Moeder Mien Kramer (rechts) met twee schoolvriendinnen in oorlogsjassen en met oorlogssokken. Gevierd Floortje Zwigtman is de schrijversnaam van Andrea Oostdijk. Ze werd in 1974 geboren in Terneuzen en woont in Middelburg. De afgelopen vijftien jaar heeft ze zich ontwikkeld tot een gevierd en gelauwerd jeugdboeken schrijfster. Nadat ze enkele jaren voor de klas had gestaan debuteerde ze in 2001 met Spelregels - Het verhaal van een middeleeuws huwelijk. Een jaar later won ze een Gouden Uil en een Zilveren Zoen voor Wolfsroedel, in 2005 gevolgd door opnieuw een Gouden Uil en deze keer een Gouden Zoen voor Schijnbewegingen. Haar roman Spiegeljongen - deel drie van de trilogie 'Een groene bloem' - was in 2010 goed voor de Zeeuwse Boekenprijs. In 2014 kreeg ze lovende kritieken op Vlam, het eerste deel van de trilogie 'Vonk' waarvan nog twee delen moeten verschijnen. Net aan het begin van de afgelopen zomer verscheen Het wildste boek voor buiten, een 'doeboek' om kinderen weer het genoegen van het buitenleven te laten proeven. Door middel van speurspelletjes, cosmetica maken, je eigen pizza telen en nog veel meer. "Je kunt zeggen dat ik eigenlijk een generatie heb over geslagen. Mijn grootouders stammen van rond 1900. Dat komt omdat mijn ouders laat zijn getrouwd, in 1974. Ze waren toen al rond de veertig. Ik had dus met gemak twintig jaar eerder geboren kunnen worden. Dan was ik opgegroeid in de jaren vijftig en zestig. Nu is dat niet het geval. Maar omdat er in mijn omgeving wel veel mensen leefden, die juist die jaren bewust hadden meegemaakt en er ook graag over vertelden, heb ik wat met de tijd dat mensen nog een oude theedoek bewaarden om er frituurvet mee te kunnen zuiveren." "Mijn moeder was hoofd van de christelijke kleuterschool in Arnemuiden. Mijn vader was daar hoofd van de openbare lagere school. Zijn familie was oud-gereformeerd. Zijn vader - mijn opa - was tegelijkertijd lid van de socialistische vakbond. Hij was dus rood-gereformeerd. Dat geeft aan dat de familie Oostdijk vrij eigenwijs was. Ze waren arbeiders, maar ze zijn nooit iemands knecht geweest. Aan mijn moeders kant ligt dat heel anders. Zij komt van Noord-Beveland. Daar waren de boeren oppermachtig. Mijn overgrootvader was meester-schilder en was in het bezit van een fiets. De familie Vader was toentertijd een van de rijkste op het eiland. Zeg maar: the top of the pecking order op Noord- Beveland. Toen mijn overgrootvader hun automobiel zag naderen, gooide hij snel zijn fiets in de sloot. Die mocht niet gezien worden, want rijden op een fiets, dat zou hovaardig zijn ten opzichte van de rijken.'' "Dat soort verhalen werden uitgezocht en gepresenteerd door oom Piek Kramer. Afgelopen zomer hebben we hem begraven. Hij presenteerde zijn verhalen op feesten en familiebijeenkomsten. Als kind vond ik dat niet altijd even interessant. Maar nu ben ik blij dat ik de verhalen heb gehoord." Zeeuws Erfgoed 4 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 4