Archeologisch nieuws www.scez.nl/vondstmelden Onderzoek van het Widerstandsnest Carmen bij Klein-Valkenisse (foto WAD). Onderzoek Widerstandsnest Carmen Voor haar afstudeerscriptie aan de Saxion Hogeschool in Deventer voert studente Natasha Wattel een uitgebreid inventarisatieonderzoek uit naar het Duitse steunpunt Carmen. Dit is tijdens de Tweede Wereldoorlog aangelegd in de duinen bij Klein-Valkenisse, als onderdeel van de Atlantikwall. De studie gebeurt onder begeleiding van de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) en in nauwe samenwerking met periodespecialisten Hans Sakkers, Ruurd Kok en John Daane. Door zijn strategische ligging vormde Walcheren een belangrijke schakel van de Atlantikwall. Deze kust verdedigingslinie liep van Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens. Zij diende om een invasie van de geallieerden uit zee te verhinderen. De Atlantikwall was geen aaneengesloten 'muur' zoals de naam suggereert, maar een aaneenschakeling van steunpunten. Deze werden, van klein naar groot, aangeduid als Widerstandsnest, Stützpunkte, Stützpunktgruppe en Verteitigungsbereich of Festung. Alomvattende inventarisatie Eén van de kleinere steunpunten is het zogenaamde Widerstandsnest Carmen bij Klein-Valkenisse. Het gebied vormde een onderdeel van de kustverdediging en is tegenwoordig al decennia beschermd natuurgebied onder toezicht van Staatsbosbeheer. Hierdoor konden de aanwezige restanten uit de Tweede Wereldoorlog nagenoeg intact behouden blijven. Hoewel er in de loop der jaren veel onderzoek is gedaan naar deze resten, en het grootste deel van de achtergelaten mobilia (roerende vondsten) intussen door diverse partijen is verzameld, is er nog geen alomvattende inventarisatie gebeurd. Voor haar studie brengt Natasha Wattel de geschiedenis van het gebied in kaart met behulp van luchtfoto's, het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN), beschikbare archiefdata en mondeling overgedragen kennis. Op het terrein zelf worden nog aanwezige structuren gefotografeerd en met gps opgemeten. Ook wordt geprobeerd om inzicht te krijgen in de verschillende mobilia die verspreid over vele verzamelaars en instanties bewaard zijn gebleven. De inventarisatie heeft niet alleen tot doel een betere kennis over het steunpunt Carmen te krijgen, maar ook om het in de toekomst beter te kunnen beschermen. Het onderzoek loopt tot juni 2017. Wie nog over interessante informatie, getuigenissen of mobilia uit het gebied beschikt, kan altijd contact opnemen met de Walcherse Archeologische Dienst via www.archeologiewalcheren.nl. Meldpunt voor Bodemvondsten Stel, u doet een archeologische vondst in uw tuin, op het strand, in een bouwput of op een aardappelveld. De Erfgoedwet schrijft voor dat u dit moet melden. In Zeeland doet u dat bij de SCEZ. De SCEZ registreert uw ontdekking en slaat de informatie op in het Zeeuws Archeologisch Archief. De vondst blijft uw eigendom, tenzij u deze wilt afstaan. Meer informatie op: Zeeuws Erfgoed 23 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 23