Stadhuismuseum Zierikzee gaat verzelfstandigd verder Het Stadhuismuseum Zierikzee is per 1 januari 2016 verzelfstandigd. Het gemeentemuseum van Schouwen-Duiveland maakt niet langer onderdeel uit van de gemeente, maar zet als stichting de exploitatie zelfstandig voort. De collectie en het gebouw blijven wel eigendom van de gemeente. De museummedewerkers hebben een arbeidscontract bij de Stichting Stadhuismuseum Zierikzee, Het Stadhuismuseum dankt haar naam aan het gebouw waarin het is gehuisvest, namelijk het voormalige stadhuis van Zierikzee, een monumentaal pand van ruim 450 jaar oud. Voorgeschiedenis Het Stadhuismuseum Zierikzee heeft een geschiedenis die teruggaat tot 1911. In dat jaar werd een begin gemaakt met de inrichting van de museale opstelling op de zolder van het toenmalige stadhuis. In 2007 werd besloten om het oude stadhuis van Zierikzee geheel te renoveren en op termijn in te richten als Stadhuismuseum. De collectie van het Maritiem Museum Zierikzee, in die tijd gevestigd in het eveneens in Zierikzee gelegen Gravensteen, werd samengevoegd met die van het Stadhuismuseum. Beide collecties werden in april 2012 weer openbaar en voor publiek toegankelijk gemaakt. Gekozen werd voor een sfeervolle permanente opstelling van een aantal topstukken uit de collecties in het Zierikzeese Stadhuismuseum. De gevangeniscellen van het Gravensteen zijn tegenwoordig alleen onder begeleiding van een gids van het Stadhuismuseum te bezichtigen. Voorbereidingen De gemeente Schouwen-Duiveland bracht eind 2013 een rapport uit over een onderzoek naar de randvoorwaarden voor verzelfstandiging van (de exploitatie van) het Stadhuismuseum. De gemeenteraad reageerde op dit onderzoek onder meer met de eis dat de verzelfstandiging niet vanuit de gemeente zelf zou moeten worden geregeld, maar dat hiervoor een externe deskundige moest worden aangetrokken. Twynstra Gudde Interim Management uit Amersfoort kreeg de opdracht om per direct de directie en het kwartiermakerschap van de verzelfstandiging op zich te nemen. Peter de Regt, Kees van Tilburg en Albert Scheffers werkten eerst een keuzedocument uit voor de gemeenteraad. Op basis van de keuze van de raad werd een bedrijfsplan voor het zelfstandig maken van het Stadhuismuseum Zierikzee opgesteld. Dit bedrijfsplan geldt voor de termijn 2016-2019 en werd op 25 juni 2015 goedgekeurd. De voorbereidingen voor de verzelfstandiging konden toen pas echt beginnen. Alle lopende contracten van het museum werden tegen het licht gehouden en waar nodig beëindigd of tegen gunstigere voorwaarden afgesloten. Enkele contracten worden 'uitgezeten' en te zijner tijd tegen gunstigere voorwaarden opnieuw afgesloten. In het Gravensteen uit 1524 bevindt zich de oudste gevangenis van Zeeland, waarvan de sporen nog duidelijk zichtbaar zijn. Zeeuws Erfgoed 20 maart 2016 01

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 20