ERFGOEDallerlei BADHOTEL Boeken en eenmalige uitgaven Duriburg 'HET PRYEEL1 VAM'T HEI AND De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Ad Beenhakker, Naar Zeeland! Schilders van het Zeeuwse landschap (Vlissingen: Den Boer De Ruiter, 2016) 144 pag.; ill., foto's, tek., ISBN 978-90-79875-67-2. Kunstkenner en voormalig planoloog Beenhakker laat in dit boek een bonte stoet kunstenaars voorbijtrekken met de overeenkomst dat zij zich allen lieten inspireren door het Zeeuwse landschap (vermeden zijn de zeelandschappen en de stadspanorama's). Van de tientallen schilders wordt een biografie geschetst en ten minste één werk besproken, waarvan ook een illustratie wordt getoond. Beenhakker liet zich in zijn keuze niet alleen inspireren door de grote bekenden zoals Mondriaan, Toorop, Antoine Mes of Reimond Kimpe, maar ook door allerlei verrassende en minder bekende negen tiende en twintigste-eeuwse schilders. Baukje Bijlsma (tekst), Luitzen Bijlsma (red.), Beeld van een zeeslag. Keerpunt in de strijd tussen de Graven van Holland en Vlaanderen om de macht in Zeeland, anno 1304 (Zierikzee: Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum, 2016) 12 pag.; ill., krt., plattegr.; in ringband. Kort verslag voor de jeugd van de slag om Zierikzee in 1304 met aandacht voor onder meer Melis Stoke, de eilanden van Schouwen en Duiveland, de strijd tussen de graven, de belegering van een stad, wapens, ridders, jonkvrouwen en Slot Haamstede en Moermond. Martin van den Broeke, 'Het pryeel van Zeeland.' Buitenplaatsen op Walcheren 1600-1820 (Hilversum: Verloren, 2016) 516 pag.; ill, tek., grav., foto's, tab.; ISBN 978 90-870459-2-0. De uitgave verscheen als proefschrift van de Rijksuniversiteit Groningen. Naast Noordwelle op Schouwen-Duiveland was Walcheren bij uitstek het eiland waar in de zeventiende en achttiende eeuw in de rust van de landelijke omgeving tientallen buiten verblijven door de stedelijke elite werden opgetrokken. Van den Broeke schetst in de inleiding de buitenplaatsen als cultuurver schijnsel in binnen- en buitenland en maakt zijn begrippenkader, onderzoek en probleemstellingen en bronnen duidelijk. De daaropvolgende hoofdstukken hebben elk eenzelfde indeling, waarbij onderwer pen als landschap (singel, stadsrandzone, platteland), functies, macht, aanzien, architectuur en conclusies aan bod komen. Het tweede hoofdstuk behandelt het ontstaan van de buitenverblijven tussen 1600 en 1670; het derde de expansie tussen 1670-1730; het vierde hoofdstuk de verfraaiing tussen 1720-1770; het vijfde hoofdstuk de neergang in de periode 1770 1820 gevolgd door een slotbeschouwing. Er zijn achttien bijlagen over de buiten verblijven rondom met name regionale plaatsen. Met summary, literatuur- en bronnenopgave, lijst van illustraties en een register op buitenplaatsen en namen en plaatsnamen. Robert W. Catsburg, Polder Fighting: de gevechten voor de bevrijding van Oostburg 20-30 oktober 1944 (Zwaag: boekbestellen.nl, 2016) 387 pag.; ill., foto's, krt., tek., portretten; ISBN 978-90-817893 3-2. Het boek beschrijft de gevechten die leidden tot de bevrijding van het Zeeuws-Vlaamse Oostburg in september- november 1944, waarbij meer dan tweehonderd mensen het leven lieten. Bevat een voorwoord, inleiding, acht hoofdstukken, slotbeschouwing, bronnenlijst en vijf bijlagen. In de hoofdstukken wordt ingegaan op de voorgeschiedenis, de verdedigers, de gebeurtenissen in Oostburg van 1 september tot 10 oktober, het vastlopen van de aanval in de polders (20-24 oktober), de Duitse verdediging van Oostburg (20-25 oktober), de bevrijding van Oostburg op 25 en 26 oktober, het vastlopen op een volgende verdedigings linie door de aanvallers en het verdere verloop van de strijd. Peter Dieleman en Lea van Liere (samenst. en eindred.), Marius Vrijlandt, et al. (red.), Borssele polder 400 jaar. Dé unieke 'bewaarglossy' van Borssele (Borssele: Stichting Borssele 400 jaar, 2016) 154 pag.; ill, foto's, tek., krt. Historisch overzicht met veel foto's in de vorm van een glossy. De onderwerpen worden in enkele pagina's kort besproken. Aan bod komen onder meer de dijk, de spoorlijn, veranderingen dorp en polder, tijden van oorlog, Jacob Verburg, grens- linden, boren in de Borsselepolder, de molen, kunstenaars, de Ramp, Joos Kop, de Kaloot, boerderijen en tal van andere onderwerpen. Veronica Frenks, Jantien Kuiper-Abee (beeldred.), Maya Stillhart (vert. Duits), Badhotel Domburg sinds 1866 (Vlissingen: Ma Plume, 2016) 204 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-825010-0-1. Uitgave ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van het Badhotel met een voorwoord door de commissaris van de Koning van Zeeland en de burgemeester van Veere. Het boek bestaat uit zes delen met zeer diverse onderwerpen. In het eerste hoofdstuk wordt Domburg bekeken als opkomende badplaats met de komst van het Badhotel. Het tweede gaat over de vele illustere gasten die het hotel heeft verwelkomd. Vervolgens wordt de (architectonische) geschiedenis van het gebouw zelf uitgelicht. Een toeristische noot is er in de vorm van de mogelijkheden tot vertier in Domburg. Hoe het hotel 24 uur reilt en zeilt wordt inzichtelijk gemaakt door de belangrijkste medewerkers aan het woord te laten. De lezer kan zichzelf vervolgens voor elk seizoen een Badhotel-menu voorschotelen. Tot besluit is er een kleine blik op de toekomst, een bibliografie en een illustratieverantwoording. Nico Geldof en Frits Gerdesen, De Interneringen van vliegtuigen tijdens de Groote Oorlog (Maarssen: Uitgeverij Geromy bv, 2016) 335 pag.; ill., foto's, krt., tab.; ISBN 978-90-818936-7-1. Nederland bleef tijdens de Eerste Wereldoorlog neutraal, waardoor de hevige strijd die ten zuiden van ons land woedde grotendeels aan de Nederlanders voorbij ging. Toch had ook ons land regelmatig te maken met de strijd in de lucht boven België en Noordwest-Frankrijk. Naarmate de oorlog vorderde en de luchtoorlog met een steeds groter aantal vliegtuigen en soms ook luchtschepen werd gevoerd, gebeurde het vaker dat deze boven Nederland terechtkwamen. Eenmaal neergekomen op Nederlands grondgebied of in de Nederlandse territoriale wateren werden de vliegtuigen door de Nederlandse regering gevorderd en de bemanning, indien van toepassing, geïnterneerd. Veel gevorderde vliegtuigen kozen uiteindelijk weer het luchtruim onder Nederlandse vlag. Zeeuws Erfgoed 27 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 27