Educatieproject Atlantikwall Zeeland In Zeeland kom je in het landschap veel bunkers tegen. Waarom zijn die bunkers daar gebouwd, wat is de geschiedenis daarachter en waarom liggen ze nu nog steeds in het Zeeuwse landschap? r> Mln-r. -iviH I. iIp i—iIi:i iui i|:hhi Het Bunkermuseum Zoutelande ligt in een bunkercomplex dat deel uitmaakte van de Atlantikwall. Het educatieproject voor Zeeland staat op de website zeeuwseankers.nl/atlantikwall. Bronnen, docentenhand leiding, Prezi-presentaties en pdf-bestanden van diverse plattegronden zijn vanaf deze pagina te downloaden. gemonteerd, zodat het lijkt alsof Rein ook echt op de film staat. De documentairefilm is te zien op www.zeeuwseankers.nl/atlantikwall. Digitaal educatieproject Bij de film is een digitaal educatieproject ontwikkeld door de SCEZ en Bureau Villakulla in Aardenburg, gefinancierd door de Provincie Zeeland. Na het bekijken van de film kunnen leerlingen via een Prezi (digitale presentatie) ontdekken welke restanten van de Atlantikwall in hun eigen omgeving nog steeds te zien zijn. De leerlingen kunnen daarna met hun klas een bunker gaan bezoeken. Binnen het project wordt nauw samengewerkt met de Stichting Bunkerbehoud. Voorafgaand aan het bezoeken van een bunker bereiden de leerlingen zich op school goed voor en stellen zij vragen op die zij aan de rondleiders willen stellen. In het project komt de geschiedenis van de bouw van de linie in Zeeland en de effecten hiervan voor het landschap, voor de maatschappij en voor de herinnering aan de orde. Behalve kennis over de Atlantikwall is het doel van het educatieproject ook om de leerlingen een eigen mening te laten vormen. Via de methode 'filosoferen met leerlingen' worden vragen gesteld die hen aanzetten tot creativiteit en het vormen van een eigen mening. Het onderwerp leent zich daar goed voor. De Atlantikwall is erfgoed van de Tweede Wereldoorlog. Zullen de restanten van de Atlantikwall voor mensen dezelfde fascinatie oproepen als kastelen en forten doen? Als de Atlantikwall als erfgoed wordt bestempeld, mogen bunkers dan afgebroken worden om plaats te maken voor nieuwbouw? Wat vinden de leerlingen ervan dat bunkers als speeltoestel gebruikt worden, zoals in de speelparken/bunkerterreinen Toorenvliedt en Groede Podium? Beeld uit de film 'De verborgen grens', met rechts Rein. Documentairefilm In Zuid-Holland is binnen het cultuurhistorisch programma Erfgoedlijnen het thema Atlantikwall uitgewerkt. Onderdeel van de erfgoedlijn is een onderwijsproduct met onder andere een documentairefilm. De film is in samenwerking met de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Zeeland gemaakt. Per provincie werd de film aangepast met voor die provincie specifieke onderwerpen. In Zeeland wordt bijvoorbeeld het Bombardement op Middelburg en de Slag om de Schelde behandeld. De film 'De verborgen grens' is eind november aangeboden aan het basisonderwijs van Zeeland. De film schetst de uitbraak van de Tweede Wereldoorlog, de verovering van de verschillende landen, het bouwen van de Atlantikwall, tot en met de periode van de bevrijding. De aanleg van de Atlantikwall wordt bekeken door de ogen van Thijn, een jongetje van 10 jaar. Met Thijn kijken we terug op het leven van Rein, de opa van Thijn. Opnames van Rein zijn tussen de archiefbeelden De Atlantikwall was een ruim 5.000 kilometer lange verdedigingslinie, die de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog in de bezette gebieden aanlegden. Met de bouw ervan werd eind 1941 begonnen. Het doel van de linie was om de te verwachten geallieerde invasie af te weren. De Atlantikwall liep langs de kust, van het noorden van Noorwegen tot aan de grens met Spanje. De verdedigingslinie, die overigens nooit geheel werd voltooid, was een aaneenschakeling van kustbatterijen, ondersteuningsbunkers, versperringen, kanonnen en mijnenvelden. De verdedigingswerken waren geconcentreerd op strategische punten als rivier mondingen, zoals in Zeeland bij Vlissingen, de monding van de Westerschelde. Na de invasie in Normandië op 6 juni 1944 werd de bouw grotendeels stilgelegd. Er waren toen ruim 10.000 bunkers voltooid. Zeeuws Erfgoed 1 4 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 14