De Interneringen Tijdschriften vu v Jdvd U^idi Di urviiu ^vtLï|( V In De Interneringen van vliegtuigen tijdens De Croote Oorlog wordt hiervan door beide auteurs een uitgebreid overzicht gegeven. De publicatie staat vol gedetailleerd beeldmateriaal en bevat samenvattingen in het Duits en het Engels. Ed>'rd G.G.M. Ge2derm'n, Ceschiedenissen van Westenschouwen (Zierikzee: Stad en Lande van Schouwen- Duiveland, 2016) 47 pag.; ill., foto's., krt., tek.; ISBN 978-90-821374-3-9. Klein boekje met drie hoofdstukken. In de historische achtergronden worden naam, ambachts heerlijkheid, wapen en bestuur van Westenschouwen belicht. In geografische achtergronden vormen grootte, ligging, het oude landschap en landverlies de onderwerpen. Het laatste hoofdstuk is bewoning en gaat over vroege bewoners, havens, visserij en handel, dorp, kerk, toren, berg en de jongere tijd. Met bronnenlijst. Henk Hendrikse, De honderd huizen van Bedaux (Sluis: Gemeente Sluis, 2016) 60 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90 801771-9. Uitgave verschenen ter gelegenheid van de tentoonstelling 'De honderd huizen van Bedaux', in het Belfort van Sluis van 16 juli tot en met 25 september 2016. In het boek is er aandacht voor Sluis vóór en na de oorlog, architect Bedaux en zijn relatie met Sluis, woningbouwprojecten (per straat), winkelwoningen en overheidsgebouwen. Met samenvatting, eindnoten en literatuur, overzicht van alle gebouwen, een kaart van Sluis met daarop de Bedaux- gebouwen en een colofon. Een leven in dienst van de Marine 1896 1927. Leendert Dingenis van Driel (Kolijnsplaat 27-10-1882 Middelburg 12-11 1954) (Goes: T. Dieleman, 2016) 184 pag.; ill., foto's. Leendert D. van Driel uit Colijnsplaat vertelt dat hij, nog geen veertien jaar oud, voor veertien jaar tekende bij de marine. Hij vertelt over zijn loopbaan waarin hij deelnam aan twee acties tijdens de Atjeh-oorlog tussen 1900 en 1909; ook maakt hij de omslag van zeil- naar stoomschip mee. Van Driel werd seiner of radiotelegrafist, destijds een nieuw beroep. Het boek werd door zijn kleinkinderen uitgegeven als eerbetoon aan hun opa en omvat zes hoofdstukken over herinneringen aan zijn jeugd op Colijnsplaat, de opleiding bij de marine, werk als lichtmatroos en matroos, de periode 1903-1911, de tijd als onderofficier en het einde van zijn militaire carrière en het leven aan wal. Ook zijn een paar nagelaten stukken van Van Driel en enkele bijlagen opgenomen. E2i>'beth M''s, Het blauwe juk. (Soes: Boekscout, 2016) 482 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-94-0222689-8. Als oudste dochter, geboren in 1939, wordt zij grootgebracht op een boerderij in Vrouwenpolder. De ouders zien haar, traditiegetrouw, als hun toekomstige boerendochter. Zij wil echter school juffrouw worden. Tijdens haar lagere (christelijke) schoolperiode tonen de ouders begrip voor haar ideaal. Dat verandert als een familielid zich met de opvoeding gaat bemoeien. Dan is hun dochter tegen haar wil in werkzaam op de boerderij. Na vele strubbelingen beseffen haar ouders dat zij hun dochter moeten loslaten. Zij mag weer naar school. Daarna wordt haar leven totaal anders. Hen Meyer, Te'ke Boum' (krt.), De staat van de delta. Waterwerken, stads ontwikkeling en natievorming in Nederland (Nijmegen, Vantilt, 2016) 239 pag.; ill., foto's., krt., plattegr., tek.; ISBN 978-94 6004-269-0. Het Deltagebied van Rijn en Maas groeide vanaf de elfde eeuw uit tot een van de sterkst verstedelijkte gebieden van Europa. Meyer onderzoekt de samenhang waterbouw, stedenbouw en natievorming in Nederland. Hij doet dit in zes hoofdstukken: de ontginning van de delta; stadsvorming in een dynamische delta; natievorming in een gereguleerde delta; een welvarende en egalitaire natie in een veilige delta; metropoolvorming in een adaptieve delta; de nieuwe staat van de delta. Met eindnoten, literatuurlijst en lijst van illustraties. In het boek is veel aandacht voor de eilanden in de Zeeuwse delta en aan Zeeland gerelateerde onderwerpen zoals urbanisatie en desurbanisatie, het Deltaplan en toekomstv=s=es. Jeroen Oosterb''n en Arthur Griffioen, Van vissersdorp tot havenstad. 750 jaar stadsvorming aan de Croote Markt te Vlissingen (Zevenaar: Archeodienst BV, 2015) 574 pag.; ill., foto's, tek., krt., plat tegr.; ISBN 978-90-78877-45-5. Vuistdik archeologisch rapport over opgravingen in Vlissingen met aandacht voor periodisering en bewoningsperioden (telkens in negen paragrafen van het jaar 1200 tot 1950); ruimtelijke indeling (met beschrijving van alle onderzochte percelen) en hoofdstukken over aarde werk, pijpaardewerk, glas, metaal en metaalslak, leer, textiel, natuur- en vuur steen, keramisch bouwmateriaal, hout, duigen, botten, botanisch onderzoek en een synthese en contextcatalogus gebaseerd op 36 vindlocaties. Met literatuurlijst, lijst van afbeeldingen, tabellen en bijlagen. Eugène de Kok (tekst), Bennie Kr'jenbrink en Ch'r2es Linssen (foto's), Zeeland in kleur (Goes: Het Paard van Troje, 2016) 119 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90-71937-46-0. Fotoboek in oblong for maat met honderdtwintig foto's van Zeeland over allerlei onderwerpen. Een groot deel van de foto's is voorzien van een kadertekst met historische informatie. Ruud P'esie, Slavenopstand op de Neptunus. Kroniek van een wanhoopsdaad (Zutphen: Walburg Pers, 2016) 143 pag.; ill., foto's, grav., krt., tek., tab.; ISBN 978 94-62-49130-4. Verslag van een van de meest dramatisch verlopen slavenopstan den aan boord van het Zierikzeese slaven schip Neptunus in oktober 1785 voor de kust van Cape Coast Castle aan de Goudkust. De slaven aan boord van het schip wisten zich te bevrijden, waarna een gevecht met bemanning en toegesnelde vrije Afrikanen en een Engelse slavenhaler ontstond. Nadat de slaven geen uitweg meer zagen in het gevecht werd het schip tot ontploffing gebracht waarbij honderden doden vielen. In zeven hoofd stukken wordt ingegaan op de koopvaart van Zierikzee in de tweede helft van de achttiende eeuw; de Nederlandse slavenhandel na 1730; de reders en bevrachters van de Neptunus; de opvarenden en de lading; de scheepsreis naar Afrika; de dramatisch verlopen slavenopstand en de nasleep van de explosie. Met slotbeschouwing, noten apparaat, gebruikte afkortingen, bronnen en literatuur en een register op persoons- en scheepsnamen. Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Cenootschap der Wetenschappen (2015) 186 pag.; ill., foto's, tek., krt. plattegr. Naast de jaarverslagen bevat dit jaarboek drie grote artikelen. Albert Meijer en Jan de la Hayze schreven 'Een marinekapitein die voor zichzelf begon' over Vinckaert die het commando voerde over Het Wapen van de Prins, een oorlogsschip dat beladen met zilver zonk voor de kust van Walcheren in 1659. Er Zeeuws Erfgoed 28 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 28