Lutheranen in Zierikzee Het ontstaan van een lutherse gemeente in Zierikzee Zeeland kende na het ontstaan van een eerste lutherse gemeente in Middelburg (1585) vanaf 1711/1712 ook een lutherse gemeente in Zierikzee. De kern van deze kerkelijke gemeenschap bestond in de achttiende eeuw uit Scandinavische zeelieden, met name Noren. Vandaar dat de lutherse kerk in Zierikzee ook nog steeds bekend staat als de Noorse kerk. "Deeze Gemeente bestaat meest uit geringe lieden, 2 Ambagtslieden, 1 Apotheker, die eerst voorlede jaar hier is komen wonen; d'andere dagloners, arbeiders, en dienst boden, het overige is meest altemaal Zeevarend Volk, Matrosen en jonge Borsten, geen een Schipper, behalven die zomwylen van Noorwegen &c. op deze stad varen." Deze zinsnede heeft betrekking op de samenstelling van de lutherse kerkgemeenschap in Zierikzee en is afkomstig uit het Luthers Kerk- en Boeknieuws uit 1730. Kleine kerkgemeenschap De zinsnede hierboven maakt duidelijk dat de lutherse gemeente geen kerk voor regenten, maar des te meer voor het gewone volk was. Begrijpelijk, gelet op het feit dat hoge en lage overheidsfuncties en politieke ambten tot 1795 waren voorbehouden aan lidmaten van de gereformeerde kerk of personen die haar tenminste 'waren toegedaan'. Maar ook onder het gewone volk bevonden zich weinig lutheranen: in 1730 bestond de lutherse gemeente in Zierikzee uit slechts honderdvijftig lidmaten, waarvan slechts zestig in de stad of de nabije omgeving woonden. De vraag doet zich voor wie deze lidmaten waren en waarom zij juist voor aansluiting bij de lutherse gemeenschap kozen. Belangrijk handelscentrum In de late middeleeuwen profiteerden de Zeeuwse steden van de machtige handelscentra in Vlaanderen en Brabant. Dit gold ook voor Zierikzee. Vooral nadat Floris V als graaf van Holland en Zeeland de stad in 1290 tolvrijheid had gegeven, maakte de belangrijkste Zeeuwse plaats beoosten de Schelde een sterke groei door. Zierikzee werd zelfs het belangrijkste handelscentrum in Zeeland, na Middelburg. De grote koopvaardijvloot voer vooral op steden in het Oostzeegebied. Zo had Zierikzee hechte contacten met het machtige handelsgenootschap van de Duitse Hanze, waarbij ook Scandinavische steden aangesloten waren. Nieuwe religieuze denkbeelden Door de vele handelscontacten van de stad deden in de zestiende eeuw nieuwe religieuze denkbeelden, waaronder het lutheranisme, het anabaptisme en het calvinisme, hun intrede. Zo brachten de koop- en scheepslieden uit Noord Europa niet alleen hun handelswaar, maar ook hun eigen geloof mee. Doordat in de Scandinavische en Noord-Duitse landen de geloofsopvattingen van Maarten Luther veel bijval vonden, raakten de ideeën van Luther ook spoedig in Zierikzee verspreid. Dit effect werd versterkt door de (recente) uitvinding van de boekdrukkunst en het toenemende alfabetisme onder de burgerbevolking. Meer en meer bestudeerden zij zelfstandig - én in hun eigen taal - de Bijbel, een activiteit die voorheen alleen was voor behouden aan geestelijken. Geloof van migranten Na de succesvolle opstand in 1572-1574 van een groot aantal Hollandse en Zeeuwse steden tegen koning Filips II, organiseerde de nieuwe gereformeerde (hervormde) kerk zich in hoog tempo. Door toenemende calvinistische onverdraagzaamheid verdwenen andere hervormings gezinde groeperingen naar de achtergrond. Net zoals in andere steden in de Republiek bleef het lutherse geloof in Zierikzee hierdoor vooral een geloof van migranten, in Zierikzee vooral van Noorse zeelieden. Begin achttiende eeuw ontmoetten zij elkaar in herberg De Weverspoel in de Verrenieuwstraat, in de volksmond ook wel De Noordsche Hemel genaamd. Het was op deze locatie dat in 1711 of 1712 (het precieze jaartal is onbekend), na een bezoek van luthers predikant Johannes Nicolaas Treytel uit Middelburg, het initiatief tot het stichten van een lutherse gemeente in Zierikzee werd genomen. Overheidssteun De stichting van een lutherse gemeente in Zierikzee had lang op zich laten wachten. Dit lijkt eerder het gevolg te zijn van het geringe aantal lutheranen in de stad dan van calvinistische onverdraagzaamheid: begin zeventiende eeuw werden plaatselijke overheden in de Republiek verdraagzamer en toegevender ten opzichte van de lutheranen. De lutherse geloofsgemeenschap in Zierikzee groeide echter pas enigszins vanaf het begin van de achttiende eeuw. Dit had te maken met het opbloeien van de koopvaardij en daarmee een groeiende aanwas van Scandinavische, lutherse zeelieden. Na de stichting van een eigen gemeente kregen de Zierikzeese lutheranen direct de steun van zowel de stedelijke als de kerkelijke overheid. Dit werd meteen duidelijk in 1713, toen de jonge lutherse gemeente, op voorspraak van de gereformeerde predikant Canzius, door het plaatselijke stadsbestuur de voormalige Schotse kerk op het Gat van West Noord Westen kreeg toegewezen. Kerk en kerkorganisatie Het in omvang bescheiden kerkgebouw was een restant van het grotendeels afgebroken vijftiende-eeuwse adellijke huis Ravenstein en stond al enige tijd leeg. Mede door de geringe financiën van de kerkgemeente vonden er in de beginjaren nauwelijks aanpassingen aan het gebouw plaats. Zeeuws Erfgoed 1 Q maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 10