Tijdschriften Heem- en oudheidkundige biaden Fotoboek uit een reeks met ditmaal als onderwerp Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De foto's zijn in oblong formaat afgedrukt en voorzien van enkele regels begeleidende tekst. Bijzonder zijn de foto's van zes Agfacolor-kleurendia's, destijds een van de weinige bestaande kleurenfilms. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 25/2 (2016) 45-90. Walchers' buitenverblijvenkenner Martin van den Broeke schreef het artikel 'Éene veeljaarige occupatie' over de sloop van het Huis te Oostkapelle (1796-1807). Erik-Jan Dros maakte een bijdrage over de economische effecten van de Tweede Vlaamse opstand in Zeeland (in 1488), in het bijzonder in Sluis. Anton van Haperens' artikel behandelt de biodiversi teit van het duinlandschap in historisch- geologisch perspectief. In "t is vol van schatten hier' aandacht voor walvispokken en mammoetkiezen in de collectie van het KZGW. Met tevens boekbesprekingen. Zeeuws Tijdschrift 66/2 (2016) 1-64. Dit tijdschrift is thematisch geheel gewijd aan de uitreiking van de Four Freedoms Awards in april 2016 in Middelburg. Na een voorwoord van commissaris van de Koning Han Polman en een stuk van de Roosevelt Foundation over Duits bondskanselier Angela Merkel (winnaar internationale Award) neemt eindredacteur Paul van der Velde het gros van de inhoud voor zijn rekening, waarbij hij de vier prijswinnaars met een inhoudelijk artikel voor zijn rekening neemt: Mazen Darwish (Vrijheid van Meningsuiting); Dieudonné Nzapalainga, Omar Kobine Layama en Nicolas Guérékoyomane-Gbangoué (Vrijheid van Godsdienst); Denis Mukengere Mukwege (Vrijwaring van Gebrek) en Human Rights Watch (Vrijwaring van Vrees). David B. Wooner schreef een lijvig artikel over de Vier Vrijheden en de mondiale veiligheid en Karen Kroese sluit af met het enige aan Zeeland relaterende artikel 'Het merk Roosevelt verovert Zeeland'. Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw. Middelburgers van naam en faam, nr. 3, (Vianen: Uitgeverij Optima Zeeuws Archief, 2016) pag. 57-84; ill., foto's, grav., tek. ISBN 978-90-0118-000-3. In dit nummer aandacht voor de Middelburgse inwoners J.J. Slicher van Domburg, een Zeeuwse regent in Den Haag; de gebroeders Stoppelaar, beiden jurist waarvan de een zitting zal nemen als rechter in de internationale rechtbank in Egypte; Henriëtte van der Mey, de eerste vrouwelijke redactrice van een Nederlandse krant; Florentinus Wibaut en Mathilde Berdenis van Berlekom, eigenaren van houthandel Alberts, maar tevens sociaal-democraten; P.C. Boutens, classicus en dichter; vader en zoon Johan en Leonhard Huizinga, historicus en schrijver op Toornvliet; de kunstschilder Reimond Kimpe; Auguste Frangois Charles de Casembroot, dé commissaris van de Koning van de twintigste eeuw; Etty Hillesum, schrijfster en Rudy de Queljoe, de Ambonese meestergitarist van onder meer Dragonfly, Brainbox, Vitesse en Massada. In Nehalennia, archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee (zomer 2016) vervolgt K. Beaart zijn serie artikelen over de Middelburgse Johannes Goedaert, de ontdekker van de metamorfose. In deze aflevering wordt de vee(n)mol met zijn vijanden beschreven, de hommel en de pisworm. Ook de oorsprong van de mug werd door Goedaert onderzocht en hij maakte duidelijk dat onbekende beestjes nuttig werk kunnen doen als milieu vriendelijke bestrijdingsmiddelen. Alle door Goedaert beschreven exemplaren zijn de eerste beschrijvingen van die soorten. J. Simons volgde de ontdekkings reis van Abel Tasman in 1642/1643 en vertelt over twee door hem ontdekte eilandjes in de Stille Zuidzee, die hij Amsterdam en Middelburg noemde. In het artikel 'Om de molen aan de gang te houden' behandelt R. Willemsen de molenaarsfamilie Lijbaart. Jacob Lijbaart bezat een stenen baliemolen waarin de mogelijkheid bestond meel, gort en olie te bereiden. We leren hem kennen als een bekwaam koopman. V. De Tier gaat in op de Zeeuwse familienaam Wisse. Verder stukjes in dialect, geschreven door E. Reinhoudt, W. van Bru, L. Huijsen en Jan van Janna Kei. Stad en Lande. Historische bijdragen en mededelingen van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (juli 2016) heeft als eerste artikel 'De Gouden Koets kwam ooit naar Zierikzee', door R. van Langeraad KAzn. De Gouden Koets was een geschenk van de Amsterdamse burgerij aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar inhuldiging in 1898. Het jaar 1949 was voor Zierikzee een jaar met veel evenementen, maar de komst van het schip 'Mawa' met de Gouden Koets was misschien wel een hoogtepunt. P. Karman haalt herinneringen op aan de meningen van voor- en tegenstanders van een 'open Oosterschelde' en J. de Jonge kijkt terug op de lokale doktersfondsen die in de loop van de negentiende en twintigste eeuw zijn opgericht als verzekering tegen ziektekosten. Er is in het tijdschrift al verschillende malen verslag uitgebracht over de vele Zeeuwse studenten in Leuven. M. Verweij behandelt in dit nummer de periode 1485-1527. De auteur probeert te achter halen waarom er zoveel studenten van de eilanden komen, en dan vooral uit Zierikzee. Hij zoekt de oorzaken in de welvaart in de stad, het goede onderwijs of de hoge urbanisatiegraad. Het wel en wee van de Oosterlandse bakker en voorzanger Anthoni Meermans wordt verteld door J. Padmos. Hoewel Meermans handig lijkt te manipuleren trekt hij toch als zakenman aan het kortste eind. In het Polderhuisblad, Wasschappels Magazine (april 2016) herinnert K. Cijsouw nog eens aan de 'haat en nijd-verhouding' tussen Domburg en Westkapelle, die gelukkig tegenwoordig minder in het oog loopt dan vroeger. K. Kaland vertelt over de ontwikkelingen van de Oude Markt en A. Hanneman mijmert wat op een bankje aan het water in Westkapelle. In het juninummer van het Polderhuisblad wordt verslag gedaan over de nieuwe wegen die het Polderhuis zoal bewandelt: het werkterrein wordt steeds uitgebreider. J. Zwemer probeert de vraag te beantwoorden of de Westkappelaars afstammen van de Noormannen, maar die vraag blijkt niet gemakkelijk te beantwoorden. De Stichting Woensdag Westkapelle biedt ook deze zomer tal van evenementen. Ze worden hier op een rijtje gezet. L. van den Heuvel interviewt Niels Dominicus, ondernemer in het bedrijf Dominicus BV, specialisten in natuursteen, sanitair, tegels en gedenktekens. Dominicus vindt het een zorgelijke ontwikkeling dat zoveel mensen met talent en goede opleiding Zeeland verlaten; het is daarom heel belangrijk dat werk-gelegenheid hier behouden blijft. J. Kaland vertelt dat er veel dingen veranderd zijn op de Westkappelse Zeeuws Erfgoed 29 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 29