Zuid-Beveland Walcheren Grafkelder in Ovezande Op 14 juli verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen in en rondom de hervormde kerk van Ovezande, na een vondstmelding door mevrouw B. van Dijk. Zij had tijdens werkzaamheden in de kerk een opening in de vloer waar genomen, en daaronder de aanzet van een bakstenen gewelf. Onder de vloer bevond zich dus een ruimte. Met de nodige moeite konden met een mobiele telefoon door de smalle opening foto's worden gemaakt. Hieruit bleek dat iets boven de vloer van de ruimte ijzeren liggers aanwezig zijn. Daarop liggen enkele, waarschijnlijk menselijke botten. Tijdens de opgraving van de Engelse kerk te Vlissingen zijn in twee grafkelders vergelijkbare liggers aangetroffen. Ze dienden om de grafkisten iets boven de vloer van de grafkelder bij te zetten, zodat de kisten niet in aanraking zouden komen met het grondwater. Waarschijnlijk gaat het dus in de kerk van Ovezande ook om restanten van een grafkelder. De datering is onbekend, in elk geval late middeleeuwen (toen de kerk nog bestemd was voor de katholieke eredienst) of nieuwe tijd (na 1500). De kelder heeft afmetingen van ongeveer 1,80 bij 2,20 meter en is naar schatting 1,60 meter hoog. De lengte- breedteverhouding komt goed overeen met gangbare maten voor familiekelders, zoals die in grafregisters van de Engelse kerk in Vlissingen staan genoteerd (6 voet bij 7 voet, ofwel ongeveer 1,80 bij 2,10 meter). Gezien de vrij forse botten zijn in de kelder vermoedelijk welgestelde mensen bijgezet, die een eiwitrijk dieet volgden. Houten resten van grafkisten waren op de foto's niet zichtbaar. De baksteenformaten en de dikte van de muren, die deels waren bepleisterd, konden niet worden bepaald. Interieur van de grafkelder met resten van bijzetting in de hervormde kerk van Ovezande. Dwalen onder de stad In elke stad circuleren wel intrigerende verhalen over onderaardse gangen en geheime ruimten. Verborgen paden voeren vanuit kelders naar mysterieuze bestemmingen. Onverwachte verzakkingen in de grond kunnen enkel duiden op een nog onontdekte wereld bezaaid met fabelachtige schatten. Ook Middelburg ontsnapt niet aan deze hunker naar ondergrondse sluipwegen. En ze zijn er wel degelijk! De ware toedracht prikkelt echter eerder de neusgaten dan de verbeelding. De gangen zijn in werkelijkheid meestal oude rioolsystemen, opgetrokken in diverse soorten baksteen en vaak voorzien van een gewelfde bovenkant. Hun grillige verloop doet in een oude stad als Middelburg veel straten en tuinen aan. Een beetje actief tuinieren levert dus al snel kreten op van enthousiaste bewoners, wanneer de oude stenen van een gewelfde cisterne plots het licht zien. De komende maanden voert een gespecialiseerd bedrijf in opdracht van de gemeente Middelburg een uitgebreid onderzoek uit naar de staat van deze vaak honderden jaren oude riolen. Een aantal daarvan is immers, verrassend genoeg, nog steeds in gebruik! Oud riool aan de Balans, Middelburg (foto Van der Velden Rioleringsbeheer NV). Het onderzoek gebeurt aan de hand van een rijdend camerasysteem dat hoge kwaliteitsbeelden kan maken van de binnenkant van de gewelfde gangen. De Walcherse Archeologische Dienst volgt het onderzoek aan de zijlijn mee en zal na afloop een rapportage van de bevindingen opstellen. In 2010 werd een soortgelijk onderzoek ook al uitgevoerd aan de Balans. Een nieuwe rioolbuis werd toen met gespecialiseerde apparatuur in het oude riool gelegd. Beelden hiervan zijn te vinden op de website van de WAD, www.archeologiewalcheren.nl. Zeeuws Erfgoed 24 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 24