Inhoud SCEZpresse Volg de SCEZ op Twitter @erfgoedzeeland 2 SCEZpresse 3 'De bezetting verbeeld' toont het levenswerk van Cees van der Burght 6 Oorlogskunstenaar Alex Colville in Zeeland, 1944 7 Eindrapport Kerk, Krimp en Kans beschikbaar 8 Grensoverschrijdende klinkerweg bij Heille 10 De tiran van Reimerswaal 12 Ambachtelijk restauratiewerk tijdens Open Dag 13 Restauratie oude stadhuis Goes 14 Collectie waterschap Scheldestromen ondergebracht bij musea 16 Winterkost 19 Erfgoeddag in het Landschap 2015 20 De Remonstrantie van Vlissingen 22 Familienamen in Zeeland 24 Archeologisch nieuws 26 Uit Zeeuwse bodem 29 ERFGOEDallerlei 31 -Colofon - MOnuMENTaal Bij de omslaq Laatste schilderij gemaakt door Cees van der Burght met zicht op de gevel van het muZEEum in Vlissingen in vroegere tijden. Eindrapport 'Kerk, #Krimp en Kans' in IJzendijke gepresen teerd. Nu online beschikbaar: www.scez.nl/kerkkrimpenkans ttkerken ttzeeland Heet je De Jonge en woon je in ttZeeland? Kijk voor het verhaal achter je familienaam op www.zeeuwseankers.nl. Meer in Zeeuws ttErfgoed Winnaars vertelwedstrijd In 't ttZeêuws bekend: Huib Meeuwsen wint de tweede editie; Anita Maas en Rosita Van Roeyen 2de 3de ttdialect Hoe om te gaan met monumentaal erfgoed waarvan de oorspronkelijke functie is verdwenen en het behoud onder druk is komen te staan? Die vraag is niet nieuw. Door de eeuwen heen zijn gebouwen van functie veranderd. Als het voor de nieuwe functie nodig was werd er stevig verbouwd, afgebroken en aangebouwd. Zo is er veel monumentaal erfgoed behouden gebleven, zij het zelden in de oorspronkelijke vorm en uitvoering. Ik realiseerde me dat weer eens bij een recent bezoek aan Gent. Het Dominicaner klooster (in oorsprong dertiende-eeuws) herbergt bijvoorbeeld het congres en cultureel centrum van de Universiteit Gent en de Bijloke abdij (veertiende- eeuws) het Stadsmuseum Gent. De tijd heeft zijn sporen in deze gebouwen zichtbaar nagelaten. Dat maakt ze betekenisvol. Ze hebben een geschiedenis die verder gaat dan het heden. De vraag hoe om te gaan met monumentaal erfgoed waarvan de oorspronkelijke functie is verdwenen is niet nieuw, maar hij wordt de laatste jaren wel steeds vaker gesteld. Ook in Zeeland. Vooral het behoud van industrieel erfgoed en religieus erfgoed staat onder druk, en dan vooral de wat grotere gebouwen als een kerk of een fabriekshal. De pilot 'Kerk, Krimp en Kans. Impuls voor West-Zeeuws-Vlaanderen' die de SCEZ voor de Provincie Zeeland en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed uitvoerde, wees uit dat behoud en herbestemming van kerkgebouwen nauw samenhangt met het realiseren van een voorziening die bijdraagt aan de leefbaarheid. Om hier zicht op te krijgen is het nodig in een interactief proces met de hele gemeenschap informatie te verzamelen en kansen en mogelijkheden in beeld te brengen. Ook dat heeft de pilot uitgewezen. Dan nog blijven de investering en exploitatie van monumentaal erfgoed belangrijke issues. Om de investering te laten renderen is vrijwel altijd een forse eenmalige bijdrage noodzakelijk. Voor de exploitatie lijken de gebruikersvoorzieningen en de participatie van vrijwilligers bepalend te zijn. Nu het toch een beetje over geld gaat; in Domburg staat sinds kort een borstbeeld van Rika Ghijsen, de samenstelster van het Woordenboek der Zeeuwse dialecten. De financiering daarvan is mede gelukt door crowdfunding. Veel mensen voelden zich aangesproken en hadden een bedragje over voor een beeld van deze bijzondere vrouw. 'Crowdfunding'? Tijdens de presentatie op 19 september hoorde ik een Zeeuws alternatief: krauwfunding, van krauwen, bijeengraaien, u weet wel. Dat er in 2016 maar veel ekrauwd mag worden voor het Zeeuwse erfgoed! Wim Scholten, directeur Boven de poort een sluitsteen met het jaartal 1787. Ik ben in Bath en het gebouw staat aan de Arsenaalstraat. Veel is er niet wat aan het oorspronkelijke fort Bath herinnert. Het is gebouwd in 1786-1787 om de scheepvaart van en naar Antwerpen te controleren. In 1867 is het als vestingwerk al weer opgeheven. Het arsenaal staat er nog. In het dorp zegt men dat de paarden van Napoleon er hebben gestaan. Dat zou zomaar kunnen, want in 1810 bezocht Napoleon Zeeland. Hij reisde van Rammekens op Walcheren naar Bath in Zuid-Beveland en vandaar naar Antwerpen. Zeeuws Erfqoed 2 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 2