www.ruggenberg.nl De Slag bij Sluis in 1603, met inzet van acht Moorse galeien. Schilderij van H. Roscam, 1717. ze nu terug in mijn jeugdboeken. Als ik mijn oude notitie boekjes inkijk zie ik nog tientallen onderwerpen waar ik over zou willen schrijven. Maar ik ben al zeventig. Dat ga ik dus niet redden." Mochileros en 'Turcken' Robs eerste jeugdroman Waterdunen speelt zich af in 1572 rondom het bijna in zee verdwenen eiland Waterdunen (nu West-Zeeuws-Vlaanderen). In dit spannende verhaal weet de jongen Robbe te ontsnappen aan de moordpartij op zijn 'ketterse' gezin. Hij wordt vervolgens verkocht aan Spaanse soldaten en moet dienen als mochilero, een soort soldatenslaafje. Rob Ruggenberg kwam via een letterlijke omweg bij dit onderwerp terecht. "Toen ik voor de krant Columbus achterna ging zeilen heb ik eerst een week doorgebracht in Sevilla, in het Archivo General de Indias, een gigantisch archief. Ik zocht er naar een connectie tussen Columbus en Nederland. Die vond ik niet, maar de vriendelijke archivaris daar kwam wel op de proppen met een boekje dat was geschreven door een Spaanse sergeant. Die man had tijdens de Opstand zestien jaar lang in de Lage Landen gevochten. Hij schreef over de mochileros, Nederlandse kindslaven die de Spaanse Oeuvreprijs Bij de uitreiking van de Zeeuwse ÉÊTvW}, Boekenprijs op 5 november ontving ^jffijTEii'T|j|i Rob Ruggenberg de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel voor zijn romans Waterdunen (2006), Slavenhaler (2007), Manhatan (2009), IJsbarbaar (2011), De boogschutter van Hirado (2013) en Haaieneiland (2015). soldaten dienden en vaak probeerden weg te lopen. Geen enkele historicus die ik er over aansprak had er ooit van gehoord. Voor de krant kon ik er niks mee, maar het onderwerp bleef in mijn hoofd zitten. Jaren later woonde ik in Middelburg een lezing bij van Ad Beenhakker. Hij sprak over het oude Waterdunen dat tijdens de middeleeuwen stukje bij beetje in de Honte verdween. Fascinerend! Daar en toen kreeg ik het idee om die twee onderwerpen samen te voegen tot een jeugdboek. Voordat ik dat kon gaan schrijven zat ik weken in het Zeeuws Archief en in de bibliotheek in Middelburg." Ook het nu op stapel staande boek Morenzoon (werktitel) heeft een West-Zeeuws-Vlaamse connectie: het speelt zich af tussen 1600 en 1604, deels bij de buurtschap Turkeye en verder in een harem in Noord-Afrika, op Spaanse galeien en in het stadje Sluis. De hoofdpersonen zijn een Zeeuws meisje dat iedere avond het slagveld afzoekt naar kostbaarheden en een Noord-Afrikaanse jongen met een Nederlandse moeder en een Ottomaanse (Turkse) vader. Historische achtergrond is de verovering van Sluis en omgeving in 1603 door prins Maurits, waarbij hij 1500 galeislaven bevrijdde. Onder hen waren veel moslims uit het Ottomaanse Rijk, die kortweg werden aangeduid als 'Turcken'. Ze werden vrijgelaten, maar een aantal bleef achter in de Nederlanden en vocht mee tegen de Spanjaarden. Helaas is Rob Ruggenberg in april door een ernstige aandoening getroffen, die intensieve revalidatie vergt. Toch spookt Morenzoon dag en nacht door zijn hoofd. "Gelukkig heb ik van mijn uitgever uitstel gekregen," zegt hij. "In mijn hoofd zitten nog meer boeken, maar Morenzoon moét en zal ik schrijven." Jan Kuipers Zeeuws Erfgoed 6 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 6