Tijdschriften Ch$r/es 1,155^, Lieve Lotje (Goes: Het Paard van Troje, 2015) 64 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-7193734-7. Fotoboek van de oud-wethouder van Goes, die zijn liefde voor Zeeland niet onder stoelen of banken steekt. Met toevoeging van het Zeeuwse volkslied en regionale volksliederen, eigen fotomateriaal en enkele eigen gedichten. M$rie-Céci/e Moerdijk, Over Zeeland. Het Zeeuws volkslied nog meer (Hilversum: Van der Weij B.V., 2014) 216 pag; ill., foto's. Autobiografie van de bekende Zeeuwse zangeres Marie-Cécile Moerdijk. Vooral oudere lezers zullen haar kennen als een blijmoedig mens, maar in deze biografie komen ze een heel andere zijde tegen die hen volstrekt onbekend zal zijn. De autobiografie - of verslag, zoals ze het zelf noemt - werd geschreven naar aanleiding van de vijftigste verjaardag van haar dochter. Trude de Reij, Over de geschiedenis van de Zeeuwse knoop of: hoe een knoopje kan rollen. Weblog van een couch traveller (Middelburg: Trude de Reij, 2014) 30 pag.; foto's, krt. Het boek behandelt de verre, zowel West- als Midden-Europese geschiedenis van de Zeeuwse knoop. De uitgave is gebaseerd op zes voor de Zeeuwse Bibliotheek geschreven weblogs. De blogs zijn herzien en voorzien van een inleiding en nawoord. Het geheel is goed voorzien van foto's die de tekst illustreren. Leo S$ntbergen, Henk Saeijs. Stormloper in een delta (Delft: Eburon, 2015) IX, 342, [32] pag.; ill., foto's.; ISBN 978-94 6301010-8. Dit boek vertelt het levens verhaal van de in Nederlands-Indië geboren Henk Saeijs die als leidraad 'moeder natuur is de beste ingenieur' hanteerde. Hij overleefde vijf jappenkam pen. In deze biografie leert de lezer hem kennen als rubberplanter, docent, vader, milieuonderzoeker en waterbeheerder tot bijzonder hoogleraar waterkwaliteit en duurzaamheid. Als bioloog tussen de waterbouwkundigen legde hij de basis voor een omslag naar integraal water beheer. Saeijs werkte bij Rijkswaterstaat Zeeland en hield er een geheel eigen visie op de Oosterscheldekering op na. De biografie bestaat uit 33 hoofdstukken, opgedeeld in 4 delen: testament van een blauwe titan, sleutel van liefde, geloofs beleving en publiek recht op informatie. Als afsluiting een visie op waterbeheer van de toekomst. Met chronologie van de levensloop van Saeijs, notenapparaat en register. Arthur Scheijde, In de naam van De Ruyter. Diepgravend onderzoek naar Michiels Zeeuwse jaren (Eindhoven: Thuurart, 2015) 160 pag.; ill., tek., foto's; ISBN 978-90-815190-2-1. Biografisch verhaal met een voorwoord van de Vlissingse gemeentearchivaris Ad Tramper, een inleiding, tijdlijn en zestien chronologische hoofdstukken over De Ruyters levensloop van zijn kinderjaren tot zijn dood bij Syracuse en zijn begrafenis. Scheijde komt met enkele nieuwe zaken, zoals de woonhuizen van De Ruyter in Vlissingen, de lijnbaan waar hij touwslager was en het eerste admiraliteitsschip van De Ruyter. Scheijde maakte zelf de illustraties op basis van bekende schilderijen en gravures. C.J.K. Steute/, Opgegaan in vlammen. De Waalse kerk van Vlissingen of de L'Eglise Wallonne de Flessingue van 1572 tot 1825. Geschiedenis van de Waalse Kerk, de Franse scholen en de mensen die daarbij betrokken waren (Vlissingen: Cees Steutel, 2015) 165 pag.; ill., grav., foto's, plattegr., tek.; ISBN 978-90-9028904-5. Het boek is onderverdeeld in vier delen waarbij in het eerste deel de kerkgebouwen worden behandeld, in het tweede deel de kerkelijke activiteiten, in het derde deel enkele voorname lidmaten en sociale kwesties en in het vierde deel het einde van de Waalse gemeente na de Napoleontische tijd. Het boek over de Waalse gemeente is tevens een ware Vlissingse geschiedenis waarin prominenten voorkomen zoals Jean Guépin, David Henry Gallandat, Coosje Busken en Betje Wolff. Voorwoord in het Frans en het Nederlands. Met verklarende woordenlijst, verantwoording van foto's en illustraties. Chris de Stoop, Dit is mijn hof (Amsterdam: De Bezige Bij, 2015) 288 pag.; ISBN 978-90-234-9321-1. De Hedwigepolder, de beroemdste polder van de Lage Landen op de Zeeuws- Vlaamse grens, moet en zal onder water worden gezet. De polder is symbool geworden voor de boeren die moeten wijken voor de haven en de natuur. Dit raakt de bevolking diep in de ziel. Boerenzoon Chris de Stoop, afkomstig uit deze streek, keert terug naar de ouderlijke hoeve, die leeg staat. Vijftien jaar geleden schreef hij al De Bres over het polderdorp Doel, dat moet wijken voor haven en industrie. Nu ziet hij de graafmachines oprukken en eeuwenoude hoeves verdwijnen voor nieuwe natuurgebieden. Dit is mijn hof is een persoonlijk relaas over het verdwijnen van de boeren, iets wat zich ook elders in de wereld voordoet, maar nergens zo schrijnend als in de streek rond de polders op de grens Vlaanderen-Nederland. Anne-M$rie Verm$zen, Ik zit op strand. Slaaphuisjes bij Westduin en Dishoek (Soest: Boekscout, 2015) 227 pag.; ill., foto's, ISBN 978-94-0221541-0. Op de strandhuisjes tussen Dishoek wordt al tientallen jaren geslapen in de zomer maanden. In dit boek komen de vele zomerseizoenen dat de slaaphuisjes bewoond worden voorbij, waarin strand- gebruiken en regels veranderen. Van de eerste bewoners die hun strandhuis op de rug de duinen over sleepten tot die van vandaag de dag, waarop boodschappen op het strand aan huis worden bezorgd. Het kent de hoofdstukken Voetspoor, Op strand, Zandkasteel en Seizoenen. Daarin zijn vele kleine paragrafen opgenomen en wordt de lezer meegenomen vanaf de Eerste Wereldoorlog en het begin van de strandhuisjes met de Scheldestaking in 1928 tot de komst van de Blauwe Vlag. Herinneringen in beeld, Stichting tot behoud van de Cadzandse Dracht, fotografie Louis Drent (Aardenburg, Durenkamp, 2015) 70 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-91528-16-3. Na de Tweede Wereldoorlog verdween de Cadzandse dracht snel uit het straatbeeld. In 2010 werd een stichting opgericht om dit erfgoed te bewaren en de kennis over te dragen. Er werden presentaties met streekdrachten gehouden, wat leidde tot de streekdrachtexpositie in museum De Karrekasse in Nieuwvliet. In dit fotoboek wordt een grafisch beeld gegeven van de streekdracht van Cadzand aan de hand van hedendaagse foto's die in een historisch tijdsgewricht zijn geplaatst. Verweesd en verliefd. De Graanhalm Gapinge, Stichting Korenmolen De Graanhalm (Gapinge, 2015) 72 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-824282-0-9. Uitgave ter gelegenheid van de restauratie van De Graanhalm en het Varkenskot. Mooi vorm gegeven fotoverslag over de in verval geraakte molen van Gapinge. Dankzij een dorpsinitiatief werden de middelen bijeen gebracht om dit bijna 120 jaar oude monu ment in 2014-2015 te restaureren en weer draaivaardig te maken. Met voorwoord door burgemeester van Veere, Rob van der Zwaag. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 24/3 (2015) 89-128. Jan Zwemer schreef een artikel over de befaamde dichter, schrijver en beeldend kunstenaar 'J.C. van Schagen als bron voor de sociale geschiedenis van Walcheren?' Hierbij stelt Zwemer zich de vraag of Van Schagen in de vroege jaren vijftig van de vorige eeuw door zijn schrijven niet een te groot stempel op de Walcherse cultuur heeft gedrukt. Het tweede artikel gaat over de architect J.P. Kloos en heeft als titel 'Modernisme op de grens' en is geschreven door Johan de Koning. Veel aandacht is er voor de 'schatten' van het KZGW en natuurlijk de vaste rubrieken genootschapszaken, nieuwe aanwinsten en boekbesprekingen. Zeeuws Tijdschrift 65 5/6 (2015) 1-74. Thema ditmaal is 'Non sordent in undis', niet alleen lijfspreuk van het KZGW, maar ook de naam van het Zeeuws studentengezelschap in Leiden en daaraan is dit ZT in zijn geheel gewijd. De inhoud bestaat uit tien artikelen van de hand van Hein Meijers over de vorming en idealen, het spreken van Zeeuws, verloren tradities, mores, eet- en drankgebruiken. Met een bijlage met ledenlijsten, wetten, ridders en het cultureel erfgoed van Non Sordent. Wegens omstandigheden ontbreekt in dit nummer de samenvatting van de heem- en oudheidkundige bladen. Zeeuws Erfgoed 30 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 30