AN BI MOnuMENTaal Cninfrtn Zeeuws Erfgoed I - ISSN 2352-4766 ankers C* OIOfOM jaargang 15 nr. 4 december 2016 Zeeuws Erfgoed - blad voor erfgoedliefhebbers is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Dit blad informeert over het materieel en immaterieel erfgoed in Zeeland. De activiteiten van de SCEZ worden mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers en Veronique De Tier Foto's SCEZ, tenzij anders vermeld Auteursrecht Het auteursrecht van Zeeuws Erfgoed (gehele uitgave) berust bij de SCEZ; van externe bijdragen bij de auteurs. Gehele of gedeeltelijke overname of publicatie van artikelen is uitsluitend toegestaan met bronvermelding na toestemming van de SCEZ en de rechthebbende(n). De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbende(n). Mochten personen of instanties als rechthebbende(n) alsnog niet benaderd zijn, dan kunnen zij hiervoor contact opnemen met de redactie. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor door derden aangeleverd beeldmateriaal waarop auteursrecht berust. Si1111 1 Jm Ttilrritf-M Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Het Schuitvlot, Looierssingel 2 T +31 (0)118-670870 E info@scez.nl Twitter SCEZ @erfgoedzeeland www.scez.nl Contact redactie en administratie Reacties en adreswijzigingen bij voorkeur digitaal via zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Meulenberg, Middelburg Aan dit nummer droegen bij Leo Adriaanse, John Akkermans, Jeanine Dekker, Robert van Dierendonck, Marinus van Dintel, Johan Francke, Wim Jakobsen, Hans Jongepier, Karel-Jan Kerckhaert, David Koren, Jan Kuipers, Bernard Meijlink, Josien Pootjes, Bram Silkens, Wim Scholten, Veronique De Tier, Truus Trimpe Burger-Mekking en Janneke de Wit Losse verkoopprijs 4,50 (alleen aan balie SCEZ) De SCEZ staat voor behoud en beleving van erfgoed Donateurs van de SCEZ ondersteunen het erfgoed in in een veranderende samenleving. Samen met de vele Zeeland. Dat kan al voor 14 euro per jaar. andere erfgoedorganisaties in Zeeland houden wij het erfgoed levend en in beweging. Meer weten? Kijk op www.scez.nl/donateur Het Dok van Perry in Vlissingen is het oudste droogdok van Nederland. Het werd in de jaren 1704-1705 in opdracht van de Admiraliteit van Zeeland gebouwd, naar een ontwerp uit 1697 van de Engelse marineofficier John Perry (1670-1733). Het droogdok werd aangelegd in het zogenaamde Ganzegat, een verbindingskanaal tussen de Dokhaven en de Pottekaaihaven. Het werd grotendeels gebouwd van zware houten balken, met aan de kant van de Dokhaven twee 'schotdeuren' die het dok konden afsluiten en aan de andere kant diverse waterdoorlaten die overtollig water konden afvoeren. Het droogdok was een belangrijke verbetering voor de scheepvaart vanwege het innovatieve ontwerp: het water in het droogdok kon met behulp van een door paarden aangedreven kettingmolen volledig worden weggepompt. Hierdoor konden werklieden op vrij gemakkelijke wijze reparatie- en onderhouds werkzaamheden aan de onderkant van schepen uitvoeren. Kort na de ingebruikneming van het droogdok traden echter problemen op: paalworm tastte het houtwerk aan, daarbij konden de 'schotdeuren' de grote waterdruk niet aan. Reparaties boden onvoldoende soelaas, waarna het droogdok in 1745 buiten werking werd gesteld. Pas in 1838 kon het dok weer in gebruik worden genomen, nadat in de voorgaande jaren eerst grootschalige herstel- en aanpassings werkzaamheden hadden plaatsgevonden. In 1875 kwam het dok in handen van scheepswerf De Schelde, die er tot in de jaren zestig van de twintigste eeuw intensief gebruik van maakte. Vervolgens dreigde door nieuwbouwplannen sloop. Een inmiddels aangevraagde monumentenvergunning zorgde er uiteindelijk voor dat sloop kon worden voorkomen. Desalniettemin werd het Dok van Perry in 1974 gedempt en met een loods bebouwd. In 2007 werd het Dok van Perry gedeeltelijk, en vanaf 2010 zelfs in zijn geheel uitgegraven en gerestaureerd. Als een soort 'lieu de memoire' heeft het nu een centrale plaats in de nieuwe woonwijk Scheldekwartier. Binnenkort zal het dok zelfs een permanente 'bewoner' krijgen: de voormalige historische mijnenveger Hare Majesteit Mercuur zal dan door de Koninklijke Marine aan de Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen worden overgedragen, om vervolgens definitief als museumschip in het Dok van Perry aan te leggen. zeeuwse Zeeuws Erfgoed 3 1 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 31