www.zeeuwseankers.nl Aanlegsteiger met op de achtergrond het dorp Borssele, 1979 (foto Slagboom en Peeters, Beeldbank Zeeland, ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland). Nabij haven, industrie en een kerncentrale Werd het dorp Borssele eeuwenlang omgeven door schorren en landbouwgebied, midden twintigste eeuw kwam daar verandering in. Ten noorden van de Borselepolder werd in het Zuid-Sloe vanaf de jaren zestig met overheidssteun een groot haven- en industriegebied tot stand gebracht: Vlissingen-Oost. Grote internationale ondernemingen vestigden er zich en er werd een kern centrale gebouwd om de bedrijven van voldoende goedkope elektriciteit te voorzien. In het begin werd de industriële ontwikkeling algemeen toegejuicht. Die leverde immers duizenden arbeidsplaatsen op. Daarmee kon de uitstoot van arbeiders uit de landbouw worden opgevangen en kon worden voorkomen dat er nog meer mensen uit Zeeland wegtrokken. De verantwoordelijke bestuurders hamerden erop dat de industrialisatie het 'eigene' van het Zeeuwse platteland niet in gevaar mocht brengen. In de jaren zeventig namen de kritische geluiden toe. Milieuorganisaties stelden de lucht- en watervervuiling van de industrie aan de kaak en ook groeide de kritiek op de kerncentrale. Al eerder was gewezen op de bedreiging die de aanleg van Vlissingen-Oost betekende voor het unieke natuurgebied de Kaloot, dat vlakbij Borssele ligt. Als reactie op de industrievestiging in de Borselepolder is het Groenproject 't Sloe ontwikkeld met bos- en natuur terreinen, dat als een scherm moet fungeren tussen de dorpskernen van de gemeente Borsele en Vlissingen-Oost. Het dorp Borssele is in 1985 aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Nieuwe ankerplaats In Borssele wordt bij de Berg van Troje een nieuwe ankerplaats van Zeeuwse Ankers gerealiseerd. Met een druk op de knop zijn op de 'klapbank' (klappen kletsen in het Zeeuws) verhalen te beluisteren over de geschiedenis van de plek. Deze ankerplaats is de derde in Zeeland. De andere twee zijn te vinden in Yerseke en Dreischor. Er zullen er nog meer volgen. De ankerplaats in Borssele wordt op zaterdag 10 september in gebruik genomen. Jeanine Dekker Zeeuws Erfgoed 9 september 2016 03

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 9