhuis in Goes aan de Grote Markt heeft door de eeuwen heen diverse functies gehad en bouwkundige veranderingen ondergaan. Het begon als vleeshal met een voorhal, in de eerste helft van de veertiende eeuw. In de tweede helft kwam er rechtsvoor nog een belfortachtige toren bij, die dienst deed als gevangenis. Tegenwoordig is er een lunchcafé gevestigd. HF STAy RAFIF OPlEiP!HC5PRiQJECIEN Lc'BP" '"'>1 jt Deel van de ingepakte gevel van het eeuwenoude stadhuis. Voormalige stadhuis Goes Opdrachtgever Gemeente Goes Aannemer Van de Linde uit Goes Stadhuis Goes kreeg in 1405 stadsrechten van graaf Willem VI van Holland. Vanaf dat jaar mocht de stad rechtspreken. Dit gebeurde in de vierschaar, de tegenwoordige trouwzaal van het stadhuis. Het stadhuis kreeg zijn huidige aanzicht bij een ingrijpende verbouwing in 1771 en 1775. Uit die tijd stamt de sierlijke voorgevel in Lodewijk XV-stijl. Tussen 1967 en 1974 werd het stadhuis opnieuw gerestaureerd. De middeleeuwse elementen werden voor een deel terug in het zicht gebracht, voor het overige werden de laat achttiende- eeuwse vormen hersteld. Tot die tijd deed het stadhuis nog dienst als huisvesting voor het ambtelijk apparaat. Nadat het stadhuis helemaal gerestaureerd was, werd de hele benedenverdieping een lunchcafé. De overige (boven)ruimten doen (opnieuw) dienst als vergaderplaats voor gemeentelijke commissies, de gemeenteraad en voor ontvangsten, huwelijken en andere representatieve aangelegenheden. Leerling timmeren bezig met houtherstelwerk. Restauratie Bouwbedrijf Van de Linde is medio 2015 gestart met de ingrijpende restauratie van het casco van het stadhuis. De werkzaamheden bestaan onder meer uit: - het (waar nodig) vervangen van gevelstenen en voegwerk en het vernieuwen van de natuurstenen sluitstukken op de hoeken; - het vervangen van het rotte houtwerk in de kozijnen/ ramen en de ramen weer laten functioneren met loden gewichten; - het herstellen van goot en gootlijsten, verdiepings vloeren, balkkoppen en de plafondornamenten; - revisie van de klokken. De werkzaamheden zijn voor de leerlingen van het ROP bijzonder leerzaam omdat er veel verschillende onderdelen gerestaureerd moeten worden. Op dit project zijn een leerling timmeren van Bouwmensen ZuidWest en een medewerker/leerling van het SROI (Social Return On Investment) werkzaam. Deze medewerker doet werkervaring op om zo een baan in de bouw te vinden. Naar verwachting is het stadhuis eind dit jaar weer als nieuw. Zeeuws Erfgoed 1 3 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 13