Onderzoekers Robert van Dierendonck en Raphael Panhuysen (rechts op foto) bespreken aspecten van de onderbeenbotten van het middeleeuwse skelet. lengte van ongeveer 173 centimeter. Ernstige veranderingen van het bot door ziekten zijn niet aangetroffen. Wel vertonen de scheenbeenderen sporen van een genezen ontsteking van het beenvlies en is er wat slijtage van de wervelkolom zichtbaar. Dit laatste zien we ook vaak bij het ouder worden van een individu. Vooralsnog kunnen we op grond van de slijtage van de kiezen aannemen dat de man ongeveer na zijn dertigste is overleden. Naast de bijdrage in het onderzoek door het ADRZ zijn de overige onderzoeken uitgevoerd met financiering van de Provincie Zeeland (Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland), de Stichting Nederlands Museum voor Anthropologie en Prehistorie, de Society for Medieval Archaeology, de Viking Society for Northern Research en de Medieval Settlement Research Group. De uitgevoerde scans hebben ook gegevens opgeleverd Robert van Dierendonck, SCEZ over de plank waarop het skelet ligt. Aan de hand van de scans zal bestudeerd worden of er aanvullende informatie Letty ten Harkel, is voor het bijstellen van de dendrochronologische datering. School of Archaeology, University of Oxford Overige onderzoeken Verder is in december 2016 ook onderzoek aan de plank uitgevoerd door een scheepsarcheoloog. Er waren namelijk aanwijzingen dat de plank eerder voor een ander doel was gebruikt, namelijk als deel van een schip. Dit zou verklaren hoe een plank uit het Duitse Rijnland helemaal aan de Nederlandse kust terecht is gekomen. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat al het vroegmiddeleeuwse hout uit het Rijnland afkomstig is van wijntonnen of van schepen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat er in de plank pengaten aanwezig zijn voor de bevestiging van horizontaal liggende spanten. Ook zijn er in het hout van de plank zogenaamde moeten zichtbaar. Die afdrukken van spanten liggen op een regelmatige afstand van 40-50 centimeter van elkaar. De plank is daarmee te herkennen als een plank van de vlakke bodem van een aak of praamachtig vaartuig. Raphael Panhuysen, ANTHRO.NL, Amersfoort/Amsterdam Centre for Ancient Studies and Archaeology, Universiteit van Amsterdam Jeroen Vermeersch, Roel Brandt Stichting, Maritiem Archeoloog Literatuur Doeve, P., E. Jansma 2015: Dendrochronologisch onderzoek vroegmiddel eeuwse grafplanken van Oostkapelle-Berkenbosch, 's-Hertogenbosch (BAAC Rapport D-15.0156). Zeeuws Erfgoed 9 maart 2017 01

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 9