Online project over Eerste Wereldoorlog Honderd jaar na de 'Groote Oorlog' wordt op landelijk en internationaal niveau de Eerste Wereldoorlog herdacht. Het was een oorlog op het Europese continent, waarbij alle grootmachten betrokken waren. Ook Zeeland kreeg ermee te maken. Wie meer wil weten over de gevolgen van deze oorlog voor Zeeland en haar inwoners, kan terecht op de website www.zeeuwseankers.nl. In de vorm van een nieuw onderwijsproject worden daar de belangrijkste Zeeuwse thema's ontsloten. '■'lieftUJiflellr boeman en Zeeüï j nell ACHTUNG Een van de Prezi-presentaties. Reconstructie van de 'doodendraad' in het Nederlands Openluchtmuseum. Het project 'Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog' is in eerste instantie ontwikkeld voor het onderwijs. De grote hoeveelheid aan bronnen en doorverwijzingen maakt het project echter ook aantrekkelijk voor andere geïnteresseerden in WO I. De provincie Zeeland grensde vier jaar lang aan deze grenzeloze oorlog; een oorlog die niet aan haar voorbijging. Er vielen slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen door de aanleg van de elektrische 'doodendraad' en in Sluis, Cadzand, Goes en Zierikzee door vergissingsbombardementen. En toen België als 'compensatievergoeding' Zeeuws-Vlaanderen opeiste, werden anti-annexatiecommités opgericht. Het opvlammend nationalisme van de Zeeuws-Vlamingen beïnvloedde de internationale onderhandelingen sterk. In de provincie zijn nog veel sporen van de oorlog te vinden: in het landschap, in de steden en ook in musea en archieven. De gemeentearchieven van Goes en Schouwen-Duiveland en het Zeeuws Archief hebben via de digitale weg, of door middel van tentoonstellingen, veel bronnen over de oorlog laten zien. De Provinciale Zeeuwse Courant heeft een blog gemaakt met informatie over Belgische vluchtelingen en hun toevluchtsoorden in Zeeland. Er zijn video's en documentaires gemaakt, bijvoorbeeld door Rieks Soepenberg over de 'doodendraad'. Ontwikkeling educatieproject De Eerste Wereldoorlog wordt ook in Zeeland van 2014 tot en met 2018 herdacht met allerlei activiteiten en projecten. Om alle losse activiteiten te verbinden, is het educatieve project 'Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog' ontwikkeld. Vanuit de verhaallijn zijn zeven deelthema's gekozen: algemene inleiding en mobilisatie, vluchtelingen, 'dooden draad', smokkel en spionage, vliegtuigen, bommen en zeemijnen, op rantsoen en anti-annexatie. Thema's als vluchtelingen en 'doodendraad' haken direct aan bij de actualiteit. Aan het begin van de oorlog kwam een stroom van naar schatting een miljoen Belgische vluchtelingen naar Nederland, dat toen 6 miljoen inwoners had. De bronnen geven aan hoe destijds de opvang van vluchtelingen geregeld werd. Het opwerpen van muren rondom landen of steden om mensen buiten te sluiten, zoals ook tijdens WO I werd gedaan door het aanleggen van de elektrische 'doodendraad', is afgelopen jaar in een televisiereeks door de VARA uitgezonden. In de lesideeën van dit project worden bij deze thema's opdrachten voorgesteld om 'toen' en 'nu' te verbinden. Prezi-presentaties Om het project in de klas in te leiden, is voor ieder thema een Prezi-presentatie* gemaakt. Op een aantrekkelijke manier worden de kijkers via de presentatie door de bronnen heen geloodst. Onderwerpen die op heel Zeeland van toepassing zijn worden getoond op de kaart van Zeeland. Via een tijdlijn wordt duidelijk wat wanneer gebeurde tijdens de oorlog. Zeeuwse Ankers Het educatieve project 'Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog' is geplaatst op het digitale platform www.zeeuwseankers.nl. Via de startpagina kan er doorgeklikt worden naar de zeven deelthema's. Een Prezi-presentatie is een digitale presentatiemanier, waardoor het onderwerp door de leerkrachten op een aansprekende manier ingeleid kan worden. 1^ KJt.-SL ilP l.iiifA 'l K [bWrE W V. Zeeuws Erfgoed 1 6 maart 2016 01

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 16