AN BI MOnuMENTaal I f Zeeuws Erfgoed I - Meer weten? Kijk op www.scez.nl/donateur UOIOTOn jaargang 16 nr. 1 maart 2017 Zeeuws Erfgoed - blad voor erfgoedliefhebbers is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Dit blad informeert over het materieel en immaterieel erfgoed in Zeeland. De activiteiten van de SCEZ worden mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers en Veronique De Tier Foto's SCEZ, tenzij anders vermeld Auteursrecht Het auteursrecht van Zeeuws Erfgoed (gehele uitgave) berust bij de SCEZ; van externe bijdragen bij de auteurs. Gehele of gedeeltelijke overname of publicatie van artikelen is uitsluitend toegestaan met bronvermelding na toestemming van de SCEZ en de rechthebbende(n). De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbende(n). Mochten personen of instanties als rechthebbende(n) alsnog niet benaderd zijn, dan kunnen zij hiervoor contact opnemen met de redactie. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor door derden aangeleverd beeldmateriaal waarop auteursrecht berust. xi r. lm jm I .lil I.TI-. I Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Het Schuitvlot, Looierssingel 2 T +31 (0)118-670870 E info@scez.nl Twitter SCEZ @erfgoedzeeland www.scez.nl Contact redactie en administratie Reacties en adreswijzigingen bij voorkeur digitaal via zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Meulenberg, Middelburg Aan dit nummer droegen bij John Akkermans, Gertjan de Boer, Saskia Buitenkamp, Jeanine Dekker, Robert van Dierendonck, Marinus van Dintel, Johan Francke, Letty ten Harkel, Ada van Hoof, Hans Jongepier, David Koren, Jan Kuipers, Raphael Panhuysen, Josien Pootjes, Peter Sijnke, Bram Silkens, Wim Scholten, Veronique De Tier, Truus Trimpe Burger-Mekking, Jeroen Vermeersch en Janneke de Wit. ISSN 2352-4766 Losse verkoopprijs 4,50 (alleen aan balie SCEZ) De SCEZ staat voor behoud en beleving van erfgoed in een veranderende samenleving. Samen met de vele andere erfgoedorganisaties in Zeeland houden wij het erfgoed levend en in beweging. Donateurs van de SCEZ ondersteunen het erfgoed in Zeeland. Dat kan al voor 15 euro per jaar. Dit jaar viert Middelburg 800 jaar stadsrechten. In 1217 werd het stadsrecht verleend door de Vlaamse gravin Johanna van Constantinopel en de Hollandse graaf Willem I. Middelburg was toen overigens al een bestuurs centrum, een handelsplaats en een religieus centrum. De Zeeuwse hoofdstad groeide in de eeuwen daarna snel uit tot een welvarende handelsstad. Door de vele handelscontacten deden in de zestiende eeuw nieuwe religieuze denkbeelden hier snel hun intrede. Deze geloofsuitingen, anders dan de heersende katholieke, vonden steeds meer bijval onder de burger bevolking. Dit effect werd versterkt door de uitvinding van de boekdrukkunst en het toenemende alfabetisme. Na de succesvolle opstand tegen het bewind van Filips II in de periode 1572-1574, organiseerden de Zeeuwse calvinisten zich in hoog tempo. Daarentegen verdwenen door toenemende calvinistische onverdraagzaamheid andere hervormingsgezinde groeperingen naar de achtergrond. Ook de lutheranen werden in eerste instantie door de calvinisten als afwijkende geloofsgroep gewantrouwd en om die reden in een schuilkerkpositie gedwongen. Desalniettemin bleef het aantal Luther-aanhangers in Middelburg groeien, mede door de komst van veel Antwerpse lutheranen na de val van die stad in 1585. Nog in datzelfde jaar werd in Middelburg een lutherse gemeente gesticht. Begin zeventiende eeuw werden de lutheranen al meer beschouwd als maatschappelijk aan vaarde religieuze minderheid. Dit bleek onder andere in 1617, toen het Middelburgse stadsbestuur aan de lutherse gemeenschap toestemming verleende om de zolder van een pakhuis aan de Suikerpoort als kerk in te richten. 125 jaar later, in mei 1742, betrok de lutherse gemeente een nieuw, ruim onderkomen aan de Zuidsingel. De bouw van deze in barokstijl uitgevoerde zaalkerk was mede mogelijk gemaakt dankzij steun van het Middelburgse stadsbestuur. Het godshuis werd gebouwd naar een ontwerp van plaatselijk stadsbouwmeester Jan de Munck en is een goed voorbeeld van achttiende- eeuwse lutherse kerkbouw. Meest in het oog springend is de rijk uitgevoerde ingangspartij, die door een witte zwaan - symbool van Luther en de Lutherse Kerk - wordt bekroond. In 2013 hield de lutherse gemeente van Middelburg op te bestaan. Met de aankoop van het inmiddels tot Sint Augustinuskerk omgedoopte kerkgebouw door de Oud Katholieke Kerk, in april 2016, is het voortbestaan van het godshuis voorlopig gegarandeerd. Zeeuws Erfgoed 3 1 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 31