Uit Zeeuwse bodem Zeeuws-Vlaanderen In 1959 vertrok mijn vader, J. W. Leijdekkers (1897-1969), gedurende een aantal weken 's morgens op zijn fiets vanuit Zierikzee richting Scharendijke om daar, vaak alleen en op zijn dooie akkertje, de dodenakker van het verdronken dorpje Klaaskinderkerke bloot te leggen, in opdracht (via een aannemer) van de toenmalige Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Hij moest die skeletten met een vegertje voorzichtig ontdoen van grondresten en ze daarna in een daarvoor bestemd kistje leggen. Volgens het artikel in Zeeuws Erfgoed van september 2015 zijn de botten dus nu, na ruim een halve eeuw, bestudeerd. Opmerkenswaard is, dat mijn vader al in 1959 wist te vertellen dat er een opmerkelijk verschil in lichaamslengte was waar te nemen bij de opgegraven skeletten. J.W. Leijdekkers aan het werk in Klaaskinderkerke, 1959 (foto ROB). Reactie van Adri M. Leijdekkers op Zeeuws Erfgoed 03 'Tot op het bot'. De skeletten van Klaaskinderkerke De Torenberg in Zaamslag, gezien vanuit het zuidoosten. Nulmeting Torenberg, Zaamslag In opdracht van de Provincie Zeeland heeft de SCEZ op 15 juli een archeologische nulmeting uitgevoerd op het terrein van de Torenberg in Zaamslag, als onderdeel van een pilot voor vijf niet-rijksbeschermde archeologische monumenten in de provincie Zeeland. Aanvullend verleende de gemeente Terneuzen opdracht voor de uitvoering van een nulmeting van een groter plangebied, dat ook een rijksbeschermd deel omvat en de akkers die er direct ten oosten en ten zuiden aan grenzen. De gemeente wil het hele monument goed beheren en voert daarom ook onderzoek uit in het kader van het gemeentelijke project 'Leemten in Kennis'. Daarbij wordt samengewerkt met plaatselijke historici, archeologen en liefhebbers. De nulmeting bestond uit een visuele inspectie en een booronderzoek met als doel de conditie van het monument vast te stellen. Het rijksbeschermde deel behelst een omgrachte kasteelberg of motte uit de late middeleeuwen (de Torenberg) en een deel van een akker ten zuiden hiervan. De motte maakte in de late middeleeuwen onderdeel uit van het kasteel(terrein) van Zaamslag, aan de zuidoostzijde van het middeleeuwse dorp. De huidige Torenberg bleef over als restant van het middeleeuwse kasteel. De berg dankt zijn naam aan een erop gebouwde bakstenen toren, die in 1697 is afgebroken. Er is nu nog een berg van 3 meter hoog zichtbaar. Het niet-rijksbeschermde deel betreft de voorburcht die bij de berg hoorde. In de jaren tachtig van de vorige eeuw zijn daar tijdens opgravingen substantiële muurresten van onder meer een poortgebouw gevonden. Dit terrein is nu bebouwd en er is een straat aangelegd met de toepasselijke naam de Voorburcht. De berg of hoofdburcht had een cirkelvormig grondvlak van circa 30 meter. Het omgrachte voorburchtterrein had een globale afmeting van 75 x 50 meter. Een akker ten oosten en een akker ten zuiden van de berg zijn planologisch door middel van een bestemmingsplan beschermd. Zeeuws Erfgoed 26 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 26