Restauratie Oostbeer Vlissingen Vlissingen heeft als zeestad lang haar eigen waterhistorie weggestopt. De restauratie van de Oostbeer aan de Commandoweg in Vlissingen past in een ontwikkeling om verborgen schatten te kunnen (her)beleven. RFSrAl H ATIF OPLfclEM LN F^hJhl Oostbeer Commandoweg Vlissingen Opdrachtgever Gemeente Vlissingen Aannemer Bouwbedrijf Joziasse, Vlissingen Scholten Gevel Perfect, Nispen Vestingstad aan Westerschelde Vlissingen was tot de tweede helft van de negentiende eeuw voorzien van vestingwerken. Het was een echte vestingstad, met als taak de mond van de Westerschelde te verdedigen. Nadat vanaf 1867 in Nederland de vesting- status van steden werd opgeheven, verdwenen veel vestingwerken. Ook in Vlissingen werd begonnen met de sloop en demping van wallen en stadsgrachten. Aan de zeezijde bleef echter nog veel historie bewaard, omdat de vestingmuren ook als zeedijk dien(d)en. Zo is de huidige Boulevard De Ruyter bijvoorbeeld onderdeel van de in oorsprong vijftiende- en zestiende-eeuwse zeewerende verdedigingsmuren. Daarnaast is een onderdeel van een laatmiddeleeuwse stadspoort, de Gevangentoren, en een zestiende-eeuwse waterpoort, het Keizersbolwerk, bewaard gebleven. Moderne vestingwerken In 1809, in de Franse tijd (1795-1813), werd Vlissingen zwaar getroffen door een Engels bombardement. Bij de wederopbouw liet Napoleon de vesting Vlissingen ingrijpend moderniseren en uitbreiden. Vlissingen werd aan de landzijde voorzien van een nieuwe gracht en rondom de stad werden forten aangelegd. In de periode 1811-1813 werd aan de oostelijke zijde en aan de westelijke zijde van de stad een stenen beer gebouwd, die later de namen Oostbeer en Westbeer kregen. Beide vestingwerken werden opgetrokken om het water in de vestinggracht rond de stad te scheiden van het zeewater. Zo werd voorkomen dat de vestinggracht bij laag water leeg zou lopen. In de beren bevond zich een gang met schietgaten. De verdedigers van de stad konden de stad hierdoor ongezien verlaten en veilig naar de verdedigingswallen buiten de stad vluchten, of de vijand beschieten. De schuine bovenzijden van de dammen, de zogenaamde ezelsruggen, waren met gladde natuur stenen bedekt. In het midden waren deze voorzien van zogenaamde monniken, massief ronde torentjes met gladde afgedekte 'mutsen'. Dit alles om aanvallende soldaten te beletten de vesting via de beer te bereiken. Voortbestaan veiliggesteld Nadat het vestingwerk buiten gebruik werd gesteld, werd in de moderne tijd over de Oostbeer een brug aangelegd. De brug maakte voetgangers- en fietsverkeer tussen de stad en Het Eiland mogelijk. Bij de aanleg werd de monnik gesloopt. De Oostbeer dreigde echter geheel te verdwijnen toen de Eilanddijk rond 1975 in het kader van de Deltawet onder handen werd genomen. Na bemiddeling kon de Oostbeer alsnog behouden blijven, doordat het in de Restauratie van de Vlissingse Oostbeer met monnik. nieuwe situatie binnendijks in een groengebied kwam te liggen. Van de Westbeer bleef minder behouden, tegenwoordig is alleen nog een klein restant met monnik in de zeewering zichtbaar. In 1980 kreeg de Oostbeer de status van rijksmonument, maar de eerste renovatiegelden waren pas in 1994 beschikbaar. Twintig jaar later lag het rijksmonument er alweer verloren en verwaarloosd bij, verstopt onder het groen. Door een negatief voorstel tot restauratie door het college van B&W dreigde de Oostbeer alsnog uit het Vlissingse beeld te verdwijnen. Op aandringen van de gemeenteraad werd een jaar later alsnog tot restauratie overgegaan. Tegelijkertijd werd door Stichting Vesting Vlissingen een crowdfundactie opgezet, om het monument in de nabije toekomst weer zichtbaar en toegankelijk te maken voor het publiek. Restauratie Het metsel- en voegwerk, het grootste gedeelte van het restauratiewerk aan dit monument, wordt door Bouwbedrijf Joziasse als Restauratie Opleidingsproject uitgevoerd. Alle stenen van de Oostbeer zijn stuk voor stuk geklopt om te controleren of deze los zitten of niet. De losse stenen zijn verwijderd en worden opnieuw ingeboet. Het metselwerk is voor leerlingen zeer leerzaam omdat zij de stenen weer in oud verband moeten terugplaatsen. Op dit ROP-project is een metselleerling van Bouwmensen Zuid-West werkzaam. Zeeuws Erfgoed 19 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 19