m Zuid- en Noord-Beveland Walcheren Waarnemingen bij Kamperland Op 7 september verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen achter een boerderij aan de Krommeweg ten noorden van Kamperland. Aanleiding was een vondst melding door de heer D. Steutel, die tijdens werkzaam heden achter zijn woning een bakstenen fundering en een gemetselde waterput had aangetroffen. De bakstenen fundering is 0,18 meter (steens) breed en 1,30 meter zichtbaar lang, maar heeft een lengte van ongeveer 6,5 meter (in de richting van de woning); dat is met een prikstok bepaald. De fundering is zuidwest-noordoost georiënteerd en maakt op een punt een hoek in noordwestelijke richting. De fundering, waarin zich een kleine verspringing bevindt, bestaat uit rode ijsselstenen met de afmetingen van 18x9 x 4,5 centimeter (l x b x d), wat op een datering in de perio de zeventiende-negentiende eeuw wijst. Waarschijnlijk gaat het om een funderingsrestant van een klein gebouw; op kaarten uit de negentiende en begin twintigste eeuw staat op de plek van de aangetroffen fundering nog een rechthoekige structuur getekend. Het gebouwtje is vermoedelijk in de loop van de twintigste eeuw gesloopt. De waterput bevindt zich 1 meter ten zuidoosten van de fundering en is minimaal 2 meter diep. Buitenwerks bedraagt de diameter ervan 1,15 meter. De put is eveneens met rode ijsselstenen opgebouwd, die hetzelfde formaat hebben als die van de fundering. Het terrein aan de Koningstraat (foto Artefact!). Onderzoek Koningstraat Middelburg Al jaren stond aan de rand van de bekende Middelburgse 'bouwput' een rijtje huisjes te verkrotten, beschadigd door de werkzaamheden ter voorbereiding van wat ooit het nieuwe theater moest worden. Net voor de jongste bouwvakvakantie zijn de huisjes toch gesloopt om in de nabije toekomst plaats te maken voor nieuwbouw. Begin oktober konden archeologen van Artefact! en de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) een kijkje nemen bij het ontgraven van de bouwkuil. Hoewel delen van het terrein in het verleden al ten prooi waren gevallen aan schat- graverij, werden toch enkele mooie resultaten geboekt. Bakstenen waterput bij Kamperland. In het bovenste deel van de vulling bevonden zich diverse aardewerkfragmenten en baksteenresten, alsmede enkele stukken van ongeglazuurde rode plavuizen. Het aardewerk dateert in hoofdzaak uit de achttiende eeuw. De plavuizen hadden de afmetingen van 22 x 22 x 3 centimeter. De aangetroffen archeologische resten bevinden zich in kleiafzettingen, die zijn gevormd na de beruchte overstromingen (stormvloeden) van 1530 en 1532, als gevolg waarvan het oude Noord-Beveland verdronk. Zo vonden de archeologen de resten van enkele woon huizen, daterend tussen de vijftiende en achttiende/ negentiende eeuw. Een van de huizen vertoonde zelfs sporen van mogelijke houtskeletbouw. Tussen twee van de gedocumenteerde woningen bevond zich een smal steegje van waaruit een trap vertrok naar een overwelfde kelderruimte. Deze ruimte is in een latere fase hergebruikt als beerkelder, waarbij de keldertrap een nieuwe functie als stortkoker kreeg. Op verschillende plaatsen werden andere beerputjes en -bakjes gevonden, waarvan ongeveer de helft nog over zijn oorspronkelijke inhoud beschikte. Dit leverde mooie vondstcontexten op uit overwegend de zeventiende eeuw, maar ook ouder. Zeeuws Erfgoed 27 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 27