ERFGOEDallerlei Boeken en eenmalige uitgaven Hfrifinfrintfen ünn Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van versclenen pu+licaties. Manon Berendse (tekst), Kathrin Ginsberg (red.), Verweesd en verliefd; de Craanlalm Capinge (Gapinge, 2015) 72 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-824242 0-9. In augustus 2015 werd de gerestau reerde molen van Gapinge opgeleverd, ter gelegenheid waarvan dit boekje over de molen verscheen. In dit boekje worden de molenaars, de bouwhistorie en de restauratie van de molen belicht. Jan R. Th. Campert, Uit een jeugd. Herinnering aan Zeeland met een gediclt van Remco Campert, bezorgd en toegelicht door Ans Dingemanse-Dieleman en Aad de Klerk (Vlissingen: Den Boer| De Ruiter, 2016) 144 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-7987570-2. Jan Campert bracht zijn jeugd door in Westkapelle waar zijn vader huisarts was en ging in Middelburg naar de HBS. Zo ontstond zijn liefde voor het Walcherse - vooroorlogse - landschap dat hij behalve als dichter/schrijver ook als journalist en columnist beschreef. In 1928 1929 schreef hij een serie van 34 artikelen voor het weekblad Ons Zeeland. Deze herinneringen zijn in dit boek gebundeld en van toelichtende teksten, inleiding en familie, de werven en de schepen. Hierna volgen 32 hoofdstukken over alle bedrijven. De Zeeuwse inbreng betreft de werven in Zierikzee, Tholen en Bruinisse. De auteur heeft zich uitgebreid gedocumenteerd en daarin is in het boek ook grafisch vorm aan gegeven. Met 4 bijlagen over scheepsbouwers en gebouwde schepen, lijst van afkoringen, notenapparaat, literatuurlijst, illustratie verantwoording en dankwoord. Koos Hage, Atlas van de watersnood 1953. aar de dijken +raken (Bussum: Uitgeverij THOTH, 2015) 192 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 9789068686531. Kloek uitgevoerde atlas, waarin de 96 stroomgaten van de Februariramp van 1953 voor het eerst in kaart worden gebracht. Hage omschrijft zijn motivatie in de inleiding als "Het willen weten waar Ren? van den Berge, Zierikzee erfgoed- stad (Bergschenhoek: Marberg Media, 2016) 80 pag.; ill., foto's, krt., grav., tek.; ISBN 978-90-820494-8-0. Kleine stads geschiedenis en - wandeling door Zierikzee. Een groot hoofdstuk is gewijd aan een chronologisch verhaal over de algemene stadsgeschiedenis. Verder zijn er hoofdstukken over kerken en torens, stadspoorten, Havenplein, Havenpark en Oude Haven, het gravensteen, het stad huis, het oudste huis van Zeeland - het veertiende-eeuwse De Haene aan de Meelstraat, molens, de vismarkt, het burgerweeshuis, musea en een toelichting bij een stadswandeling. Met foto- en illustratieverantwoording. Henk Blom, Renesse, veranderingen in de 20e eeuw (Klaaswaal: Deboektant, 2016) 96 pag.; ill., foto's, grav.; ISBN 978-90 5534-297-6. Fotoboek over Renesse met begeleidende teksten. Aandachtspunt vormen de drastische veranderingen die het dorp in de twintigste eeuw onderging van een dorp van 590 inwoners met 141 huizen tot badplaats met jaarlijks duizenden bezoekers en bekendheid tot over de Duitse grenzen. illustraties uit de tijd van Campert voor zien. Bevat tevens een gedicht van Jan en van Remco Campert. Met literatuurlijst, fotoverantwoording en dankbetuiging. Jacques Cats, Boulevard straat aan zee (Middelburg: Jacques Cats, 2016) 143 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-815856-7-5. Koffietafelboek over de relatie tussen zee en boulevard, met een veertigtal onder werpen voorzien van veel mooie foto's en een korte begeleidende tekst. Aandacht is er onder meer voor de bouwgeschiedenis van Boulevard De Ruyter in Vlissingen en de gebouwen daarlangs, zeehelden, strandingen, het scheepvaartverkeer, kunstuitingen en kunstenaars, walvissen en andere bijzondere dieren, redders, de oorlogsjaren en Hotel Britannia. Hans van Duivendijk, Het liefst eigen +aas. De scleepswerven van de familie van Duijvendijk (Nijmegen: Hans van Duivendijk, 2016) 320 pag.; ill., foto's, tek., tab., facs., krt.; ISBN 978-90-825287-0-1. Scheepsmakersbiografie over de familie Van Duijvendijck die in geheel Zuid-West Nederland scheepswerven heeft opgericht. De auteur bespreekt de activiteiten van de familieleden per bedrijf. Voorafgaand daaraan gaan 3 hoofdstukken over de toen die gaten zaten waardoor het land zo fataal kon overstromen." Bij zijn onder zoek stuitte de auteur ook op bijzondere, direct na de ramp gemaakte luchtfoto's. De atlas bevat behalve de veelsoortige afbeeldingen ook veel tekstuele bijdragen, zoals een exposé over de toestand vóór de Watersnoodramp, beschrijvingen van ondergelopen polders en interviews met ooggetuigen door Kees Slager. Jan de Jonge, Het eiland Tlolen in de Franse tijd. Deel 1 (Tholen: eigen beheer, 2013) 112 pag.; ill., foto's, facs., krtn. In eigen beheer uitgegeven studie waarin de auteur in achttien hoofdstukken stilstaat bij de Franse tijd in Tholen. Daarin komen onder meer aan bod: de Franse Revolutie, de Thoolse kerken in de Franse tijd, het Continentale Stelsel, paupers en hospices, het volk van Tholen, landbouw en veeteelt, visserij, de conscriptie, de Nationale Garde, woningnood, lotgevallen van ingekwartierde soldaten, ziekte en dood, Napoleon en zaken als de burger wacht, gendarmerie, douane, kustwacht en veldwacht. Als bijlage zijn er lijsten van conscriptie, kustwacht en Nationale Garde. Illustraties zijn in zwart-wit. i ErhJ.C-diJitid [jwïifljjgJ eïx Zeeuws Erfgoed 27 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 27