Het mooiste Schouwse dialectwoord is JüuJ In de laatste maanden van het jaar zie je overal lijstjes opduiken met het mooiste woord van 2016, de beste sportman, de beste dit en de leukste dat. Dit jaar koos ook Schouwen-Duiveland zijn mooiste dialectwoord. Dat gebeurde naar aanleiding van de Maand van de Geschiedenis. d bonkig 7^ droenkiq Verkiezing Het thema van de Maand van de Geschiedenis was 'grenzen'. Ook dialectgebieden hebben grenzen en daarover werd een lezing en een radioprogramma georganiseerd door het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland en Radio Schouwen- Duiveland. De verkiezing van het mooiste of meest typische Schouwen-Duivelandse woord was het sluitstuk van de radio-uitzending op 22 oktober. Luisteraars stuurden een dertigtal woorden in, waaruit er vijf geselecteerd werden, waarop iedereen kon stemmen. Ook in het West-Vlaams is het een vaak voorkomend scheldwoord. Krootje voor een groepje mensen doet denken aan het Engelse crowd. De betekenis gaat terug op 'samengedrukte groep' en hangt samen met het werkwoord cruden dat 'voortduwen, persen, drukken' betekent. De d is in het Zeeuws verdwenen. Krootje is ook bekend buiten Schouwen-Duiveland. Krabbekwaed is een van de Zeeuwse benamingen voor zeekraal. Krabbekwaed is vooral bekend bezwuumd bezwiemd Shortlist De shortlist bestond uit peuke, bezwuumd, fiete, krootje en krabbekwaed, gekozen op basis van het aantal inzendingen van deze woorden. Bezwuumd werd de uiteindelijke winnaar, peuke volgde kort daarna. Krootje en fiete deelden de volgende plaats en krabbekwaed kreeg net iets minder stemmen. Herkomst van de gekozen woorden Bezwuumd met een uu is een Schouwen-Duivelands woord; elders in Zeeland is het bekend als bezwiemd. Het woord heeft alles te maken met bezwijmen 'bewusteloos worden, draaierig worden'. Ik voelde me een beetje bezwuumd betekent dus dat je draaierig bent. De uu zorgt ervoor dat het woord opvalt. Je zou een ie verwachten, maar de geronde w en m zorgen ervoor dat de ie gemakkelijk gerond wordt tot een uu. Peuke betekent 'rommel, uitschot' en is hetzelfde woord als het Nederlands peuk 'klein persoon, ding'. De herkomst is dezelfde als die van poke 'buik' en gaat terug op pok dat 'puist, iets dat gezwollen is' betekent. Ook het Franse poche en bouche zijn hiermee verwant. Fiete of fite is de benaming voor een kieskeurig, kleinzerig persoon. Het is eigenlijk een vergrotingswoord van een vrouwelijke voornaam, zoals Sofie of Octavie. op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. De benaming verwijst naar de hinder die krabben door de plant ondervinden in hun wandelgang, waardoor ze gemakkelijker gevangen kunnen worden. Andere Zeeuwse namen zijn zeekraal, zeekoraal en zeesala. Het woord krabbekwaed bestaat ook in Groningen. Straö Een heel bekend woord in het westelijke deel van Schouwen is straö, 'strand'. Ook dat woord werd door een van de luisteraars ingezonden. Niemand die kan betwisten dat dit woord onweerlegbaar verbonden is met Schouwen. Maar straö heeft het helemaal niet nodig om te winnen in een verkiezing van dit type. Straö zal immers voor eeuwig en altijd verbonden zijn met straörieën en zal op die manier dus nooit vergeten worden. Allemaal mooi Jury en deelnemers zijn het er trouwens over eens dat alle ingezonden woorden mooi zijn, en dat ze alle de moeite waard zijn om even in de kijker te staan. Zo'n verkiezing gaat dus niet alleen om het mooiste of het leukste, maar om alle woorden die daarmee voor kort uit de vergetelheid worden gehaald. Zeeuws Erfgoed 1 5 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 15