Erfgoed beleven in Truzement Op een van de mooiste nazomerdagen van 2016 vond op zaterdag 24 september de derde Erfgoeddag in het Landschap plaats, deze keer in Retranchement in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het jaarlijks terugkerende Zeeuwse evenement bood bezoekers van alle leeftijden ook nu weer volop de gelegenheid om het Zeeuwse erfgoed en de natuur in Zeeland van dichtbij te beleven. De Erfgoeddag in het Landschap werd door locoburge meester Peter Ploegaert en gedeputeerde Ben de Reu om 12.00 uur geopend op de activiteitenweide 't Boogerdje aan de Noordstraat. Daarna vonden de hele middag tal van activiteiten plaats, niet alleen op de weide maar overal op en rondom de wallen van het dorp. Zo voerden Staatse soldaten van de Borgerij uit Bergen op Zoom demonstraties uit, reden vrijwilligers van Oorlogsmuseum Gdynia uit Axel rond met voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog en zorgde de Kleindierenvereniging Zeeland bij jong en oud weer voor een hoog knuffelgehalte. Naast een 'mis niks'-route was er voor basisschoolleerlingen een routeboekje met (speur)- opdrachten verkrijgbaar. Aan de hand van opdrachten bij onder andere de Drieling (drie grenspalen), zonnebadende boomkikkers, de historische begraafplaats en de oude trambaan konden de kinderen stickers verdienen, die vervolgens op het achterblad van het routeboekje geplakt konden worden. Modeshows, demonstraties en pop-up lezingen Vanuit heel Zeeland waren leden van diverse streekdracht- verenigingen naar Retranchement getrokken. Zowel in de sfeervolle dorpskerk als in de op de Markt gelegen muziek tent gaven zij modeshows van drachten en bijbehorende attributen uit een soms al ver verleden. Maar ook daar buiten zorgden de goedgemutste leden voor een levendig, historisch straatbeeld. Zo ook bij de Retranchementse molen, een fraaie standerdmolen uit 1818, die de hele dag in werking werd gehouden door de vrijwillige molenaar en zijn 'compagnon van de dag' van de Monumentenwacht. De Monumentenwacht gaf daarnaast ook demonstraties en uitleg bij de dorpskerk, waar in de nabijgelegen tuin diverse ambachtslieden hun kunsten vertoonden. Archeologen presenteerden bijzondere vondsten uit de omgeving tijdens hun pop-up lezingen op de activiteitenweide. Verhalen die verbinden Voorafgaand aan de Erfgoeddag in het Landschap organiseerde Zeeuwse Ankers in d'Ouwe Schole twee inspirerende workshops voor medewerkers van musea, archieven, heemkundige verenigingen, landschaps organisaties en gidsenteams, waaronder veel vrijwilligers. Centraal in dit inspiratieprogramma stond het vertellen van verhalen. Gevoelsmatig vloog de tijd voor de deel nemers voorbij en een van hen gaf na afloop dan ook aan: "Ik kijk uit naar volgend jaar!" De organisatie van deze derde Erfgoeddag in het Landschap was in handen van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en stichting Het Zeeuwse Landschap, in nauwe samenwerking met gastgemeente Sluis. Zeeuws Erfgoed 3 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 8