Voortbestaan muZEEum onzeker door bezuinigingen Schilderij van geslagen kraters in Westkapelle na het bombardement. Vlissingen, de stad aan de Westerschelde, kent een roerige geschiedenis. De strategische ligging aan diep vaarwater, als 'poort' van de Westerschelde naar belangrijke havensteden als Antwerpen, heeft de stad gevormd en getekend. Karel V noemde Vlissingen 'De sleutel tot de Nederlanden'. Hij liet de stad in 1548 versterken met het Keizersbolwerk. De zeventiende eeuw bracht bloei, rijkdom, maar ook strijd. Michiel de Ruyter speelde daarbij, ook landelijk, een belangrijke rol. Maar er liggen meer beroemde voetstappen in Vlissingen. Zo versterkte Napoleon de stad en bouwde er kazematten, nadat Vlissingen tijdens het Engelse bombardement van 1809 voor een groot deel werd vernietigd. Die woelige geschiedenis kun je zien en ervaren in het muZEEum en in de gerestaureerde Kazematten. Tal van voorwerpen en verhalen getuigen hiervan. Zo is er de beroemde Michiel de Ruytercollectie en een van Nederlands belangrijkste collecties op het gebied van onderwaterarcheologie. Vele vondsten uit VOC-schepen tonen het leven aan boord tijdens de lange reizen in de zeventiende eeuw. Het Lampsinshuis, een stadspaleisje uit diezelfde tijd, herbergt al deze schatten. Maar de gemeente Vlissingen ziet zich door de enorme financiële problemen waarin de stad verkeert, gedwongen om zeer rigoureus te bezuinigen op cultuur. Het muZEEum zou het voortaan maar met de helft van haar budget moeten doen, nadat er enige jaren geleden ook al 25 procent is wegbezuinigd. Op dit moment is het nog niet duidelijk hoe de gemeente Vlissingen de bezuinigingen precies wil invullen. Het muZEEum wacht daar niet op en zoekt nieuwe inkomstenbronnen door nog intensiever samen te werken met andere organisaties. Andere plannen die wat op kunnen leveren worden geïnitieerd. Dekking zoeken onder de tafel (illustratie door Cees van der Burght). Zeeuws Erfgoed 5 december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 5