2018 Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed Erfgoedorganisaties, overheden en particulieren kunnen zich opmaken voor 2018 Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed. Op 27 april keurde het Europees Parlement het hiervoor ingediende voorstel van de Europese Commissie goed. Hoewel enigszins laat dag, biedt het themajaar de mogelijkheid het Europese erfgoed in de schijnwerpers te zetten. Europa heeft een rijk verleden. Een verleden dat een bron van inspiratie is, maar ook van conflict. Het wordt ervaren als anker voor persoonlijke ontwikkeling en collectiviteit en zorgt voor gevoelens van nostalgie. Daarentegen daagt het verleden ook uit tot innovatie en verbinding, in heden en toekomst. Het verleden als een verbindende factor, waarbij de focus ligt op de overeenkomsten, in plaats van de verschillen. Intussen zorgt onze hedendaagse omgang met het verleden voor een snel groeiende hoeveelheid erfgoed. En dat in een snel veranderende wereld van klimaat verandering, stedelijke groei en plattelandskrimp, ontkerkelijking en schaalvergroting en vrijkomende agrarische bebouwing in de landbouw. Allemaal ontwikke lingen die vragen om een andere omgang met erfgoed. De waarde van erfgoed In de Europese Unie werken circa 300.000 mensen rechtstreeks in de culturele sector. Indirect worden zelfs 7,8 miljoen banen door de sector gecreëerd. Dit gegeven is onvoldoende bekend, zowel bij een breed publiek als bij beleidsmakers en de politiek. Nog steeds wordt cultureel erfgoed door velen gezien als een luxeproduct, dat alleen maar geld kost in plaats van dat het wat oplevert: 'Wonen in een monumentenpand houdt vooral beperkingen en hoge onderhoudskosten in, erfgoedactiviteiten zijn vooral leuk als decorum en mogen zeker niet te veel geld kosten", is vaak de heersende gedachtegang. Intussen wordt vergeten dat al dit erfgoed met het kleine beetje geld dat ermee gemoeid is, zorgt voor een sterke verbondenheid tussen mensen (denk alleen maar aan de vele vrijwilligers) en indirect voor inkomsten voor onder andere horeca, middenstand en overheden. Bovendien kan het erfgoed functioneren als inspiratiebron voor innovatieve ontwikkelingen. Zo zijn locatie en indeling van historische panden vaak goed doordacht gekozen en komen vernuftige, eeuwenoude watersystemen overal in de wereld voor. Doelen themajaar De Europese Unie onderkent het belang en de kracht van het Europese cultureel erfgoed. Dit geldt zowel voor de aangesloten lidstaten, als naar buiten toe. Zij heeft dan ook de volgende doelen voor het themajaar vastgesteld: het inzetten van erfgoed als onderdeel van de culturele diversiteit en de interculturele dialoog (erfgoed als bindmiddel), het benutten van erfgoed ten bate van directe en indirecte economische mogelijkheden en het inzetten van erfgoed in de bewustwording van de waarde ervan en de strijd tegen natuurrampen en opzettelijke vernieling door menselijk handelen (de verwoesting van duizenden boeddhistische tempels door de Rode Khmer in Cambodja in 1975, de vernieling van twee reusachtige boeddha beelden door de Taliban in het Afghaanse Bamyan in 1999, de systematische vernietiging van Romeinse gebouwen door Islamitische Staat in het Syrische Palmyra in 2015). Society in transition De nadruk in het themajaar zal liggen op het cultureel erfgoed als gemeenschappelijk Europees gegeven en als bron van veel nog onontgonnen mogelijkheden voor participatie, ontwikkeling en identificatie. Society in transition zal het uitgangspunt vormen. Hierbij wordt aandacht geschonken aan de betekenis van de huidige grote veranderingen voor het Europese erfgoed, zoals culturele diversiteit, demografische veranderingen, klimaat verandering en duurzaamheid. Voor de financiering van het themajaar reserveert de Europese Unie 8 miljoen euro. Dit bedrag is bestemd voor het opzetten van projecten en het organiseren van activiteiten die het gedeelde Europees erfgoed zullen beschermen en promoten, zowel op internationaal als nationaal, regionaal en lokaal niveau. Budgetverdeling Een gedeelte van het gereserveerde budget van 8 miljoen wordt in de vorm van een oproep onder het Creative Europe-programma uitgeschreven. Een ander deel wordt toebedeeld aan tien toonaangevende initiatieven op Europees niveau. Deze tien projecten zijn voornamelijk gericht op bescherming van erfgoed tegen schade door natuurrampen en menselijk handelen (vernieling, maar ook illegale handel in erfgoederen). Daarnaast zullen initiatieven vanuit bestaande Europese programma's, zoals Horizon 2020, Erasmus+ en Europese structuur- en investeringsfondsen worden geïnitieerd. Meer informatie over de financieringsmogelijkheden volgt in de tweede helft van dit jaar. Kansen benutten Diverse erfgoedplatforms en -organisaties hebben al hun steun betuigd aan het komende jubileumjaar, waaronder E-FAITH (Europese koepel voor industrieel en technisch Erfgoed) en Heemschut. Ook de SCEZ wil de kansen die dit Europese themajaar biedt benutten en gaat zich de komende maanden richten op mogelijke activiteiten in Zeeland. Mocht u als particulier, erfgoedorganisatie of overheidsinstantie vragen of ideeën hebben over het themajaar, dan kunt u zich richten tot adviseur cultuurhistorie en monumenten Marinus van Dintel, contactpersoon Europese projecten (mp.van.dintel@scez.nl +31 (0)118-670616). Zeeuws Erfgoed 1 5 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 15