Polderhuis, musea meer Hoe kan het dat een relatief klein museum in een klein dorp zoveel mensen trekt? Het Polderhuis in Westkapelle zit nog steeds in de groeifase en menigeen vraagt zich af waardoor dat komt. Als je het Dijk- en oorlogsmuseum eenmaal bezocht hebt dan weet je het toch wel, zou je denken. Schijn bedriegt. Het geheim van het Polderhuis zit verstopt in de sinds vorig jaar gelanceerde slogan Polderhuis, musea meer. Vuurtoren 't Hoge Licht in Westkapelle vanuit de lucht (foto Niels Maljaars). Stichting Polderhuis beheert meerdere musea: Dijk- en oorlogsmuseum, vuurtoren 't Hoge Licht en vuurtoren het IJzeren Torentje. De toevoeging meer staat voor een groot aanbod van culturele en educatieve activiteiten, toeristische evenementen en een groeiende buurtfunctie. Het Polderhuis is begonnen als een museumorganisatie die de Westkappelse cultuur wilde versterken en behouden. Dat laatste kreeg onder meer vorm in een eigen huis-aan- huisblad (Polderhuis Blad), Wasschappelse dagen (later Woensdag Westkapelle), de Wasschappelse Heiploeg en Zing Maar Mee-avonden. Alle genoemde voorbeelden bestaan al langer dan 15 jaar! Musea Het Dijk- en oorlogsmuseum geeft vanaf 2004 vorm aan de museale functie. Dit museum is begin 2016 versterkt met een tweede museum, de grote markante vuurtoren aan het begin van het dorp. De toren is bekend als de toren van Mondriaan en waakt over het kerkhof erachter, over Westkapelle en over Walcheren. De toren test ook je uithoudingsvermogen. Het is de toren waar vuurtoren wachter Bram op je wacht op de derde verdieping en waar de beloning zich bevindt op de vijfde verdieping: een waanzinnig mooi uitzicht! In 2017 komt er een derde museum bij: het ijzeren torentje op de dijk. Het is een hele opgave om in drie musea het verhaal van Westkapelle en de directe omgeving te vertellen op zo'n manier, dat er in elke locatie andere verhalen worden belicht. Wil je Westkapelle goed leren kennen, dan moet je alle drie de musea bezoeken. Dat is ook het streven van Stichting Polderhuis. In elk van de drie musea worden exposities aangeboden met regelmatig vernieuwing in museumstukken en verhalen. Wisselexposities moeten alles aantrekkelijk en uitdagender maken. Dat was al zo, maar niet genoeg naar de zin van de medewerkers van het Polderhuis. Deze ambitie, gericht op groei maar eveneens geënt op kleinschaligheid, heeft tot gevolg gehad dat de organisatie structuur in 2016 op de schop is gegaan. Het bestuur en de afdelingscoördinatoren kijken nadrukkelijk vooruit. Voor het Dijk- en oorlogsmuseum staat een herpositionering op stapel. Het IJzeren Torentje gaat open in 2017 en zal vooral het verhaal van de dijk gaan vertellen. meer In 2001, nog voor de opening van het Dijk- en oorlogs museum, organiseerde het Polderhuis al evenementen voor toeristen en Westkappelaars. Hierbij werd zo veel mogelijk samengewerkt met lokale verenigingen en ondernemers. Dit beleid zorgde voor extra draagvlak onder de eigen bewoners, hetgeen alleen maar gegroeid is na de opening van het museum. Het Polderhuis is vervolgens verder gegaan op de weg van evenementen en culturele activiteiten. De musea en de evenementen hebben een positieve uitwerking op de lokale economie. Samen met verenigingen en ondernemers is er een aantrekkelijk activiteitenprogramma ontwikkeld voor de toerist. Een van de voorbeelden is Walking Diner, een dorpswandeling met museumgids en 'onderweg eten' in drie lokale restaurants. Dit zorgt op zijn beurt weer voor extra aanloop van bezoekers voor de vuurtoren 't Hoge Licht en het Dijk- en oorlogsmuseum. Zeeuws Erfgoed 1 4 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 14