Tijdschriften gebouw en het sociëteitsleven. Met lijst van gebruikte archivalia en literatuur. Gerard <(5 +,8 Hoeven, Blauwgeruite ziel. Vlissingse verhalen (Vlissingen: Den Boer De Ruiter, 2016) 115 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-79875-75-7. Bundeling van verhalen die vanaf juli 2014 verschenen als rubriek in weekkrant De Faam. Van der Hoeven gaat daarbij in op de grote en kleine geschiedenis van de stad tijdens vooral de vooroorlogse jaren van de twintigste eeuw. Met literatuuropgave. R.H.C. <an Maanen, 20.000 mijlen onder zee. Onderzeebootbouw in Vlissingen tussen 1904 en 1940 (Vlissingen: Gemeentearchief Vlissingen, 2015) 29 pag.; ill., foto's, tek. Uitgave in samen werking met Damen Schelde Naval Shipbuilding bij de tentoonstelling 'Luctor et Emergo - Vlissingse onderzee boot historie' in het hoofdkantoor van Damen Schelde Naval Shipbuilding te Vlissingen. Aan de hand van foto's uit het gemeentearchief en tekeningen wordt de bouw van de diverse typen onderzeeboten besproken die door De Schelde werden gebouwd. Nederlands Instituut <oor Militair, Historie, De brand van Middelburg. Eindrapport van de commissie inzake de geschiedschrijving over de brand van Middelburg op 17 mei 1940 (Middelburg: Nederlands Instituut voor Militaire Historie, 2016) 48 pag. Het onderzoeks rapport bestaat uit drie delen: het eerste deel behandelt de controverse die in de jaren na 2010 ontstond tussen een groep auteurs onder leiding van Peter Sijnke en een groep met als frontman Goossens. Het tweede en derde deel gaan specifiek in op de twee studies die onderwerp van discussie zijn: Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement (P. Sijnke (red.); Vlissingen: Den Boer De Ruiter 2010) en Gestold Verleden. 17 mei 1940. Frans oorlogsgeweld op Middelburg (A.B.J. Goossens; Middelburg: eigen beheer 2012). De laatste twee hoofdstukken eindigen met conclusies waarbij beide partijen gedeeltelijk gelijk krijgen. Duidelijk is dat een luchtbombardement een mythe was. Danker Jan Oreel (tek.), met teksten van Peter de Jong, (et al.), Verder op zoek naar Zeeland. Met 10 themaprenten van Danker Jan Oreel (Goes: Het Paard van Troje, 2016) 80 pag.; ill., tek., foto's, grav.; ISBN 978-90-71-93749-1. Prentenboek met tien themaprenten die verder zijn uitgewerkt in tekst en beeld door tien auteurs: Ad Tramper, Margot Verhaagen, Frank de Klerk, Peter de Jonge, Eugène de Kok, René Verhulst, Jan Zwemer, Arend van der Wel, en Veronique De Tier. Aan bod komen onder meer de thema's: dialect, vogels, scholen, toekomstvisie, wetenschappers, oorlogen, lokale media, Zeeuwse delicatessen en archeologische vondsten. Paul Voskamp, Zoutelande - Westkapelle 1940-1944 (Middelburg (Doetinchem): Paul Voskamp (Het Boekenschap), 2016) 64 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-824549 2-5. Fotoboek in een reeks over de Walcherse dorpen en steden waarvan eerder een deel over Dishoek verscheen. Dit deel gaat over de oorlogsjaren in Zoutelande en Westkapelle. Bevat nog niet eerder gepubliceerde foto's uit met name (persoonlijke) Duitse archieven, waarbij soldaten van de Wehrmacht zijn geportret teerd tijdens hun werkzaamheden en vrij etijdsbesteding bij veelal nog herkenbare plaatsen of gebouwen in het landschap. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 25/4 (2016) 139-180. Adrie de Kraker schreef 'Zes eeuwen stormvloe den en overstromingen in de zuidwestelij ke delta', over de aard en omvang van de schade en het herstel. Aard en omvang van materiële, menselijke en natuurlijke schade konden wezenlijk verschillen, even als het herstel van dijken, polders en het opnieuw bewerken van het cultuurland. J-W de Winter neemt de plaatsen Zierikzee en Brouwershaven onder de loep in 'Stedelijk verval in Zeeland: twee Schouwse steden vergeleken.' Beide waren vroeger havensteden, maar zijn thans vooral toeristisch centrum in de regio. Lo van Driel geeft kort uitleg bij een serie van 91 bijbelse tekeningen die Reimond Kimpe vlak na de oorlog maakte, in de omgeving van Veere gesitueerd zijn, en waarvan het de bedoeling is dat deze worden uitgegeven. In ''t Is vol van schat ten hier' besteedt Katie Heyning aandacht aan een penning die werd uitgegeven ter gelegenheid van het 31ste jaarlijkse diner van The Holland Society of New York op 20 januari 1916. Tevens zijn er boekbe sprekingen van het werk van Kees de Baar, Ruud Paesie en Veronica Frenks. Zeeuws Tijdschrift 66/3 (2016) pag. 1-54. Dit tijdschrift is thematisch geheel gewijd aan de SBKM/Vleeshal en heeft als ondertitel 'Een collectie in beweging.' Dat is tevens het openingsartikel van Frits de Coninck over Stichting Beeldende Kunst Middelburg. Gastredacteuren zijn Ros Grotzak en Geeske Pluimers. De overige artikelen gaan over het werk van specifieke kunstenaars: Terry Fox, Jimmie Durham, Suchan Kinoshita, Job Koelewijn, Katinka Bock, Nedko Solakov, Ian Wallace, Marijke van Warmerdam, Pipilotti Rist, Aernout Mik, Mona Hatoum, Nina Beier en Mari Lund en Cally Spooner. Zeeuws Tijdschrift 66/4 (2016) pag. 1-80. Dit nummer is geheel gewijd aan 650 jaar Tholen stad. Bijdragen zijn er van talloze auteurs zoals Kees Slager, Matty Verkamman, Wido en Piet Quist, Fred van den Kieboom, Albert Clement, Jan Kuipers, Frits de Coninck en Francisca van Vloten over onder meer Tholen als kern van oostelijke Zeelandstad, hoe Tholen tot het laatst Spaans en katholiek bleef, verzetsman Piet Groenewege, het stadhuis van Tholen, cartogafenfamilie Hattinga op Tholen, Thoolse mummies, componist Ghiselin Danckerts, H.J. Wolter en het behoud van het erfgoed in Tholen stad. Ook is er aandacht voor de Zeeuwse boekenprijs, met aandacht voor jeugd boeken, de prijsuitreiking, het juryrapport en de winnaars. Zorg en onderwijs vanaf 1850. Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 5 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) pag. 113-140, door Jeanine Dekker. Via voorkomende ziekten als cholera, tyfus en tbc belandt de lezer in het Middelburg van de negentiende eeuw, een verpauperde stad met mensen die op het bestaansminimum leven. Aandacht is er voor de gasthuizen, zieken huizen, militaire hospitalen, de kruis- gebouwen, armenzorg, drankbestrijding, het burgerweeshuis, rusthuizen en het (christelijk) onderwijs in de stad zoals de lagere scholen, middelbare scholen en landbouwscholen. Oorlog over Walcheren. Het leven op Walcheren vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 3 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) pag. 57-84; ill., foto's, tek., krt. Deze aflevering werd geschreven door Hans Sakkers en gaat vooral over de twee grote conflicten in dit tijdvak: de Eerste en de Tweede Wereldoorlog. Ingegaan wordt onder meer op fortificaties, oorlogsschade tijdens de Eerste Wereldoorlog en het aan spoelen van onderzeeërs en neerstorten van vliegtuigen, bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog, bouw van de Atlantikwall, het bombarderen van Westkapelle en Biggekerke, V2-lanceringen vanaf Serooskerke, de bevrijding en inun datie van het eiland en de vluchtelingens tromen tijdens en na beide oorlogen. Ook wordt ingegaan op de huisvesting van gevluchte Molukkers in de voormalige DUW-kampen op Walcheren. Vee, varen en vissen. Het leven op Walcheren vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 4 (Vianen: Uitgeverij Optima, Zeeuws Archief 2016) pag. 85-112; ill., foto's, tek., krt. Deze aflevering werd geschreven door Willem van den Broeke, gespecialiseerd in de economische geschiedenis van Zeeland in de nieuwste tijd. Hij gaat in dit deel in op de (melk)veehouderij, het rundvee en Zeeuws Erfgoed 28 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 28