'Internationaal' scheepshout uit middeleeuws Hulst Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland In 2011 zijn bij het project Hulst-Nieuwe Bierkaai in kades en beschoeiingen van de laatmiddeleeuwse haven waardevolle scheepsdelen aangetroffen: de eerste substantiële en goed onderzochte Zeeuwse vondst van deze categorie. De vondsten wijzen op handelsconnecties van laatmiddeleeuws Hulst met steden in het Oostzeegebied. Gangplanken van een deel van de achtersteven van de 'Hulst 2'. Op de voorgrond zijn de stevenlassen, de schuine verbindingen met de steven, goed zichtbaar. Het opgraven en bestuderen van de laatmiddeleeuwse scheepsresten was de grootste investering in actueel onderzoek vanuit de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ). Bij gebrek aan (financiële) middelen van de gemeente Hulst (opdrachtgever) en Arcadis (hoofdaannemer archeologie) konden de vondsten helaas niet de juiste scheepsarcheologische aandacht krijgen. Uiteindelijk is in opdracht en op kosten van de Provincie Zeeland dat onderzoek wel uitgevoerd. Onderzoek en uitwerking door de auteurs zijn afgerond met veel inzet van de SCEZ, medewerking van de Rijksuniversiteit Groningen en vele vrijwilligers. Beschoeiingen De hergebruikte resten van ontmantelde schepen zijn aangetroffen op twee plaatsen in het (zuid)oostelijk deel van de havenkom, aan de zijde van de Bierkaaistraat. Op de meest zuidelijke locatie waren samenhangende en losse delen van een of meer schepen verwerkt in een houten beschoeiing over een lengte van tien meter en een hoogte van twee meter. Daarnaast en daarachter bevond zich nog een beschoeiing met hergebruikt ander hout, van onder andere een houten bank. Even ten noorden daarvan bevond zich een samenhangend bakboorddeel van een schip, waarvan de stevens waren afgezaagd en gekapt als een grondkering onder een bakstenen kademuur. Het gaat om delen van vier verschillende schepen. Van drie vaartuigen zijn meerdere samenhangende delen Zeeuws Erfgoed 18 maart 2016 01

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 18