De H. Maria ten Hemelopneming van Philippine (Siebers en Van Dael, 1953), een bakstenen koepelkerk in traditionalistische stijl volgens de principes van de Bossche School, met Byzantijnse en klassieke elementen. Bijzondere kunsttoepassingen Een karakteristiek van veel wederopbouwkerken zijn de bijzondere kunsttoepassingen. Hoewel deze in Zeeland tamelijk sober van aard zijn in vergelijking met veel weder opbouwkerken elders in het land, zijn er toch diverse mooie voorbeelden te geven, waaronder glas-in-beton, mozaïeken, tekstborden en wandschilderingen. De combinatie van de verschillende achtergronden waar en waarom deze kerken gebouwd zijn, in combinatie met zorgvuldige, bijzondere en soms vernieuwende architectuur, maakt dat de kerken uit dit tijdsgewricht de moeite waard zijn om gezien te worden en te behouden. Het Rijk heeft in 2009 de rooms-katholieke kerk van Philippine aangewezen als rijksmonument in het kader van de honderd belangrijkste gebouwen uit (het eerste deel) van de wederopbouwperiode. Vanuit deze signaalfunctie heeft een enkele gemeente (Terneuzen) kerken uit dit bouwvolume al aangewezen tot gemeentelijk monument. Impuls voor gemeenten De oplevering van het waardestellend rapport betekent ook dat het laatste onderdeel van het project 'Kerk, Krimp en Kans. Impuls voor West-Zeeuws-Vlaanderen' nu voltooid is. In dit pilotproject bracht de SCEZ samen met de project partners Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Provincie Zeeland en gemeente Sluis de kansen van het religieus erfgoed in beeld voor de leefbaarheid van de gemeente Sluis. Het brede provinciale onderzoek naar het bouw volume was noodzakelijk om de vele kerken in de gemeente beter in een context te kunnen plaatsen. De gemeente Sluis werkt inmiddels aan een kerkenvisie voor al het religieuze erfgoed binnen de gemeente. De hoop bestaat dat mede door het rapport de publieke belangstelling voor wederopbouwkerken verder toeneemt en ook andere gemeenten in Zeeland een kerkenvisie ontwikkelen en wederopbouwkerken gaan aanwijzen als gemeentelijk monument. David Koren Abstract glas-in-beton-kunstwerk in de (gereformeerde) Eben Haëzerkerk van Arnemuiden (Steen en Tuinhof, 1967). Zeeuws Erfgoed 2 1 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 21