Film en educatieproject over de Atlantikwall Het digitale educatieproject 'Atlantikwall Zeeland' is ontwikkeld voor de groepen 7 en 8 van Zeeuwse basisscholen. Op 19 januari 2017 werd de film 'Atlantikwall Zeeland, De Verborgen Grens', een onder deel van het lesproject, gepresenteerd in het buiten 'Toorenvliedt' in Middelburg. Groep 8a van basis school De Stroming was hierbij aanwezig. www.zeeuwseankers.nl/atlantikwall De documentairefilm over de Atlantikwall in Zeeland is gefinancierd door de Provincie Zeeland. Voor de film zijn nooit eerder vertoonde filmfragmenten gebruikt. De feestelijke lancering van de film werd donderdagmiddag 19 januari verricht door gedeputeerde Ben de Reu. Leerlingen uit de bovenbouw van basisschool De Stroming waren eregast bij de presentatie van de film. Het verhaal van de bouw van de Duitse verdedigingsmuur tegen de geallieerden (zie ook verderop bij Archeologisch nieuws) wordt bekeken door de ogen van Thijneen jongen van 10 jaar. Hij heeft veel verhalen over de oorlog gehoord van zijn opa Rein. De persoon van Rein is heel knap in de oude filmbeelden gemonteerd. Het lijkt daardoor alsof hij overal zelf bij is geweest. Wat vonden de leerlingen van de film? "Indrukwekkend", "Mooi gedaan, zoals Rein in de film is gemonteerd." De filmmaker Arthur Willemse van Ars Longa was ook aanwezig bij de première. Hij legde aan de leerlingen uit hoe hij dat gedaan had, een filmbeeld van nu tussen de oude filmbeelden monteren. Na zijn uitleg kreeg hij een hartelijk applaus van de leerlingen. Verder hadden de beelden van de inundatie met ronddrijvende koeien- kadavers een grote impact op de kinderen. Voor sommige leerlingen werd ook duidelijk hoe het was toen hun eigen woonhuis destijds onder water stond. Zeeuws cultuurgedeputeerde Ben de Reu introduceert de film bij de leerlingen. Het buiten 'Toorenvliedt' Gedeputeerde Ben de Reu vertelde dat tijdens de Tweede Wereldoorlog de Duitsers in het Middelburgse buitenhuis 'Toorenvliedt' hun divisiehoofdkwartier hadden gevestigd. Vanuit de zaal waar de filmpresentatie plaatsvond, leidde de Duitse divisiecommandant Generalleutnant Wilhelm Daser tijdens de oorlog de verdediging van Walcheren en de Bevelanden. Op het terrein rondom het landgoed Toorenvliedt werden elf bunkers gebouwd. Vanwege de unieke historische waarde kreeg het park rondom het landgoed en het bunkercomplex in 2015 de status van gemeentelijk monument. Wat weten de basisschoolleerlingen? Het educatieproject bij de film stelt de leerlingen veel vragen. De leerlingen van de aanwezige groep 8a van De Stroming zijn nog niet toegekomen aan het onderwerp 'Tweede Wereldoorlog'. Het onderwerp heeft zeker wel hun interesse, maar over de Atlantikwall weten ze naar eigen zeggen nog niet veel. De vragen hoe ze de culturele erf- goedstatus van bunkers waarderen en of ze de restauratie van bunkers belangrijk vinden worden positief beantwoord. De leerlingen vinden het heel belangrijk dat de bunkers het verhaal blijven vertellen over de oorlog. De verhalen over de oorlog kunnen een opstap zijn om over oorlogsvoering in het algemeen en de vluchtelingen problematiek van nu te filosoferen. Bezoek aan de Communicatiebunker Basisschool De Stroming ligt aan Park Toorenvliedt en de leerlingen spelen regelmatig op de bunkers in het park. Ook komen ze op weg naar het strand bunkers in het landschap tegen. De leerlingen blijken echter nog nooit in een bunker geweest te zijn. Na de presentatie van de film en het educa tieproject krijgen de leerlingen de kans om de Communicatiebunker in het park te bezoeken. Heel speciaal vinden ze dat, om de bunker nu eens van binnen te mogen bekijken. Bij het informatiebord van de Communicatiebunker vertelt de rondleider van Stichting Bunkerbehoud over de verschillende ruimtes in de bunker. Binnen in de bunker wijst juf Angéligue de leerlingen op de oude communicatiemiddelen. De oude telefoon in een draagkoffer herkennen ze nog uit een filmpje over de Tweede Wereldoorlog. Het digitale educatieproject en de documentaire zijn te vinden op: Zeeuws Erfgoed 1 2 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 12