Tholen 650 jaar; www.tholen650jaar.nl De Markt vormt met - onder andere - haar beeldbepalende panden, achttiende-eeuwse stadspomp en vroeg twintigste-eeuwse muziektent een belangrijk onderdeel van het beschermd stadsgezicht van Tholen. Korte historie Tholen Tholen ontstond in de dertiende eeuw bij een tol aan de Eendracht, het water tussen het eiland Tholen en Noord-Brabant. Begin veertiende eeuw liet Jan van Beaumont de nederzetting versterken; zijn kleinzoon Jan II van Blois verleende Tholen op 7 december 1366 stadsrechten. De zoutziederij en de visserij brachten de stad vervolgens voorspoed. De vijftiende-eeuwse Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk en het laatgotische, voormalige stadhuis geven hiervan een goede indruk. Maar Tholen had ook te maken met rampspoed: de stadsbrand van 1452 legde een groot gedeelte van de bebouwing in de as, in de zestiende eeuw had de stad veelvuldig te lijden van stormvloeden. In 1577 kwam Tholen onder staatsgezag en begin zeventiende eeuw volgde de versterking met zeven bastions. Nog diezelfde eeuw raakten de verdedigingswerken in verval: na de opheffing van de vesting Tholen in 1814 werden ze grotendeels gesloopt. Toch is anno 2016 nog veel van de historische stad (beschermd stads gezicht) bewaard gebleven, zowel van de wallen en vesten als van de historische stadskern. De activiteiten rondom 650 jaar stadsrechten voor Tholen vormen dan ook een goede aanleiding om dit zelf te gaan ervaren. Op de voormalige vestingwal staan een vestingkanon uit 1809 en een walkanon uit 1823. Beide op houten affuiten geplaatste kanonnen zijn in Luik gefabriceerd. Dit jaar is het 650 jaar geleden dat Tholen stadsrechten kreeg. Voldoende reden voor de Tholenaren om dit groots te vieren. Een aantal van de geprogrammeerde evenemen ten zal deze nazomer plaatsvinden. Een daarvan is de historische dag, tijdens de landelijke Open Monumentendag op 10 september. Op de historische dag zullen veel monumenten in de stad opengesteld zijn. In het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat is de tentoonstelling Tholen650 te bezichtigen. En in de koorkerk van de Nederlands hervormde kerk aan de Markt kan het publiek alles te weten komen over de geschiedenis van de visserij in Tholen. Het mobiele erfgoed is overigens goed vertegenwoordigd tijdens die dag: in de haven komen circa 25 platbodems te liggen en op de kades van Contre Escarpe zal een oldtimershow plaatsvinden. Verder zullen er de gehele dag activiteiten met een historisch tintje zijn, zoals rondritten met een koets, een roofvogelshow en een modeshow in historische kleding. Overigens zullen veel Tholenaren op 10 september in historische kledij rondlopen. Zeeuws Erfgoed 7 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 7