Het glas-in-loodraam met het wapen van Het herinneringsbord van Waterschap Schouwen Dijkwerkers maken krammatten bij Westkapelle voormalig Waterschap Tholen bevindt zich is ondergebracht bij het Watersnoodmuseum. (bron: beeldbank.rws.nl). nu in Streekmuseum De Meestoof. Van de 611 collectiestukken zijn in totaal 121 'museum waardige' objecten overgedragen aan Historisch Museum De Bevelanden Goes (34 items), Streekmuseum De Meestoof Sint-Annaland (33 items), Stadhuismuseum Zierikzee (19 items), Museum Polderhuis Westkapelle (17 items), Historische Werf C.A. Meerman Arnemuiden (14 items) en Watersnoodmuseum Ouwerkerk (4 items). 119 items zijn toegevoegd aan de rekwisietencollectie van Rederijkers Zierikzee (72 items) en A.W.P. Rekwisieten Middelburg (47 items). Op deze manier blijft het materiaal behouden en wordt het ingezet bij voorstellingen, historische spelen, films en dergelijke. Voor de resterende stukken heeft het waterschap andere bestemmingen gevonden. Historische Werf C.A. Meerman De Historische Werf C.A. Meerman in Arnemuiden heeft veertien objecten van waterschap Scheldestromen over genomen: touwhaspels met distantielijnen (meetlint voor peilboot), katrollen, dommekrachten (om zware voorwerpen op te takelen), ankers en een lier. De museummedewerkers zijn heel enthousiast over de spullen. Jelle Joosse vertelt: "Het zijn allemaal materialen die we heel goed kunnen gebruiken, maar de lier heeft ook nog een bijzonder verhaal." De lier is afkomstig van de Anna-Frisopolder op Noord-Beveland. Hij werd gebruikt om de peilboot Anna-Friso de polderdijk op te trekken. Onlangs heeft het museum een werfboek van de erven Meerman in bruikleen gekregen. Een werfboek is het schrift van de werfbaas en dus een heel bijzonder document met veel informatie. Jelle Joosse: "In het werfboek staat dat de peilboot Anna-Friso in 1903 op de werf Meerman is gebouwd! Wat een fraai toeval! We popelen om het verder uit te zoeken, zodat we er een tentoonstelling of artikel aan kunnen wijden." Polderhuis Museum Het Polderhuis in Westkapelle heeft al jarenlang objecten van het waterschap in zijn collectie opgenomen. Dat aantal is nu uitgebreid met meetspullen, tekening-kokers en dijk werkersgereedschap. De objecten illustreren het verhaal van het werk aan de dijk. Een serie kramspaden met bijbehorende kramplaten zijn bijzonder. Kramspaden en -platen werden indertijd door dijkwerkers gebruikt om zogenaamde krammatten te Een serie kramplaten en kramspades is overgedragen aan het Polderhuis. maken. Deze vorm van dijkbekleding was een zwaar en arbeidsintensief werk dat grofweg tot de Tweede Wereldoorlog nog regelmatig werd toegepast. Huib Westerbeke: "Met deze objecten kan de Wasschappelse Heiploeg naast het oude handheiwerk ook het krammen demonstreren." Een mooie bestemming voor de voor werpen. Bij het krammen wordt de dijk bekleed met riet of lang stro en vastgezet met strengen van hetzelfde materiaal die dan beugels (krammen) vormen. Met de kramspade tegen de buik worden de strengen in de stugge klei gedrukt. De kramplaat beschermt de buik tegen de steel. Watersnoodmuseum Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk heeft vier objecten in beheer gekregen, waaronder een herinneringsbord van Delfts Blauw aardewerk. Annie Ponsioen: "Na de Waters noodramp zijn heel veel herinneringsborden voor het goede doel gemaakt, maar dit bord is heel bijzonder. Meestal zien we op dergelijke borden afbeeldingen van in het water staande huizen, dieren in het water, caissons enzovoort. Maar dit bord bestaat alleen uit tekst met daar omheen versiering. Een mooie aanwinst voor het museum." Het bord is door het Waterschap Schouwen vervaardigd ter gelegenheid van de sluiting van het gat bij de Schelphoek op 27 augustus 1953. Streekmuseum De Meestoof Voor Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland zijn de objecten van het waterschap een waardevolle aanvulling op de collectie over de regio Tholen en Sint-Philipsland. Bonnie Joosse: "Er zit nu van alles bij: van deftige, gegraveerde glazen tot werkgereedschap en dat maakt het interessant. Twee maquettes illustreren de evolutie van de dijken en watergangen op het eiland Tholen. Daar kunnen we wel wat mee in ons museum." Een glas-in-loodraam met het wapen van Tholen is tijdens de Open Monumentendag geëxposeerd. Bonnie Joosse: "Dit object paste uitstekend bij het thema 'Kunst Ambacht', omdat alle technieken van glas-in-lood en brandschilderen er in te zien zijn." En dat is precies wat waterschap Scheldestromen graag ziet. Dat de objecten een goede plek krijgen in een museum of andere collectiebeherende instelling en (af en toe) voor het publiek te zien zijn. Zeeuws Erfgoed 1 5 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 15