KTCEt materiaal aan te voeren. J. Adriaanse sluit zijn serie over Arnemuiden in de Tachtig jarige Oorlog af met het jaar 1574, waarin Willem van Oranje Arnemuiden stads rechten verleent en bijzondere privileges. P. Baaijens vertelt hoe een kapper zelfs de krant in Gelderland haalt met zijn kappers praatjes. Op onverklaarbare wijze werden vlijmscherpe messen bot, een probleem dat niet alleen Arnemuiden, maar ook de wijde omstreken bezighield. Ch. Fe ij ontdekt dat de achterkant van een prentbriefkaart interessante informatie kan opleveren. K. de Ridder interviewt Floor Maljers. Floor was aanvankelijk bij de politie, maar van 1952 tot 1985 was hij melkboer in Arnemuiden. Lief en leed van de familie komt tijdens het interview ter sprake. J. Simons Siereveld schrijft over de ambachtsheren en ambachtsvrouwen van Nieuwerkerke, waarbij de lezers kunnen smullen van de zaak van de geschaakte Catharina van Orliens, een gebeurtenis die heel Den Haag in rep en roer bracht. Zelfs nog twee eeuwen later schreef Jacob van Lennep de roman Een schaking in de zeventiende eeuw, een bewerking van het verhaal over Catharina van Orliens. Het Polderhuisblad, Wasschappels Magazine (oktober 2016) biedt na het huishoudelijke nieuws een impressie van een vuurtorendag van Joost Lievense. L. van den Heuvel interviewt een pensio- nado die niet op zijn lauweren rust: Kees Huiszoon, die na veel maatschappelijke functies bekleed te hebben nu gids is in het Polderhuis en de vuurtoren en voor zitter is van de Werkgroep dorps-visie. Een juttersverhaal tussen feit en fictie wordt verteld door A. Hanneman. De Spuije, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2016) heeft als eerste artikel 'Naar een joods huisje leiden talloze paden', geschreven door J. Kouwen. Het joodse deel van de Goese bevolking bestond uit een kleine groep, met een eigen school en synagoge. De joodse geschiedenis van de Bevelanden is wel gedocumenteerd maar vreemd genoeg nog steeds niet uitvoerig beschreven. Bewoners van een van de barakken in het Jappenkamp Banjoebiroe in Midden-Java borduurden een kleed voor een van de kampleidsters, Alexandrine (Lex) Zweede- Duvekot, afkomstig uit Goes, als dank voor haar activiteiten tijdens die periode. H. van Rees beschrijft het kleed, dat geschonken is aan het Goese museum en daar tentoon gesteld wordt. A. Mackor bestudeert een bekende kaart van Reimerswaal, gemaakt door Jacob van Deventer. Hij vertelt hoe de kaart tot stand is gekomen en hoe betrouw baar hij is; met zijn beschrijving heeft de auteur bijgedragen tot betere kennis van de verdwenen stad Reimerswaal. In het artikel van O. Hoogerhuis is te lezen dat het gemeentebestuur van Goes niet echt meewerkte aan de introductie en accepta tie van de telefoon. Pas rond 1920 zou Goes de achterstand ten opzichte van andere Zeeuwse steden hebben weggewerkt. Het laatste stuk in dit nummer gaat over het Wilhelmus, en over de misverstanden die lange tijd over sommige tekstdelen bestonden (auteur B. Maljaars). De honderdste Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen mag met trots gepresenteerd worden (december 2016), met dank aan de vele volhardende auteurs en vrijwilligers. In het eerste artikel schrijft P.W. Stuij over de stadhuistoren van Terneuzen. In 1594 kreeg de stad haar eer ste raadhuis, toen nog maar een verbouwd woonhuis met een torentje. Francisco de Aldana (1537-1578) koos een militaire loop baan om het christelijk geloof te verdedi gen tegen de barbaarse Moren, het Heilige Roomse Rijk te beschermen en om van Madrid het Nieuwe Jeruzalem te maken. Aldana kreeg in 1568 de opdracht de oud ste zoon van Willem van Oranje - die stu dent was in Leuven - te gijzelen en naar zijn peetvader koning Philips in Madrid te brengen. Later werd Aldana gewond bij het beleg van Alkmaar. De soldaten werden steeds ongehoorzamer en Aldana rappor teerde aan de koning over de hopeloze toe stand van het bezettingsleger. In 1578 ver gezelde hij, met een veel te kleine leger macht, de koning van Portugal nog in een kruistocht tegen de Moren in Noord-Afrika. Deze tocht leidde tot een totale nederlaag voor Portugal, waarbij Aldana sneuvelde. Hubrecht Stoutjesdijk was in de Franse tijd schoolmeester in Biervliet. Door het overlij den van een leerling kwam hij in moeilijkhe den, maar notaris Baert pleitte voor een minnelijke schikking. Wat later ging het gerucht dat Stoutjesdijk, als ontvanger van de plaatselijke diaconie, een greep in de kas zou hebben gedaan. R. van Elslande schrijft over de oudst bekende heer van Zuiddorpe, Jordaen Vilain van Gent, lid van de burg- gravenfamilie Van Gent. Nadat hij heer van Zuiddorpe was geworden voegde hij aan het familieblazoen een kleiner schild toe van zijn moeders familie, Van Axele. Soms wordt als eerste heer van Zuiddorpe J an van den Moere genoemd, die in 1280 het Hof ter Moere bewoonde, dit was het kasteel te Zuiddorpe. Van Elslander zocht uit hoe het nu allemaal zit met de families Van Moere en Van Gent. In TijdlSchrift, het bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (2016, 4) vertelt A. Bauwens over de opvang van weesmeisjes in Sluis. In Sluis was een kantwerkschool opgericht die weesmeisjes gratis opleidde in het kantklos sen. Daarnaast kregen zij lager onderwijs. In Sluis is nu een documentje gevonden dat een reactie blijkt te zijn op een brief van de arts Pieter Renier, waarin deze de voorzit ter van de weeskamer ervan beschuldigt de kantwerkschool tegen te werken. Het docu ment dat uit 1860 moet dateren, is als bijla ge toegevoegd. M. Haak schrijft over de Spaanse griep: waar lag de oorsprong, hoe verliep de griep in Nederland, hoe zag het ziektebeeld eruit en hoe was de behande ling? Hoeveel mensen precies stierven aan de ziekte is niet bekend, er is wel een bijlage toegevoegd met het aantal zieken in 1918 in de Zeeuwse gemeenten. De eerste ziekmeldingen uit Zeeuws-Vlaanderen dateren van juli 1918, in het najaar van 1918 volgde een veel ernstiger ziektegolf. P. Hamelink, stadsbeiaardier van Sluis, vertelt alles over het carillon in het belfort, en over de eerste klok met de naam Victor. Daarna aandacht voor Jantje van Sluis, vervolgens een beschrijving van het carillon van 1960 met de restauraties die volgden. Ook bespreekt de auteur de elkaar opvolgende beiaardiers. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' (2016, 4) is een themanummer over de geloofsbeleving in het katholieke deel van Zeeuws-Vlaanderen in het tweede deel van de negentiende en het eerste deel van de twintigste eeuw. P. Apers beschrijft de geschiedenis van Zuiddorpe als bedevaartsoord van O.L.V. van Lourdes. G. Sponselee maakte een overzicht van de Heilig Hartbeelden in de streek. De meeste zijn te vinden in Limburg en Noord-Brabant, ze werden gewoonlijk geplaatst bij een feestelijke gelegenheid in de parochie. Voor beide artikelen schetste J. de Kort de achtergronden van deze devo tionele oplevingen in de genoemde periode. In Kroniek 2016, nr. 48, Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent, schrijft J.S. Vercouteren: 'Geschiedenis protestant se gemeente te Philippine, Sas van Gent, Sluiskil'. J.G.M. van Hecke houdt zich bezig met de 'Grensscheiding Sas van Gent en de Belgische gemeenten Zelzate, Assenede en Boekhoute'. Hij geeft precies de grenzen aan en illustreert zijn gegevens met kadasterkaarten. In een ander artikel geeft Van Hecke verslagen uit de Krantenbank Zeeland, van honderd jaar geleden. Veel berichten gaan over oorlogsperikelen, zoals de tarwevoorziening in Zeeuws-Vlaanderen die tekort schiet, het vluchtelingen probleem en gedeserteerde soldaten. A. de Caluwe schetst herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. F. Tombeur kwam een tekst tegen uit 1918 met de titel 'Rectifcation des frontières Hollando-Belges - L'Escaut et l'Enclave de Maestricht'. Hij heeft de merkwaardige tekst vertaald en aangeboden aan de heemkundige kring. Het gaat om de weergave van een aantal toespraken, gehouden in de Kring der Brusselse Maritieme Inrichtingen. België had zwaar geleden in de Eerste Wereld oorlog, het land moest herbouwd worden en men vond het een juist moment voor grenscorrecties. Verschillende toespraken van vooraanstaande personen zijn genoteerd. Zeeuws Erfgoed 30 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 30