Inventarisatie historische maritieme ensembles in Zeeland Het afgelopen halfjaar heeft maritiem deskundige Veronica Frenks gewerkt aan een inventarisatie van historische maritieme ensembles in Zeeland. Deze zomer zal zij de resultaten opleveren aan het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland. Historische havens zijn vaak bepalend voor de identiteit van dorpen en steden en daarmee voor de kwaliteit van de leefomgeving. Niet onbelangrijk hierbij zijn de historische schepen, waarbij vooral varende schepen tot de verbeelding spreken. Toch zijn veel gemeenten met maritiem erfgoed vaak niet of te weinig bewust van de mogelijkheden die dit erfgoed met zich meebrengt. Een integraal kwaliteitsbeleid ontbreekt veelal, wat gemakkelijk leidt tot ongewenste ontwikkelingen die tevens de economische meerwaarde die maritiem erfgoed kan hebben teniet doet. Nulmeting Met de Omgevingswet komen nieuwe oplossingen en mogelijkheden binnen handbereik op het raakvlak van de fysieke omgeving en onder andere het maritiem erfgoed. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in Amersfoort heeft deze ontwikkeling aangegrepen om een nulmeting naar historische maritieme ensembles te laten uitvoeren in Nederland. Deze opdracht, genaamd 'Nulmeting identiteit en benutting historische maritieme ensembles', is neergelegd bij het Mobiel Erfgoed Centrum en adviesbureau ErfgoedWerf. Zeeuwse inventarisatie Vanwege het vele aanwezige maritiem erfgoed in onze provincie en het feit dat een belangrijk deel hiervan reeds door het erfgoedveld is vastgelegd, is vorig jaar aan het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland gevraagd om als pilot een nulmeting in Zeeland uit te voeren. De platformleden onderkenden het belang van een dergelijke nulmeting en hebben afgelopen januari maritiem deskundige Veronica Frenks opdracht gegeven een inventarisatie uit te voeren naar historische maritieme ensembles in onze provincie. Uitgangspunt Uitgangspunt van de inventarisatie vormen de Zeeuwse historische havens en de erbij horende historische schepen. Maar ook de maritieme objecten zoals werven, sluizen, kranen en bruggen worden in deze nulmeting meegenomen. Veronica Frenks kijkt ook naar mogelijk heden en knelpunten van het maritiem erfgoed in Zeeland. In de zomer van 2017 wordt de inventarisatie afgerond. De Zeeuwse resultaten van de nulmeting worden vervolgens meegenomen in de uitwerking voor een te schrijven handleiding voor Nederlandse gemeenten. De voormalige PSD-veerboot Zuidvliet vaart met hoog bezoek de Oude Haven (Museumhaven) in Zierikzee binnen (foto Dennis Wisse voor DNA-beeldbank op laatzeelandzien.nl). Zeeuws Erfgoed 1 4 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 14