Archeologisch nieuws Nieuw onderzoek Walcherse begravingen achtste eeuw Wie wat bewaart.... Het Zeeuws Archeologisch Depot bezit twee grafplanken met resten van bijbehorende begravingen. Ze zijn in 1921 en 1923 gevonden op het strand van Oostkapelle, bij de buitenplaats Berkenbosch, en maakten deel uit van een kleine begraafplaats of grafveld uit de vroege middeleeuwen. Waarschijnlijk zijn de doden begraven op de eikenhouten planken, maar een begraving in een kist kan niet worden uitgesloten. Na de vondst zijn de planken opgenomen in de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (KZGW). De planken met skeletresten werden, in houten bakken met glazen deksels, tentoongesteld in het museum van het KZGW aan de Wagenaarstraat in Middelburg. Uiteindelijk kwamen de planken terecht in een depot van het Zeeuws Museum aan de Lazarijstraat in Middelburg. Begin jaren negentig van de vorige eeuw werd het museumdepot opgeruimd en stonden de planken op de nominatie om uit de collectie te worden verwijderd. Henk Hendrikse van het toenmalige Provinciaal Depot voor Bodemvondsten (nu SCEZ) heeft de planken destijds veiliggesteld en opgenomen in het archeologisch depot. Door recente onderzoeken naar de vroege middeleeuwen in Zeeland en specifiek op Walcheren, onder andere in de ringwalburg van Domburg, is dit onderwerp weer een hot item geworden. Dit heeft geleid tot het opstarten van het project 'Onderzoek van de doden in Domburg' door een samenwerkingsverband van de Universiteit van Oxford en de SCEZ. In het project wordt onderzoek gedaan naar vijf vroegmiddeleeuwse begravingen uit Domburg en Oostkapelle, gevonden rondom de handelsnederzetting Walichrum. Op grond van de beschreven vondsten van Berkenbosch worden de begravingen gedateerd vanaf het einde van de zevende eeuw tot in de negende eeuw. Het onderzoek aan de skeletten bestaat onder andere uit radiokoolstof- of 14C-onderzoek voor dateringen en stabiele-isotopenonderzoek van strontium, zuurstof, koolstof en stikstof voor het voedsel dat het meest is genuttigd. Aanvullend is ook onderzoek uitgevoerd naar de datering van de eiken planken, betaald met geld van de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ). Voor dat jaarringenonderzoek (dendrochronologie) moest helaas de zaag worden gezet in de bewaarde planken. Het onderzoek van bureau BAAC wijst uit dat exacte sterfdata van de bomen waaruit de planken afkom stig zijn helaas niet te bepalen zijn. Wel is te bepalen wat ongeveer de vroegste sterfdata van de bomen zijn. Zo is van één plank bepaald dat deze op zijn vroegst is gekapt tussen de jaren 681 en 703 na Christus. Voorzichtig zaagwerk in het Zeeuws Archeologisch Depot door Petra Doeve (BAAC) en Henk Hendrikse. Deze grafplank is van hout dat al eerder is gebruikt, mogelijk in een schip. Van de andere plank is de vroegste kapdatum iets ruimer, namelijk tussen 733 en 769. Met deze gegevens is het aannemelijk dat de begravingen in ieder geval zijn te dateren in de achtste eeuw, vermoedelijk in het midden of de tweede helft van die eeuw. Evaluatie Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland In 2009 is na uitgebreid onderzoek de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ) vastgesteld. Bepaald werd welke archeologische kennis vooral ontbrak in de provincie; daaruit werden tien belangrijke kernthema's geselecteerd die meer aandacht moesten krijgen. Voor nader onderzoek van deze 'speerpunten' was jaarlijks extra budget beschikbaar. Voor de nieuwe cultuurnota 2017-2020 wordt de werking en de opbrengst van de onderzoeksagenda nu geëvalueerd door de SCEZ; de afronding is in het voorjaar van 2016. De onderzoeksagenda toonde dat de archeologische kennis in Zeeland tot 2007 te weinig was gebaseerd op (natuur)wetenschappelijk onderzoek. Zo bevatte het raamwerk van natuurwetenschappelijke dateringen in de Zeeuwse archeologie grote gaten. Met POAZ-financiering zijn in de afgelopen periode in diverse laboratoria 16 radio koolstofdateringen uitgevoerd en 42 dendrochronologische of jaarringdateringen. Beide soorten dateringen hebben belangrijke nieuwe gegevens opgeleverd voor het inlopen van de kennisachterstand. De meeste en oudste data van het jaarringonderzoek zijn afkomstig van het bouwhout van vier huizen aan de Zeeuws Erfgoed 24 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 24