Uit Zeeuwse bodem Zeeuws-Vlaanderen Bezoek Edudelta College Woensdag 20 april bezochten de klassen 2A, 2B en 2C van het Edudelta College Goes met hun begeleider Peter Kort het Zeeuws Archeologisch Depot van de SCEZ in Middelburg. Depotbeheerder Henk Hendrikse leidde de leerlingen rond, toonde uiteenlopende Zeeuwse vondsten en verschafte er de nodige uitleg bij. Elke keer als een groep klaar was, werd deze opgehaald en 'vervangen' door een volgende groep. Henk Hendrikse bespreekt Zeeuwse vondsten met leerlingen van het Edudelta College Goes. Excursies Tolsende en Nieuwlande Naar aanleiding van de presentatie van de eerste ankerplaats van Zeeuwse Ankers in Yerseke organiseerde de SCEZ in samenwerking met het OosterscheldeMuseum Yerseke op 12 en 13 april excursies naar de in 1530 en 1532 verdronken dorpen Tolsende en Nieuwlande, als vervolg op eerdere excursies in 2014 en 2015. Aansluitend is op beide dagen tevens een bezoek gebracht aan het Oosterschelde Museum. SCEZ-archeoloog Hans Jongepier leidde de mensen over de slikken in het verdronken land rond, tussen bakstenen fundamenten van de kerken en de gebouwen van beide dorpen. Bij de kerken liet hij bovendien zien hoe archeologen muurresten opmeten en in kaart brengen. De deelnemers konden aardewerk- en botfragmenten van de oppervlakte oprapen. Deze zijn meegenomen naar het Zeeuws Fundering van waarschijnlijk een keldertje in Tolsende. Archeologisch Depot van de SCEZ voor verdere bestudering. Er waren in totaal honderd deelnemers: vijftig voor Tolsende en vijftig voor Nieuwlande. Vondsten Hulst onder de loep Gerard Volker en Stefanie Hoss aan het werk in het archeologisch depot. Stefanie Hoss en Gerald Volker brachten op 24 mei een bezoek aan het Zeeuws Archeologisch Depot in Middelburg. Stefanie is specialist op het gebied van archeologisch metaal en werkt momenteel aan een catalogus van metaalvondsten van de Bierkaai in Hulst. Een deel van de geconserveerde ijzeren voorwerpen uit deze vondst zijn inmiddels al in het depot opgenomen. Met name bij de harnasonderdelen uit de Tachtigjarige Oorlog zijn bijzondere onderdelen aangetroffen. Voor dit specifieke onderdeel van de vele honderden metaalvondsten was Gerald Volker meegekomen, een Duitse specialist op militair gebied. Het is de bedoeling dat er van de militaire objecten uit het vondstcomplex een aparte publicatie verschijnt. Geralds interesse gaat ook uit naar pijpaarden beeldjes; een aantal studies van zijn hand verscheen inmiddels over dit onderwerp. Hij bracht voorbeelden mee van typen Maria's met Kind en het Kindeke Jezus, die niet of nauwelijks voorkomen in Nederland. Duidelijk is dat er grote regionale verschillen bestaan tussen de diverse typen. Jezuskind met vredesduif en/of rijksappel; in Duitsland gevonden pijpaarden beeldjes. Zeeuws Erfgoed 24 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 24