Oorlogskunstenaar Alex Colville in Zeeland, 1944 De Canadese beeldend kunstenaar Alex Colville bezocht Zeeland in 1994 als war artist. In Canada is de in 2013 overleden Colville een beroemdheid. In Nederland was in 1974 werk van hem te zien op de tentoonstelling 'Kijken naar de Werkelijkheid' in Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam. Het verwoeste Oostburg door de ogen van Alex Colville; 3 nov. 1944, CWM 19820303-004, Beaverbrook Collection of War Art, Canadian War Museum. Oorlogskunstenaar Iedere Canadees kent het werk van Colville of heeft wel eens een werk van hem in handen gehad. In 1966 ontwierp hij namelijk de fraaie Canadese munten met voorstellingen van dieren: gans (1 dollar), wolf (50 dollarcent) enzovoorts. Colville werd geboren in 1920 in Toronto. In 1942 nam hij dienst in het Canadese leger en in 1944 werd hij naar de Canadian Military Headquarters in Londen gestuurd, waar zijn werk als war artist begon. De oorlogskunstenaar met de militaire rang van luitenant werkte vlak achter het front in Vlaanderen en Zeeland. Op 30 oktober 1944 vermeldt zijn dagboek: "On 30 October I went for a trip to Breskens. Although it was very cold and windy, the subject matter here was fascinating: complete devastation under a cold, blue-gray sky. We didn't stay there long as one of our aircraft dropped a stick of bombs in the area. Twee dagen later: On 2 November went to Westkapelle dyke taken the night before and flooded by the Germans [sic/]. I made drawings and took several photographs of prisoners of war being carried in vessels through a flooded, flag-drapped street..." Met de 3rd Canadian Infantry Division trok Colville naar Nijmegen en verder. Overal maakte hij schetsen en aantekeningen; hij legde ook de verschrikkingen vast die hij aantrof in concentratiekamp Bergen-Belsen in Duitsland. Eind 1945 keerde hij terug naar Canada waar hij van 1949 tot 1973 werkte en woonde in het Colville House in Sackville. Colville exposeerde wereldwijd en werk van hem bevindt zich onder andere in de collecties van het Museum of Modern Art in New York en het Musée d'Art Moderne in Parijs. Literatuur Entree van de Colville-expositie in The National Gallery of Canada, Ottawa (foto Tien Heestermans). War Museum in Ottawa In juni 2015 toonde Meredith MacLean, Collections Specialist van het War Museum in Ottawa, aan de auteur van dit artikel, Johan Everaers, tekeningen, schilderijen en schetsen die Colville maakte aan het front in België en Zeeuws-Vlaanderen. Gericht onderzoek zal moeten uitwij zen of, behalve de schetsen en tekeningen van Oostburg (minstens 2), IJzendijke, Breskens en Westkapelle, er nog meer tekeningen zijn die hij in Zeeuws Vlaanderen en op Walcheren maakte. Na Colville's overlijden vond zijn familie ruim vierhonderd foto's die hij had gemaakt tijdens zijn missie in Zuidwest-Nederland en de opmars naar Nijmegen en Berlijn. De hele collectie foto's is geschonken aan het War Museum. Voor de geschiedenis van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog kunnen Colville's kunstwerken, schetsboeken, foto's en dagboeken belangrijke bronnen zijn. Oproep Meredith MacLean heeft in haar gesprek met Johan Everaers te kennen gegeven open te staan voor een tentoonstelling van en over het werk van Alex Colville. Eventueel geïnteresseerde tentoonstellingsmakers van bij voorkeur Zeeuwse musea kunnen hun interesse aan de redactie kenbaar maken: zeeuwserfgoed@scez.nl. Johan Everaers, 'Stop voor hyperrealisten', Ballustrada 27 (2013) nr. 1/2. Alex Colville, Diary of a war artist; compiled by Graham Metson and Cheryl Lean (Halifax Nova Scotia 1981). Colville. Catalogus The National Gallery of Canada 2015 (New Brunswick 2015). Kijken naar de Werkelijkheid. Catalogus Museum Boijmans van Beuningen (Rotterdam 1974). Zeeuws Erfgoed december 2015 04

Zeeuws Erfgoed | 2015 | | pagina 6