n C Wie kent niet de vuurtorens van Breskens en Westkapelle? Of de geelrode bakstenen kustlichten bij Kaapduinen? Wat velen wellicht niet weten, is dat deze lichten samen met honderd andere een 'stelsel van verlichting' vormen. Om de Antwerpse haven bereikbaar te maken zijn ze in 1868 op initiatief van België geplaatst. Achter dit lichtenstelsel gaat een fascinerende historie schuil die bouwhistoricus Gertjan de Boer (1989) in dit artikel uit de doeken doet. Hopelijk zal dit bijdragen aan de bescherming van dit bedreigd erfgoed tegen oprukkende sloop en verval. nnnTnTnïïHHWMiHnHimpi^ Op de duinen van Kaapduinen werden in 1868 twee lichten geplaatst. Deze begeleidden de schepen vanaf de Noordzee de Westerschelde op. Wanneer de kapitein of loods de twee lichten boven elkaar zag, voer hij door het Oostgat de Westerschelde op (bron: internet, Zeelandnet). Oeververlichting in de negentiende eeuw: een Europese trend In de negentiende eeuw nam het nautisch verkeer sterk toe in de zeeën en op de rivieren. Dit was enerzijds te wijten aan de groeiende internationale (koloniale) handel, maar anderzijds ook aan de uitvinding van de eeuw: stoom. Voor zeilschepen was het einde gekomen. Rond 1900 waren deze vrijwel allemaal gesloopt of voorzien van een stoommotor. Stoomschepen hadden het grote voordeel dat zij bij elke weersomstandigheid konden varen, en dat redelijk exact kon worden aangegeven wanneer de schepen met lading terug zouden zijn. De Europese havens wilden allemaal profiteren van de groeiende internationale handel. Een moordende concurrentie kwam op gang. Elke haven probeerde zich te profileren, en keek met argusogen naar de concurrent. Zo ook de Antwerpse havenmeesters. Met de periode van de Schelde-afsluiting (1585-1795) nog vers in het geheugen, deden zij er alles aan om hun haven zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Rond 1850 zagen zij hoe concurrerende havens bij nacht bereikbaar werden door (stelsels van) vuurtorens en lichtopstanden. Deze ontwikkeling moet de havenbonzen flink de schrik op het lijf hebben gejaagd. Want hoe konden zij de dokken van Antwerpen bij nacht bereikbaar maken terwijl de rivier erheen - de Westerschelde - voor 88 kilometer over Nederlands grondgebied meanderde? Onderhandelingen in de Permanente Commissie Er moet in Brussel en Antwerpen flink overlegd zijn voordat de Belgische commissarissen in de Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart (zie kadertekst op volgende pagina) op 30 januari 1865 aan hun Nederlandse ambtgenoten meedeelden dat zij "door hun gouvernement Zeeuws Erfgoed 3 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 3