Tijdschriften uitgelicht en vondsten besproken. Een zesde hoofdstuk gaat over lijkvondsten in Vlissingen. Met literatuurlijst en lijst van afbeeldingen. Adri Rijstenbil, Middenstand van Oud- Vossemeer in vroegere Jaren (Tholen: Jantine Pol lie, 2015) 28 pag.; ill., foto's. De schrijfster van het boek heeft de tijd waarover zij schrijft, de jaren dertig, veertig en vijftig van de twintigste eeuw, zelf bewust meegemaakt. Het boek behandelt met name over de midden stand, die straat voor straat wordt besproken, maar ook onderwerpen als de haven en het veer komen aan bod. Voorzien van diverse oude foto's en ansichtkaarten. Zo was 't bie ons. Stavenisse vertelt vol. 2 (Stavenisse: Stichting Actief Stavenisse, 2016) 95 pag.; ill., foto's. Door middel van jongeren die interviews afnamen bij ouderen wordt een beeld gegeven van het dorpsleven in Stavenisse in de eerste helft van de twintigste eeuw. De indeling is onderwerpsgewijs met onder meer: de middenstand, deurleurders, horeca, ambachten, landbouw, de haven, vervoer, wonen, huishouden, voeding, het varken, brood, de kerk, scholen, kattenkwaad, spelen, vrije tijd, rangen en standen, verenigingsleven, de crisis, de oorlog en welvaart. Met epiloog. Jos Visser Gerrie Kik, De schepen van De Hoop BV. Meer dan 100 jaar scheepvaart in woord en beeld (Terneuzen: Drukkerij Bareman, 2015) 206 pag.; ill., tab., foto's; ISBN 978-90-824500 0-2. In dit boek worden de verhalen verteld van schippers en schepen die onder de vlag van de firma De Hoop hebben gevaren. Het bedrijf staat inmiddels meer dan 100 jaar onder leiding van de familie Van der Peijl. De redacteuren hebben 14 hoofdstukken samengesteld, waarin onder meer de oorsprong van het bedrijf, nieuwbouw van schepen, 24 schepen met de naam Machiensteen en de verandering (over de beurskrach in 1929) worden besproken. Ook komen alle diverse scheepstypen aan bod die werden gebruikt, zoals de spitsen, kempenaars, Rijn-, Herne-, Dortmund- en Eemskanaalschepen en zijn er hoofd stukken over de Tweede Wereldoorlog en de Watersnood van 1953, beunschepen en duwbakken, kustvaarders, hopperzuigers en een slothoofdstuk gevolgd door een index van scheepsnamen. Bevat een grote hoeveelheid oude en nieuwe foto's. Paul Voskamp, Batterij Dishoek (Middelburg: Paul Voskamp, 2015) 80 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-824549-0-1. In oblongformaat uitgegeven fotoboek. De auteur is verzamelaar van foto's van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog. In dit geval omvat de verzameling louter foto's die in de omgeving van de kustbatterijen van Dishoek zijn genomen: 75 stuks in totaal. Alle foto's zijn aan de onderzijde van de bladzijde voorzien van enkele regels toelichting. Rachel van Westen, Wereldzeeuwen (Goes: Paard van Troje, 2015) 96 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-71937-37-8. Bloemlezing van interviews met Zeeuwen die naar het buitenland zijn vertrokken. Oorspronkelijk verschenen in de week kranten De Faam, De Bevelander en Ons Eiland. Er worden negentien personen/ families geportretteerd in onder meer Canada, de VS, Mexico, Guatemala, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Portugal, Spanje, Togo, Kameroen, Oostenrijk, Rwanda, Australië, Nieuw-Guinea, Japan en natuurlijk Nieuw-Zeeland. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 25/1 (2015) 1-64. Ineke Vogel-Wessels Boer schreef een artikel over de Zeeuwse fotograaf C.W. Bauer en diens fotoateliers in Goes en Middelburg. P.H. de Dreu bespreekt 'Vijftig jaar werkgroep Geologie' van het KZGW en M. Jacobusse heeft het in 'Globalisering van flora en fauna' over de achtergronden en effecten van de opmars van uitheemse planten en dieren in Zeeland zoals de nijlgans, een Japans oesterrif in de Oosterschelde, bezemkruiskruid, knolcyperus en goudknopje. Tevens is er aandacht voor twee onderdelen uit de collectie in ''t Is vol van schatten' hier en zijn er boekbesprekingen. Zeeuws Tijdschrift 66 1/2 (2016) 1-74. Thema van dit nummer is Vlissingen 700 jaar. Dit was in 2015. Peter van Druenen schetst de geschiedenis van de stad in vogelvlucht, Oscar Steens en Paul van der Velde lichten vervolgens toe voor welke keuzes de stad voor nu en de toekomst staat. Het grootste deel is gewijd aan een bespreking van de vier door Joep Bremmers en Veronica Frenks gehouden symposia over Vlissingen in de middeleeuwen, strijd, ondernemersklimaat en architectuur. Daarna volgen nog diverse pagina's met andere activiteiten die in 2015 plaatsvonden. Verder nog bijdragen over Panta Rei door André van der Veeke, de mythe van de Vlissingse fles door Ad Tramper, de Gevangentoren door Wim Hofman, een artikel over het maritieme werk van vader en zoon Schütz door Karen Kroese, over de kunstenaar Wim Jurcka in de jaren vijftig door Paul van der Velde en een originele bijdrage over de eerste Chinees in Vlissingen (rond 1600!) door Leonard Blussé. Bijdragen die niet over Vlissingen gaan betreffen de Zeeuwse Boekenprijs 2015 en een in memoriam voor Peter van Houte. Lo van Driel, Jan H. Eekhout. Een plooi baar talent. Bijdragen tot de Geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen 44 (Aardenburg: Durenkamp, 2015) 351 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-9152819-4. Eekhout werd geboren in Sluis en schreef gedichten en romans die veelal in West-Zeeuws-Vlaanderen gesitueerd zijn. Na een keuze voor het nationaalsocialisme in de oorlog volgde een moeizame terug keer na de bevrijding. Het leven van Eekhout wordt door Van Driel in tien hoofdstukken geschetst. Daarin komt niet alleen zijn verblijf in Zeeland (Sluis, Middelburg, Sint Anna ter Muiden) aan bod, maar ook dat in Groningen, Leeuwarden, Bolsward en Amsterdam. Daarnaast is er aandacht voor de ontwikkeling van de kunstenaar en de moeilijkheden die hij gedurende zijn schrijverschap ondervond. Met nawoord, noten literatuurlijst en register. Kees de Koning en Piet Quist (red.), Droogleggers en rederijkers Jaarboek Heemkundekring Stad en Lande van Tholen 12 (2015) 47 pag.; ill., krt., foto's, ISBN 978-90-821398-2-2. Hierin artikelen over de Thoolse waterbouwkundige Cornelius Vermuyden (1590-1677) en diens werkzaamheden in Engeland tijdens de Eerste Engels-Nederlandse Oorlog. Het artikel 'Oefening kweekt kunst' door Kees de Koning over de opvoering van een toneelstuk ten bate van de armen in 1870 en de daaruit voortkomende rederijkers kamer die nog altijd bestaat. Het laatste artikel is van Kees Fase: 'Schip stond als sigaar overeind', over het 'Vergeten bombardement' van de geallieerden op Rotterdam op 31 maart 1943, waarbij meer dan vierhonderd doden vielen. Adri Meerman, Aafke Verdonk-Rodenhuis en Ad Tramper (red.), Tussen vesting en skyline. Het leven in Vlissingen vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 1 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) 26 pag.; ill, foto's, krt., tek. Eerste deel van een langere reeks, waarvan dit deel als onderwerp de skyline van Vlissingen heeft. Het gaat over het bouwen binnen de beperkingen van de vesting Vlissingen en vanaf 1867 over de ruimte die er kwam om daarbuiten te bouwen, waarbij factoren als het Kanaal door Walcheren, de havens, het vliegveld en de Westerschelde de groeirichting bepaalden en er een nieuwe skyline van de stad ontstond. Middenstand in Middelburg, over pruiken, poeders en profetenbrood. Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 1 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) 26 pag.; ill., krt., foto's, Eerste deel van een langere reeks, waarvan dit deel als onderwerp de middenstand heeft en dan vooral die in de vooroorlogse jaren en de negentiende eeuw. Aan bod komen onder meer de ambachtslieden en winkeliers, pruiken makers, fotografen, buitenlandse ondernemers, branden, etalages, koffie en thee, kledingwinkels, drogisterijen en boekwinkels. De Hattinga's. Predikanten, geneesheren, bestuurders en vooral kaartenmakers, hun geschiedenis en betekenis voor Hulst en Hulsterambacht. Jaarboek 2014-2015 Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' (Hulst: Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten', 2015) 334 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav. Tien auteurs geven invulling aan artikelen over vele telgen uit het geslacht Hattinga. Met een ten geleide en woord vooraf, gevolgd door artikelen over J. Adriaanse (1863-1935) door Jan de Kort; Cartografie voorafgaand Zeeuws Erfgoed 28 juni 2016 02

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 28