Zeeuws-Vlaanderen www.scez.nl/vondstmelden Skeletresten Oud-Schoondijke? De SCEZ deed op 21 september archeologische waarnemingen in een veedrinkput langs de Sasputsestraat bij Schoondijke, na een vondstmelding door de heer F. Schenk van stichting Het Zeeuwse Landschap, eigenaar en beheerder van het terrein. Wegens de droogte was de drinkput grotendeels drooggevallen. In de oostelijke oever kwamen hierbij menselijke skeletresten, waaronder een schedel, te voorschijn. Ze waren over een lengte van ongeveer 9 meter in het profiel zichtbaar. Bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in Amersfoort staat dit terrein aangegeven als kerkhof op een terpachtige verhoging. Het betreft waarschijnlijk de locatie van het in 1583 door inundatie verdwenen oude dorp Schoondijke. De resten bevonden zich op 0,50 meter beneden het maaiveld van de drinkput. Menselijke skeletresten in het profiel van een veedrinkput bij Schoondijke. De gemeente Sluis is verantwoordelijk voor het archeologisch erfgoed in de gemeente en zij zal in overleg met alle partijen trachten tot een passende maatregel te komen om de resten te behouden. Resten van houten palen in een sloot langs de Hoogstraat in Sluis. Paalresten uit Sluis Op 29 september verrichtte de SCEZ in samenwerking met het archeologisch bedrijf ArteFact! archeologische waarnemingen in een nieuw gegraven sloot, na een vondstmelding van twee grote palen door de heer J.-P. Schoutens uit Retranchement. De sloot was gegraven ten westen van de Hoogstraat, tegenover de begraafplaats van Sluis. Er stonden twee dikke palen tegen elkaar en 2,44 meter verder in zuidelijke richting nog een kleiner paalrestant. De dikke paalrestanten hadden een omvang van 33 x 25 en 25 x 22 centimeter. De kleinere paal mat 16 x 16 centimeter. Mogelijk zijn het restanten van de Ketenpoort, die zich ongeveer op de vondstlocatie bevond en al uit de late middeleeuwen dateert, maar de palen kunnen ook iets jonger zijn. Een afbeelding uit het begin van de achttiende eeuw toont namelijk een houten bruggetje, dat zich juist op de locatie van de aangetroffen palen bevond. Met een bomenzaag zijn twee schijven van de palen afgezaagd voor een dendrochronologische datering, waarbij het patroon van de jaarringen van de bomen wordt bestudeerd. Menapisch aardewerk uit het Zwin De heer R. Lie uit Sas van Gent meldde de vondst van Romeins aardewerk in het Zwingebied ten westen van Cadzand. De vondst werd gedaan door mevrouw E. Devos uit Deinze tijdens een fossielenexcursie. Het gaat om een scherf van handgevormd Noord-Menapisch grijs aardewerk, dat mogelijk geproduceerd is in Aardenburg of omgeving. Uit het hele Zwingebied zijn wel meer Romeinse vondsten bekend, die erop duiden dat daar waarschijnlijk ook bewoning is geweest in de Romeinse tijd. Aardewerk zoals nu gevonden, was uit dat gebied nog niet bekend. De scherf is overgedragen aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Meldpunt voor Bodemvondsten Stel, u doet een archeologische vondst in uw tuin, op het strand, in een bouwput of op een aardappelveld. De Erfgoedwet schrijft voor dat u dit moet melden. In Zeeland doet u dat bij de SCEZ. De SCEZ registreert uw ontdekking en slaat de informatie op in het Zeeuws Archeologisch Archief. De vondst blijft uw eigendom, tenzij u deze wilt afstaan. Meer informatie op: Zeeuws Erfgoed 26 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 26