Oude elementen slot weer zichtbaar KOP De restauratie van Slot Oostende in Goes wordt uitgevoerd als leerling-bouwplaats van het ROP-Zeeland. Tijdens de ontmanteling van het slot ontdekten archeologen, een bouwhistoricus en de aannemer veel kenmerkende architectonische elementen. De opdrachtgever nam de uitdaging aan om te proberen deze elementen terug te laten komen in het nieuwe ontwerp. ftr-ïrAi P Lfc I Dl Hfl iPR&J IC TtH tahJhi Educatieprogramma Slot Oostende Voor het onderwijs is een educatieprogramma over Slot Oostende beschikbaar. Informatie hierover is te vinden op de website van de gemeente: goes.nl/gemeentearchief. Bij het menu Educatie is ook nog ander lesmateriaal te vinden. Doorsnede van de 1 meter dikke ophooplaag met originele bakstenen vloer en vierkanten uitsparing onder in de sokkel. Slot Oostende Goes Opdrachtgever Jacoba van Beieren BV Aannemer Bouwgroep Peters BV uit Middelburg Tijdens de ondergrondse sloop rondom het gebouw troffen archeologen de resten aan van onder andere twee vijftiende-eeuwse kelders. Daarnaast werden aan de Singelstraat funderingen en kelders aangetroffen uit een recenter verleden. Doordat niet diep ontgraven werd, konden veel van deze resten in situ bewaard blijven en zijn ze nu zelfs onderdeel van de nieuwe fundering. Opgehoogde vloer In de vijftiende-eeuwse kelder met kruisribgewelven ontdekte men tijdens het archeologisch vooronderzoek al dat de aanwezige vloer niet het originele vloerniveau was. In de loop der eeuwen was de vloer hier met meer dan één meter aan puin en afval opgehoogd. De reden voor het ophogen is zeer waarschijnlijk een door de jaren heen ontstane wateroverlast geweest. Zelfs na het ophogen van de vloer bleven de plavuizen vochtig en stonden ze geregeld onder water. Onder deze 1 meter dikke ophooglaag was de originele bakstenen vloer vrijwel ongeschonden aanwezig. Ook de twee zandstenen zuilen die de gewelven hoog houden waren ongeschonden bewaard gebleven tot op dit vloerniveau. Onder in de sokkel van de pilaren was een vierkant gat uitgespaard, dat wellicht werd gebruikt om het water bij het schuren van de keldervloer door te laten weglopen. Leerling Rens Scheffers bereidt de plaatsing van een metalen ankerplaat in de muur voor. Op het restauratieopleidingsproject zijn twee studenten van Scalda werkzaam, Patrick Osté, BBL 3 restauratie metselen, en Rens Scheffers, die zich oriënteert op de opleiding restauratie timmeren. Beiden zijn in dienst bij Bouwmensen Zuid-West Goes en lopen stage bij Bouwgroep Peters. In dit project kunnen zij veel kennis en ervaring opdoen. Patrick heeft te maken met specialistisch metselwerk, zoals het restaureren van gewelven en bogen. Rens komt veel te weten over oude bouwtechnieken en vindt restauratie timmeren een mooi vak! Om de nieuwe keldervloer waterdicht te maken heeft Bouwgroep Peters, de aannemer van de restauratie, een oplossing bedacht. Zij heeft ervoor gekozen om een laagje zand op de oude vloer aan te brengen en hierop een betonnen vloer te storten. Boven op deze vloer wordt daarna een replica van de onderliggende originele bakstenen vloer gelegd. Door de nieuwe vloer zouden de dieperliggende sokkels echter weer uit het zicht verdwijnen en daarom bedacht de aannemer een constructie waarbij een uitsparing van 20 centimeter rondom de zuilen in de vloer werd gemaakt, zodat de vloer waterdicht kan worden gemaakt en ook de oude zuilvoeten getoond kunnen worden. Zeeuws Erfgoed 1 9 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 19