Beroepsaanduidingen zoals 'de kuiper' waren een veelgebruikt benoemingsmotief om iemand een naam te geven (bron: familie Poortier, Poperinge). voldoende: Wattel bijvoorbeeld was een koekenbakker. Wattel is hetzelfde als het Franse gateau en betekent dus 'koekje'. Eigenschapsnamen Bij de eigenschapsnamen vinden verwijzingen naar een uiterlijk kenmerk. De Reus was zeer groot en Scheele keek wellicht scheel. Ook karakterkenmerken waren een goede bron: De Feyter bijvoorbeeld was een misdadiger, hij pleeg de feiten. Goedegebure was een goede buur. Soms resul teerde een eigenschap in een zinwoord, zoals Schiettekatte, van schiet de kat. Deze naamdrager doodde wellicht katten. Ook diernamen kunnen verwijzen naar een kenmerk: De Mol was zwartharig of blind, De Vos roodharig of sluw, De Reu had iets te maken met een bloedhond en was dus een booswicht. Herkomstnamen Bij herkomstnamen denken we aan de woonplaats of aan een plaats waar iemand vandaan kwam. Als je Van Zeeland heet, kwam je wellicht van Zeeland, Van Gelderen kwam oorspronkelijk uit Gelderland. Van Trier, Van Dongen en Van Tricht kwamen uit die steden. Van Iwaarden kwam van een gehuchtje op Zuid-Beveland, dat genoemd was naar een doorwaadbare plaats en Schouwenaar moet zijn roots heb ben op Schouwen. Ook kleinere plaatsen kunnen aanleiding zijn bij de benoeming van personen. Je kunt aan een onont gonnen terrein wonen (Van de Velde, Van der Heijde) of op een vlak open terrein (Blaakman), aan een waterloop (Van de Moere), aan een akker (Akkermans), een weiland (Van De familienaam Overdulve in Nederland in 2007 (bron: http://www.meertens.knaw.nl/nfb). der Meersch), bij bruggen, dijken en sluizen (Heule, Versluijs) of bij een boomgaard (Boogerd). Professor Devos concludeert dat er geen exclusieve Zeeuwse vormtypes zijn: er zijn familienamen met lidwoor den (van, de,met achtervoegsels (-sen, se) of zonder toevoeging (Dekker, Timmerman). Spellingvariatie door de conservatieve schrijfwijze in het zuiden van het taalgebied en de modernere schrijfwijze in het noorden is typisch voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Exclusief Zeeuwse namen hebben meestal te maken met regionale woordenschat. Een naam zoals Overdulve bijvoorbeeld bevat het woord dulve - 'sloot' - dat bekend is in Zeeland en Zuid-Holland. De naam Overdulve komt ook sporadisch buiten deze provincies voor. Iedereen wil graag weten waar zijn naam vandaan komt. Voor Zeeland kan dat in het Woordenboek van de familie namen in Zeeland, dat helaas niet op papier is gedrukt, maar wel gepubliceerd is op internet (www.naamkunde.net). Om tegemoet te komen aan de vragen die de SCEZ wel eens krijgt over familienamen, is in overleg met de auteur van het boek Frans Debrabandere geprobeerd om het boek als doorzoekbare database op het internet te plaatsen. De bedoeling is dat dit naslagwerk in 2016 beschikbaar komt voor het grote publiek op www.zeeuwseankers.nl. Daar zijn nu al enkele verhalen te vinden over de herkomst van familienamen. Kijk voor meer informatie over familienamen ook op de volgende websites: www.familienaam.be en www.meertens.knaw.nl/nfb. Zeeuws Erfgoed 23 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 23