750 jaar 's-Heer Hendrikskinderen 's-Heer Hendrikskinderen viert feest! Het is dit jaar 750 geleden dat Sreinskinders, zoals het Bevelandse dorp op z'n Zeeuws heet, voor het eerst in een oorkonde voorkwam. Het enthousiasme van de inwoners voor het jubileumjaar is groot. Gedurende het hele jaar vinden er dan ook tal van culturele en creatieve activiteiten plaats. 1 's-Heer Hendrikskinderen, dat oorspronkelijk 's-Heer Hendrikskinderenkerke heette, werd gesticht op een uitloper van een kreekrug. De eerste kerk werd in opdracht van de Heer van Schenge gebouwd. Bij zijn voortijdig overlijden zouden zijn kinderen het werk hebben afgerond, vandaar de (oorspronkelijke) naam van het dorp. Deze eerste kerk is reeds lang geleden uit het Bevelandse landschap verdwenen. De huidige robuuste toren werd in de eerste helft van de vijftiende eeuw opgetrokken, de zaalkerk dateert van 1805. Enkele jaren daarvoor was het dorpskasteel, dat bekend stond als de Heer Hendriksburg of het Huis te Werf, vanwege de slechte onderhoudsstaat afgebroken. Vanaf 1816 vormde 's-Heer Hendrikskinderen een zelfstandige gemeente met Wissekerke. In 1857 ging 's-Heer Hendrikskinderen op in de gemeente 's-Heer Arendskerke. Openluchtspektakel Hoewel het dorp wat inwonersaantal betreft bescheiden is in omvang (ruim 1.300), bruist het er van de energie. Voor het hele jaar staan er activiteiten geprogrammeerd, met een openluchtspektakel als hoogtepunt. Dit theaterstuk Bloed en Liefde van Godfried Bomans zal op zaterdag 8 juli worden opgevoerd door de plaatselijke toneelvereniging Heer Hendrik. De kerk dient als decor, zoals dit ook het geval was bij de lichtjesoptocht door de sneeuw op 10 februari van dit jaar. Toen vormde 'de Peperbus', (in feite de negentiende-eeuwse bekroning van) de protestantse kerktoren, de sfeervolle locatie van de officiële opening van het jubileumjaar. Voor en door het dorp, met de monumentale kerk als middelpunt, dat blijkt de kracht van het jubileumjaar in 's-Heer Hendrikskinderen. De kerktoren van 's-Heer Hendrikskinderen vormt het middelpunt bij veel activiteiten in dit jubileumjaar. Het (tweede) gemeentewapen van 's-Heer Hendrikskinderen, dat in 1853 van kracht werd. Links het wapen van 's-Heer Hendrikskinderen en rechts het wapen van Wissekerke (bron: Hoge Raad van Adel). Zeeuws Erfgoed O juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 10